Letos na podzim proběhne již 10. ročník Prague Music Performance. 27. září ho zahájí večer s Alfredem Brendelem. V Praze poprvé vystoupí smyčcové Homburger/Guy Duo a český soubor Terra Incognita. Po 37 letech se do České republiky vrátí legendární americký skladatel a multiinstrumentalista Anthony Braxton se svým novým triem. V první části večera zazní jeho skladby v podání čtyřicetičlenného Ensemble Radost pod vedením švýcarského skladatele Rolanda Dahindena. Hned na dvou unikátních koncertních maratonech v Brně a Praze vystoupí členové kultovní skupiny King Crimson. 10. prosince uzavře letošní program v multifunkčním sále DOX+ hiphopová formace AIGEL.
Prague Music Performance zahájí 27. září v 18 hod. v Sukově síni pražského Rudolfina mistrovský kurz, který povede Alfred Brendel. Proslulý klavírista se vrací do Prahy, aby představil a pokřtil nové DVD Alfred Brendel: My Musical Life a české vydání své knihy Když dozněl potlesk.
„Je mi velkou ctí, že letošní Prague Music Performance zahájí právě Alfred Brendel, který zde povede schubertovský masterclass s českým souborem Trio Incendio. Z mistrovských kurzů se již stala malá tradice, Alfred Brendel jezdí do Prahy každoročně. Letošní rok ale bude výjimečný, nejen proto, že Schubertovo klavírní trio č. 2 patří k Brendelovým milovaným skladbám, ale také proto, že u příležitosti jeho 90. narozenin pokřtíme DVD, které vzniklo z materiálů natočených během předchozích ročníků,“ doplňuje ředitel Prague Music Performance, klavírista Jan Bartoš.
5. října v 19 hod. se v pražském kostele sv. Martina ve zdi představí hned dva soubory – české improvizační duo Terra Incognita a švýcarské Homburger/Guy Duo.
Maya Homburger působila v souboru English Baroque Soloists Johna Eliota Gardinera, ansámblu The English Concert Trevora Pinnocka a ostatních seskupeních staré hudby. V roce 2000 se představila jako jedna z předních osobností a sólistek Gardinerovy Bachovské poutě a na nahrávce Folio jako sólistka na housle spolu s Mnichovským komorním orchestrem. Barry Guy je inovativní hráč na kontrabas a skladatel, jehož tvůrčí záběr – od jazzové improvizace, sólových recitálů až po komorní a orchestrální hudbu – je dán neobvykle bohatou hráčskou průpravou a zápalem pro experiment. Homburger s Guyem se poprvé setkali při příležitosti dlouhého koncertního turné souboru Academy of Ancient Music Christophera Hogwooda. Vznik jejich společného dua podnítila myšlenka předvádět sólové barokní skladby v kontextu volně improvizované hudby a také vytvářet nová díla na objednávku. Od té doby duo vystoupilo na mnoha festivalech jazzové, současné vážné a barokní hudby po celé Evropě.
4. října proběhne na pražské HAMU od 11 hod. mimořádná přednáška Homburger/Guy Duo na téma improvizace
České duo Terra Incognita tvoří varhanice Jiřina Marešová a multiinstrumentalista Matouš Vlčínský. Setkali se na poli lidové písně a staré hudby a nejčastěji se pohybují v prostoru totální improvizace.
Americký experimentální skladatel a multiinstrumentalista Anthony Braxton představí 10. října od 19 hod. v Divadle Archa svůj nový soubor Diamond Curtain Wall Trio, ve kterém s ním hrají experimentální americký akordeonista, zpěvák a skladatel Adam Matlock a portugalská trumpetistka Susanna Santos Silva.
„Anthony Braxton se vrací do Prahy po 37 letech, poprvé zde vystoupil v roce 1984 na závěr XV. mezinárodního jazzového festivalu po půlnoci v Lucerně a setkal se s ostrou kritikou prorežimních novinářů. Jeden z mých nejoblíbenějších skladatelů nyní naštěstí přijíždí do úplně jiné České republiky a v podstatě poprvé se českému publiku představí tak, jak si obě strany zaslouží, a v doprovodu více než čtyřiceti českých jazzmanů,“ popisujeředitel Prague Music Performance, klavírista Jan Bartoš.
V první části večera vystoupí čtyřicetičlenný Ensemble Radost pod vedením švýcarského skladatele Rolanda Dahindena. V ansámblu figurují přední interpreti české jazzové scény, jakými jsou například Radim Hanousek, Pavel Hrubý, Michal Wróblewski, Jan Jirucha, Ian Mikyska a další.
Anthony Braxton je považován za jednoho z nejvýznamnějších hudebníků, pedagogů a tvůrčích myslitelů posledních padesáti let. Díky průlomovým vlastnostem svého díla, jakož i mentorství a inspiraci, které zprostředkoval generacím mladých muzikantů, se v komunitě experimentální hudby těší velké úctě. Významem své tvorby se zařadil po bok výjimečných improvizátorů Warneho Marshe, Johna Coltranea, Paula Desmonda, Ornetta Colemana a Alberta Aylera a skladatelů Charlese Ivese, Harryho Partcha a Johna Cagea.
23. října v brněnském Sono Centru od 20 hod. a o den později v pražské Arše ve stejném čase odstartuje unikátní projekt The Crimson Marathon, který vznikl se souhlasem zakladatele King Crimson Roberta Frippa exkluzivně pro organizaci Prague Music Performance. V průběhu následujících let se představí jednotliví členové King Crimson, a to jak v hudbě této legendární skupiny, tak i se svými vlastními projekty.
King Crimson založil Robert Fripp v roce 1968 a již o rok později kapela vystupovala po boku Rolling Stones v Hyde Parku. Jimi Hendrix záhy označil King Crimson za „nejlepší kapelu na světě“. Jejich novátorský přístup k hudbě inspiroval nespočet světových hudebních ikon od Nicka Cavea po Talking Heads a jejich debutové album In The Court Of The Crimson King je dodnes považováno za jedno z nejdůležitějších alb ve vývoji rockové hudby. V proměnlivém „organismu“ King Crimson se za jeho existenci vystřídalo jednadvacet excelentních hudebníků, kteří paralelně spolupracovali například s Pink Floyd, Johnem Lennonem, Davidem Bowiem, Rolling Stones, Peterem Gabrielem, Frankem Zappou a dalšími a dohromady natočili přes 1500 alb.
10. prosince vystoupí v multifunkčním sále DOX+ kultovní hiphopová formace AIGEL. Projekt připravilo DOX ve spolupráci s Prague Music Performance. Dvojice AIGEL přinese elektronickou taneční hudbu, hip hop, ironické vizuální zpracování, nadsázku i temnou vězeňskou lyriku a atmosféru depresivního ruského maloměsta. V roce 2017 tatarská zpěvačka Ajgel Gajsina a petrohradský hudebník Ilja Baramija odstartovali svůj projekt albem 1190. Obsahovalo hlavně minimalistický elektronický beat a melodický přednes veršů o osudovosti lidského života a zkušenostech z vězení. V roce 2018 přišli s druhým albem Muzyka, na kterém bylo sociální lyriky o poznání méně, zato přibyl optimismus a elán. V roce 2019 AIGEL vydali třetí album Eden, v němž vykreslili depresivní obraz ruského maloměsta.
A protože Prague Music Performance není jen hudební festival, ale také vzdělávací instituce, která například dlouhodobě podporuje mimořádně nadané studenty a umožňuje jim spolupracovat s významnými umělci a pedagogy, budou nedílnou součástí podzimního programu i vzdělávací workshopy a přednášky pro studenty uměleckých škol i veřejnost.
PROGRAM
27. září / 18:00 / Sukova Síň, Rudolfinum / Alfred Brendel
5. října / 19:00 / kostel sv. Martina ve zdi / Terra Incognita a Homburger/Guy Duo
10. října / 19:00 / Divadlo Archa / Anthony Braxton a Ensemble Radost
23. října / 20:00 / Sono / The Crimson Marathon
24. října / 20:00 / Divadlo Archa / The Crimson Marathon
10. prosince / 19:00 / DOX+ / AIGEL
Vstupenky jsou k dostání na webu Prague Music Performance www.pmpif.org a v prodejní síti GoOut.
PRAGUE MUSIC PERFORMANCE
Mezinárodní festival a institut Prague Music Performance v roce 2010 založili klavírista Jan Bartoš a prof. Zenon Fishbein z newyorské Manhatton School of Music. PMP vychází z organického spojení festivalu a vzdělávací instituce. Tematicky propojuje koncerty, workshopy, přednášky a residence významných umělců. PMP se zaměřuje na klasickou, jazzovou a experimentální hudbu. Do svých projektů integruje i další umělecké oblasti, jako je výtvarné, filmové a slovesné umění.
V pondělí 27.9 si budeme v 14:00 ve studiu Radia 1 povídat s Janem Bartošem, pořadatelem Prague Music Performance.
Ve středu 6.10. můžete soutěžit o dvě vstupenky na koncert Anthonyho Braxtona 10. 10. v Divadle Archa.
Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.