Článek

VÝTVARNÍCI VYSTAVUJÍ VE VNITROBLOCKU PLAKÁTY NA PODPORU UKRAJINY

Cais, Škapa, Tomski&Polanski a další výtvarníci vystaví ve Vnitroblocku originální grafiky na podporu Ukrajiny

V reakci na probíhající válku na Ukrajině vznikla nová iniciativa s názvem MAKE ART NOT WAR, která vyzvala známé české i zahraniční autory k vytvoření kolekce charitativních plakátů. Projekt, jehož cílem je vybrat co nejvyšší částku na humanitární pomoc Ukrajině, která poputuje organizaci Člověk v tísni, se nyní spojuje s holešovickým centrem Vnitroblock, kde bude možné všechna nabízená díla vidět naživo. Vernisáž výstavy MAKE ART NOT WAR proběhne ve čtvrtek 21. dubna 2022 od 19:00 hodin.

Do výzvy MAKE ART NOT WAR se zapojila dvacítka autorů, mezi kterými najdeme výrazné postavy současné české výtvarné scény, jako jsou Michal Škapa, Milan Cais, duo Tomski&Polanski, ale také například ukrajinský street-artový umělec Andrew Kalkov nebo španělský výtvarník Liqen a další zahraniční autoři. Medailonky všech autorů naleznete zde. Na výstavě v holešovickém Vnitroblocku, jež bude zahájena ve čtvrtek 21. dubna v 19:00 hodin ve Vnitroblocku za přítomnosti řady umělců, uvidí návštěvníci všechny doposud vzniklé originální plakáty. Bude také možné získat limitovaný počet signovaných verzí grafických listů. Výstava MAKE ART NOT WAR potrvá minimálně do 28. května 2022.

“Projekt MAKE ART NOT WAR je hezká a skromná myšlenka, která může pomoct v boji proti zrůdnému a velmi neskromnému mocenskému myšlení. Tím, že se nedávají k dispozici originály děl, ale výsledná forma je plakát na kvalitním papíře, by měla být i přístupná širokému spektru potencionálních zájemců,” říká k projektu Milan Cais, výtvarník a člen skupiny Tata Bojs.

Každé z originálních uměleckých děl vzniklo jako osobní reakce na probíhající válku. Umělci tak skrze ně vyjadřují svůj postoj k současné situaci – někteří k divákovi promlouvají symbolikou míru, pomocí humoru nebo razantním gestem vyjadřujícím nesouhlas. Plakáty je možné zakoupit vytištěné ve formátu A2 na exkluzivní papír přes e-shop projektu. Cena jednoho grafického listu je 800 Kč a zisk z jejich prodeje poputuje na humanitární pomoc Ukrajině prostřednictvím organizace Člověk v tísni. Charitativní projekt MAKE ART NOT WAR vzniká za podpory organizace Sport in Art a dalších subjektů jako projev podpory Ukrajině. Všichni partneři projektu pracují na jeho realizaci zcela zdarma nebo pouze za pokrytí nákladů.

WEB projektu: www.makeartnotwar.cz

FB událost eventu: https://www.facebook.com/events/1182194192636839

IG: https://www.instagram.com/makeartnotwar.cz/

O vybraných umělcích:

Milan Cais (*1974) je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze v ateliérech sochařů Huga Demartiniho a Jindřicha Zeithammela a vizuálního umělce Jiřího Davida. Jádrem jeho umělecké tvorby je sochařský objekt, ale rejstřík jeho tvůrčích prostředků zahrnuje také manipulovanou fotografii, video, kresbu nebo instalaci. Účastnil se řady společných výstav u nás i ve světě a jeho práce je zastoupena v několika sbírkách. Od roku 1988 dodnes působí ve skupině Tata Bojs jako skladatel, zpěvák, bubeník, textař, výtvarník a producent. Natočil s ní zatím deset řadových alb, za která skupina postupně obdržela desetkrát výroční cenu Anděl a řadu dalších ocenění.

Tomski&Polanski je studio ilustrace, které se skládá z Luke Tomskiho a Ilony Polanski. Bylo založeno v roce 2012. Čtyři tvořící ruce, výrazné barevné plochy, lidské příběhy, humor a nekonečné množství hodin strávené s řemeslem kreslení dělá z tohoto týmu oceňovaného předního výtvarníka pro veškeré druhy ilustrovaných projektů.

Andrew Kalkov je mladý ukrajinský malíř a street artista. Jeho umění klade silný důraz na filozofické základy a sebereflexi. Tvoří v Lucku, kde se také narodil. Posledních 10 let se věnuje tvorbě série děl „The Circulation“. Hlavním symbolem této série je spirálová linie – věčný symbol vnímání, jeden z nejoblíbenějších celosvětových ornamentálních dekorů v průběhu staletí. Kalkov se rozhodl využít tohoto symbolu a přearanžovat jej do nových moderních forem, konkrétně do uměleckých objektů vytvořených ve stylu 8-bit a op-art. Díla této série šíří v rámci street artových forem, zejména plakátů, samolepek nebo velkoformátových nástěnných maleb, jejichž popularita a počet rychle roste. Doposud vytvořil více než 30 000 uměleckých děl a grafika „The Circulation“ se též objevuje na vzorech oblečení, doplňcích, obalech alb, skicácích nebo ilustracích.

O organizátorovi – Sport in Art:

Sport in Art je nově vznikající mezinárodní online magazín, prodejní galerie a poradce v investování do umění inspirovaného sportem. Jeho posláním je téma sportu v umění systematicky mapovat, propagovat a podněcovat umělce k nové tvorbě.

reklama
reklama
reklama