Článek Rozhovor

110. SEZONA MĚSTSKÉHO DIVADLA KLADNO

Městské divadlo Kladno spouští prodej předplatného na svou 110. sezonu

Městské divadlo Kladno spouští prodej předplatného na další divadelní sezonu, která se celá ponese v duchu oslav. V sezoně 2024/25 si divadlo připomíná 110 let od založení profesionálního kladenského souboru. Kladenská činohra se tak řadí mezi jedno z nejstarších tuzemských divadel. Pro diváky je připraveno pět premiérových titulů (čtyři v hlavním a jeden v malém sále). Inscenace z aktuálního dramaturgického plánu doplní tradičně i řada doprovodných aktivit, mezi nejoblíbenější akce patří Malé kladenské Dionýsie či Den otevřených dveří.

110. sezona Městského divadla Kladno

Významné jubileum bude divadlo reflektovat v průběhu celého roku. „Všechny důležité události, inscenace, herecké nebo režijní osobnosti spojené s kladenským divadlem si budeme postupně celý rok připomínat. Připravujeme několik tematických výstav i další speciální projekty – nejen v divadelní budově, ale i na našich sociálních sítích,“ popisuje jednatel společnosti Divadla Kladno s.r.o. Jan Krafka. „Off-programové aktivity se staly trvalou součástí našeho repertoáru a máme velkou radost, že se těší velké divácké popularitě. Kromě různých formátů v Divadelní kavárně či Improvizačních show v nich budeme také v příští sezoně pokračovat. Navíc opět navážeme na spolupráci se Severočeskou filharmonií Teplice a chystáme také další pokládání památeční dlaždice, tentokrát vzdáme poctu komikovi Vlastovi Burianovi,“ dodává k plánům symbolických oslav dramaturgyně divadla Anna Smrčková.

Vznik dramaturgického plánu přibližuje dramaturgyně Adéla Vondráková: „Společně s uměleckým šéfem Jaroslavem Slánským jsme se při výběru titulů mnohokrát bavili o tom, který text či projekt je do této jubilejní sezony „ten správný.“ Nakonec jsme se rozhodli zvolit cestu kvalitních předloh, protože ty jsou tím nejlepším předpokladem pro kvalitní divadlo. Všechny inscenace tak vzniknou na základě těch nejlepších divadelních nebo literárních textů plných velkých příběhů a silných témat, která se přímo či nepřímo dotýkají každého z nás.“ Umělecký šéf Jaroslav Slánský k výběru dodává: „Těšit se můžete na dva české klenoty – těmi bude nová dramatizace novely Bohumila Hrabala a jedna z nejslavnějších her české dramatiky. Připravujeme ale také nový autorský text o lidické tragédii, který uvedeme ve světové premiéře. Součástí dramaturgického plánu navíc budou i dva světové hity – moderní komedie a neobyčejně křehký, ale zábavný rodinný příběh.“

Dramaturgický plán 2023/24

Výroční sezonu odstartuje kladenský soubor literárním klenotem. První premiérou sezony budou Postřižiny v režii uměleckého šéfa Klicperova divadla v Hradci Králové Pavla Kheka. Humoristická klasika Bohumila Hrabala bude uvedena ve zbrusu nové dramatizaci. Jejími autory se stanou režisér inscenace společně s dramaturgyní MDK Annou Smrčkovou.

Podzim pak bude patřit komediálnímu žánru. V prosinci čeká premiéru adaptace filmu Larse von Triera Kdo je tady ředitel? Celosvětově úspěšnou komedii nazkouší režisér a umělecký šéf Městského divadla Mladá Boleslav Petr Mikeska.

Třetím titulem sezony 2024/25 bude autorská hra spisovatele Jiřího Homoly Lidické matky. Text s neuvěřitelnou citlivostí otevírá historická fakta a přináší nový pohled na lidickou tragédii i její aktéry. Projekt odpremiérovaný v únoru 2025 v malém sále dramaturgicky navazuje na sérii světových premiér i lokálních témat. Režie se ujme člen kladenského souboru Tomáš V. Hron.

Následovat bude hořkosladký příběh dvou sester v černé komedii Marvinův pokoj. Autor Scott McPherson za ni získal cenu New York Drama Desk Award za nejlepší hru a text byl označen za „jednu z nejzábavnějších a přitom nejmoudřejších a nejdojemnějších her.“ Autorovi se geniálním způsobem podařilo spojit nesentimentální a autenticky zpracované téma smrti s obrovskou dávkou humoru a nadhledu. Dubnový titul nastuduje režisér Lukáš Pečenka.

Sezonu zakončí v červnu mistrovské drama Julia Zeyera Radúz a Mahulena. Velkolepá inscenace o zakázané lásce plná dobrodružství i krásy poetického jazyka slibuje nevšední podívanou. O režii se postará umělecký šéf kladenské scény Jaroslav Slánský.

Více informací, výhody předplatného a online prodej: https://www.divadlokladno.cz/vstupenky/predplatne/

www.divadlokladno.cz

Rozhovor

15.5.2024 17:00

O nové divadelní sezóně v Kladně si budeme povídat ve středu 15. května v 17 hodin. Našimi hosty budou umělecký šéf, režisér a herec Jaroslav Slánský a oblíbená herečka Lenka Zbranková.

reklama
reklama
reklama