Rozhovor

A DAY OF SOUND: experimentální hudba v Kutné Hoře

A Day of Sound 2021

Kutná Hora, GASK, 17. září

V Galerii Středočeského kraje se uskuteční třetí ročník festivalu A Day of Sound, který přivádí do galerie současného umění experimentální a nezávislou hudbu. Publikum na A Day of Sound přijíždí jednak pro sugestivní prostředí interiérových scén a ústředního zahradního pódia v areálu barokní jezuitské koleje, jednak pro specifický kurátorský výběr účinkujících, jehož autorem je Pavel Klusák.

Headlinery na večerním pódiu budou producent elektroakustické hudby BJ Nilsen (Švédsko) a hudebnice a sound designérka Marta de Pascalis (Itálie).

Švédský skladatel a zvukový umělec BJ Nilsen aktuálně žije a působí v Amsterdamu. Jeho sugestivní experimentální ambient vzniká ze zvuků přírody a klimatických jevů. V poslední době nahrával zvuková svědectví o arktických oblastech Norska a Ruska. BJ Nilsen je rezidentem významného britského labelu Touch a vídeňského Editions Mego, vystoupil na nejvýznamnějších festivalech elektroniky a multimédií (CTM, Unsound, Sónar aj.).

Marta de Pascalis vytváří hypnotické zvukové krajiny za použití analogové elektroniky a systému smyček magnetického pásu. Byla jednou z rezidenčních umělkyň evropského programu SHAPE, její alba Her Core a Sonus Ruinae měla vřelý ohlas a jsou podložená silnými myšlenkovými rámci. Je zakladatelkou berlínského undergroundového festivalu Marina di Neukölln. Ad inspirace a smyčky: “Speaking of other musicians working with tapes and loops, I especially love Terry Riley, Aaron Dilloway and Boards of Canada.”

Dramaturg Pavel Klusák ke svému výběru dále dodává: „S nesmírnou radostí oznamujeme, že na festivalu vystoupí také Julia Reidy (Austrálie), která do současných volných forem elektronického experimentu jedinečným způsobem vnáší dvanáctistrunnou kytaru. Její živelnou, překvapivou a nadstylovou hru zachycuje LP Vanish (Editions Mego), které vyzdvihl i renomovaný časopis Wire a které korunuje silnou řadu Juliiných alb na významných světových labelech.“

Tomáš Šenkyřík představí své aktuální album „field recordings“ Voda, v němž zachycuje speciálními senzory zvuky z vodních hlubin, kontaminovanou vodu na Mostecku i speciálně snímané rytmické textury sněžení. Hlubinné naslouchání je pro Tomáše Šenkyříka způsobem, jak se spojit s odvěkým přirozeným světem.

S radostí na festivalu přivítáme také zásadní osobnost českého zvukového umění a pythagorejské elektroniky Milana Guštara. Živou performanci s ikonickou skladbou Alvina Luciera I Am Sitting In A Room uskuteční jeden z nejvýraznějších radikálních hudebníků dnešního Slovenska Fero Király.

Skupina Pátí na světě natočila nejpřekvapivější album letošního roku: Jupiter Carousel je cyklem nevšedních písní i estetickým manifestem. Kapela hudebníka, architekta a vypravěče Ivana Palackého vystoupí speciálně rozšířená o vokalistku Lucii Páchovou.

Do historického prostředí jezuitské koleje se vrací se svými barokními violami da gamba duo Irena a Vojtěch Havlovi: mezinárodní úspěch jejich letošního alba Melodies in the Sand, vydaného v Nizozemí, je dobrou příležitostí připomenout si jedinečnost stále objevných, neokázale spirituálních hvězd české akustické alternativy.

Stejně jako v minulosti, i na letošní ročník mezinárodního festivalu A Day of Sound je vstup volný.

A Day of Sound se profiluje jako intenzivní ponor do aktuální experimentální a hledačské hudby od písní po volné plochy. Nabízí kondenzovaný jednodenní zážitek těm, kdo jsou se zážitky nové hudby v kontaktu, ale také by rád představil hlubokou i zábavnou zkušenost experimentu těm, kdo ho chtějí poznat. Jedinečné prostředí Galerie Středočeského kraje velkoryse umožňuje koncertovat v působivých interiérech jezuitské koleje i ve scenérii pod širým nebem. Přijeďte do Kutné Hory prožít A Day of Sound!

A Day of Sound 2021, LINEUP:

B. J. Nilsen (SWE)

Marta de Pascalis (IT)

Julia Reidy (AUS)

Vojtěch a Irena Havlovi (CZ)

Pátí na světě (feat. Lucie Páchová) (CZ)

Fero Király plays Alvin Lucier (SK)

Tomáš Šenkyřík (CZ)

Milan Guštar (CZ)

Rozhovor

15.9.2021 17:00

O třetím ročníku festivalu A DAY OF SOUND si budeme na Radiu 1 ve středu v 17:00 povídat s Pavlem Klusákem.

reklama
reklama
reklama