Článek Rozhovor Soutěž

3KINO FILMFEST 2023: OČI STŘEDNÍ EVROPY

Již zanedlouho se Praha stane epicentrem evropského filmového světa. V pondělí 6. listopadu začíná soutěžní část 10. ročníku středoevropského festivalu 3Kino FilmFest. Organizátoři prozrazují, že v porotě letos bude legendární polský režisér Krzysztof Zanussi (Krzysztof Zanussi | Biografie | ČSFD.cz ) „Středoevropskou kinematografii sleduji již desítky let, a proto se na 3Kino FilmFest moc těším. Je to vlastně unikátní příležitost vidět všechny novinky na jednom místě,“ říká režisér.

Do soutěže bylo nominováno více než 20 snímků z Polska, Slovenska, Maďarska a Česka. Kompletní program najdete na www.3kino.cz/aktuality/. „Mám radost, že se nám letos podařilo do soutěže získat žhavé novinky napříč filmovými žánry. Diváci tak budou mít jedinečnou možnost poprvé vidět nejen cenami ověnčené filmy, ale i to nejzajímavější, co se letos ve střední Evropě natočilo” říká organizátor 3Kino FilmFest Vavřinec Menšl.

Jubilejní 10. ročník otevře filmJAGNA(Chłopi) čerstvě nominovaný na Oskara (více zde: http://www.bohemiamp.cz/filmy/jagna/1940/ ). Jedná se o novinku režisérského dua Doroty Kobiely Welchman a Hugha Welchmana. Film je vytvořen jedinečnou technikou animované malby. Po světové premiéře v Torontu se distribuční premiéra filmu JAGNA odehraje v rámci slavnostního zahájení 3Kino FilmFestu 6. listopadu ve velkém kinosále Městské knihovny na Mariánském náměstí. Hosty budou: režisér Hugh Welchman, hlavní animátor Piotr Dominiak a herec Cezary Łukaszewicz.

V rámci doprovodného programu organizátoři 3Kino FilmFestu upozorňují na dokument Zhroucený sen (PRZEMYŚL. ZŁAMANE MARZENIA), který natočil režisér Tomasz Magierski. Film vychází z knižně vydaného deníku polské židovky Renii Spiegel, kterou krátce po jejích osmnáctých narozeninách v létě roku 1942 zavraždili nacisté. Film o polské Anně Frankové není příliš známý a bude uveden s ohledem na aktuální válečné běsy. Film uvede ambasadorka 3Kino FilmFestu, významná česká šansoniérka s polskými kořeny, Renata Drössler (více ZDE https://www.renatadrossler.com/), která se zároveň ujme čtení úryvků z deníku Renii Spiegel.

Umělecká třešnička na dortu! Kurátor prof. Ivo Barteček představí obraz s názvem Madona z Montmartru. V Rezidenci primátora hlavního města Prahy v Ústřední městské knihovně bude na jeden den k vidění sto let „ztracený“ olej ikonické malířky 20. století Tamary Łempické.

Označte si data 6. – 11. listopadu ve svém kalendáři a připravte se na týden plný jedinečných zážitků, emocí, inspirace a objevování nových uměleckých perel. 3Kino FilmFest 2023 to jsou oči střední Evropy,“ doplňuje Vavřinec Menšl.

Program festivalu a prodej akreditací naleznete na webu www.3kino.cz
FB 3KinoFest MFF PRAHA

Rozhovor

O festivalu si budeme povídat ve čtvrtek 2.11. v 17 hodin, hostem bude ředitel festivalu Vavřinec Menšl.

Soutěž

V pondělí 30.10. můžete soutěžit o dva vstupy na slavnostní zahájení festivalu a dvě akreditace na celý festival.

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama