Článek Rozhovor

11. ROČNÍK NOCI DIVADEL SE BLÍŽÍ

11. ročník Noci divadel se blíží

Největší divadelní  svátek proběhne třetí listopadovou sobotu 18. 11. 2023 s podtitulem „Hoří!“ a opět nabídne prohlídky, divadelní dílny, diskuse s tvůrci, představení a performance, které v běžném programu nenajdete – zdarma nebo za symbolické vstupné. Inspirací pro letošní téma jsou výročí spojená s Národním divadlem, ale jako každý rok, i tentokrát je téma otevřené nejširšímu spektru interpretací a ztvárnění ze strany pořadatelů.

Ke dni 25. 10. připravují program již desítky divadel.

Co podle českých divadel aktuálně nejvíc „Hoří!“?

Národní divadlo ve své historické budově nabídne hravý program o požární bezpečnosti „NeBEZPEČNÉ NÁRODNÍ“. Během dne bude v Anenském areálu několikrát uveden „Divadelní žár!“, interaktivní program, který ve spolupráci s uměleckými soubory Baletu, Činohry a Opery připravují lektoři ND+ „Oheň je jednoznačně vášeň, touha, nadšení, pohon, energie, teplo, žár… zahořet můžeme láskou i nenávistí“. Návštěvníci Anenského areálu také budou moct zavítat do Divadelního a Hudebního archivu ND v rámci procházky „Badatelská zákoutí“.

Pražské Studio DVA v rámci Noci divadel pořádá „GARÁŽOVÝ VÝPRODEJ“, na kterém bude možné před likvidací zachránit zajímavé kousky z vyklizených skladů a fundusu. Jak uvádí Studio DVA ve svém programu, „Cenovky v tento den ohoří na nejnižší možnou úroveň“.

Oceňovaná scéna pro současné divadlo a další druhy živého umění Divadlo X10 uvede taneční performance DEVOURERslovenské performerky a choreografky Alice Minar. Mezinárodní projekt zpracovává téma chamtivosti a je inspirovaný principy klaunské postavy a teorií černých děr. Jeho tvůrci o něm říkají „Jak se dá „já“ maximalizovat? Singularita. To je výjimečný bod. Jsem hvězda, zářím jako supernova…nebo se ze mě stala černá díra?“.

Soubor ostravského Divadla Petra Bezruče v divadelní podobě představí krátké literární útvary na téma „Hoří!“, k jejichž napsání byli vyzváni studenti. Kromě jedinečného zážitku je pro autory vybraných textů připravená také odměna.

Divadlo na cucky v Olomouci s divadelními techniky připravují průchozí workshop „Na sále Divadla na cucky HOŘÍ!“, který divákům nabídne jedinečný zážitek „Zapalte oheň přímo na sále divadla pomocí světel, zvuků a kouřostroje. Vyzkoušejte si práci se světelným i zvukovým pultem a vytvořte tak dojem ohně od úplného táboráčku po armagedon“. Součástí workshopu bude prohlídka zákulisí divadla a společná soutěž ve spolupráci s dalšími olomouckými divadelními scénami. 

Noc otevřených divadel a výjimečných zážitků již po jedenácté 

Akce je součástí mezinárodního projektu European Theatre Night, který v roce 2008 odstartovala chorvatská Noc Kazališta. Myšlenka společného divadelního svátku se postupně rozšířila do více jak desítky evropských zemí. Přes 50 tisíc lidí v České republice najde každoročně třetí listopadovou sobotu cestu do divadla. Noc divadel v ČR je největší akcí v rámci European Theatre Night. Ohlédnutí za uplynulými ročníky akce ve fotografiích a textech nabízí česko-anglická publikace Divadlo dnem i nocí, kterou je možné zakoupit v e-shopu PROSPERO.

Změna termínu 12. ročníku 

Od roku 2024 se bude Noc divadel nově konat vždy v sobotu nejbližší Světovému dni divadla. 

12. ročník tedy proběhne 23. 3. 2024.

Webové stránky

Facebook

Instagram

Rozhovor

14.11.2023 14:00

O Noci divadel si budeme povídat v úterý 14. listopadu ve 14 hodin, naším hostem bude manažer komunikace Matouš Denzer.

reklama
reklama
reklama