Článek Rozhovor Soutěž

10. ROČNÍK AUSSIE & KIWI FILM FESTU

Ragbyoví fanoušci, Cate Blanchett a filmové povídky domorodých umělců

Novozélandská komedie ČERVENÁ, BÍLÁ A DECHOVKA (Red, White & Brass, režie: Damon Fepulea’i) v pátek 10. listopadu 2023 ve velkém sále Kina Lucerna zahájí desátý ročník festivalu filmů z Austrálie a Nového Zélandu. Aussie & Kiwi Film Fest představí šest celovečerních filmů, které doplní šest krátkých snímků. Část programu bude nově v kině Edison Filmhub. Festival doprovází výstava současné aboriginské malby Snění, školní projekce australského environmentálního filmu Modrous a degustační akce.

Maka z ostrova Tonga je nadšený ragbyový fanoušek. Udělá všechno pro to, aby se dostal na zápas Světového poháru mezi souostrovím Tonga a Francií. Jenže je vyprodáno a šance na další lístky nulová. A pak ho něco napadne. Má jen čtyři týdny a pár přátel, aby svůj bláznivý nápad realizoval. Komedie inspirovaná skutečným příběhem zahájí desátý ročník přehlídky v kině Lucerna. Film uvádíme v české premiéře.

Těší nás, že festival zahajujeme komedií. Je radost sledovat nejen zábavný, ale vlastně i poučný příběh, protože se dozvíme něco víc o lidech z pacifických ostrovů a jejich vztahu k národnímu sportu. A zároveň pro nás bude radost sledovat i reakce českých diváků na tento poněkud bláznivý příběh, který vznikl v produkci dnes nejslavnějšího novozélandského filmaře Taiky Waititi,” říká ředitelka a zakladatelka festivalu Martina Vacková, a dodává: “Další slavné jméno figuruje i u australské novinky Nový chlapec. Významná australská herečka Cate Blanchett, která ve filmu hraje jednu z hlavních rolí, při světové premiéře na festivalu v Cannes před publikem uvedla, že teď uvidí část ne příliš pochvalné australské historie.”

NOVÝ CHLAPEC (The New Boy) diváky přenáší do Austrálie 40. let 20. století. V odlehlém klášteře vede misii pro domorodé děti renegátská jeptiška, sestra Eileen (Cate Blanchett). Jednou uprostřed hluboké noci je přiveden nový chlapec, který se zdá mít zvláštní schopnosti. Chlapcova domorodá spiritualita se však neslučuje s životem v křesťanském prostředí a jeho tajemná síla se pro hluboce věřící sestru stává hrozbou. Film uvádíme v české premiéře.

Zaostřeno na domorodé filmové tvůrce i hrdiny

Dalším snímkem uváděným v Česku poprvé je orginální příspěvek domorodých filmařů k 250. výročí přistání mořeplavce Jamese Cooka u australských břehů v roce 1772 STÁLE JSME TADY (We Are Still Here). Osm vzájemně propletených příběhů ze současnosti, minulosti i budoucnosti vypráví o tom, že i přes dvě století kolonialismu jsou původní obyvatelé Austrálie, Nového Zélandu a jižního Pacifiku stále tady. Žánrově pestré povídky natočilo 10 domorodých australských, maorských a pacifických umělců, které spojuje téma dopadu kolonialismu na domorodé kultury.

Také celovečerní snímek KRAJINA UVNITŘ (Sweet As) načrtává problematiku původních obyvatel. A to velmi svěžím a moderním způsobem, díky čemuž film získal ocenění na Berlinale. Dospívající domorodá Muura má se svou matkou alkoholičkou opuštěný, nudný a až žalostný život. Jednoho dne jí dojde trpělivost a odejde ke svému strýci. Ten nechce z Muury udělat sociální případ a přihlásí ji na fotografický výlet do australské divočiny s dalšími problematickými teenagery. Neobvyklá road movie nejen po úchvatném australském vnitrozemí, ale také příběh o přátelství, prvních láskách, odvaze a zodpovědnosti. Jde o celovečerní debut aboriginské režisérky Jub Clerc, inspirovaný její vlastní touhou stát se filmařkou.

Festival Aussie & Kiwi Film Fest vzniká díky dotační podpoře Hlavního města Prahy, Ministerstva kultury ČR, Embassy of Australia ve Varšavě a Embassy of New Zealand v Berlíně. Hlavním partnerem jubilejního 10. ročníku přehlídky se stala firma DermapenWorld, která na českém trhu představila špičkovou australskou technologii v péči o pleť – takzvané mikrojehličkování. Festival organizuje spolek AKFF z. s., skupina dobrovolníků, která se dramaturgii, managementu i produkci akce věnuje ve volném čase. Hlavní část festivalu probíhá v kinech Lucerna a Edison Filmhub v Praze, důležitou součástí je nefilmový program v podobě školních projekcí, přednášek, výstav, diskusí, degustací a party.

Více informací zde.

Rozhovor

7.11.2023 14:00

O festivalu si budeme povídat v úterý 7.11. od 14 hodin, do studia Radia 1 přijde ředitelka festivalu Martina Vacková.

Soutěž

V úterý 7.11. a středu 8.11. můžete soutěžit o dva vstupy na zahajovací film festivalu (10.11., Lucerna Praha, 19,30 hodin).

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

 

Herní řád →
reklama
reklama
reklama