Článek

ADAM TOMÁNEK V GALERII ARTWALL

Adam Tománek

Pod sluncem tma/ Darkness under the Sun

Kurátorka: Darina Alster

Výstava proběhne od 1. 7. do 7. 8. 2022 v Galerii Artwall, Nábřeží kapitána Jaroše a Edvarda Beneše, Praha

Uprostřed horkého léta vměstnává svoje tělo do miniaturního stínu v betonové části předměstí. Prochází centrem i periferií a zaznamenává možnosti úkrytu před sluncem. Vstupuje do interakcí s kolemjdoucími i prostorem. Jeho hledání stínu nabývá různých podob a významů.

Úspornou sebeprezentací Tománek navazuje na klasickou československou konceptuální performanci, ale zároveň ji posouvá od fenomenologického ohledávání těla v prostoru směrem ke kritické analýze dopadů klimatických změn v kontextu města. Dystopická vize, kterou Tománek prostřednictvím minimálních prostředků ztělesňuje, upozorňuje na palčivý problém globálního oteplování.

Letos v květnu naměřili v indickém hlavním městě Dillí 44,2 stupně Celsia, což je o 5 stupňů více než obvykle. V jiných městech bylo naměřeno 47 stupňů. Situace, která je pro nás nepředstavitelná, je jinde už v tuto chvíli skutečností. Klimatické změny přitom nejvíce dopadají na sociálně slabé, staré lidi, pečující ženy a děti.

Tělo umělce vmáčknuté do sebemenšího stínu v městské zástavbě generuje významy odkazující na život na ohřívající se planetě i na nejchudší sociální vrstvu naší společnosti. Reaguje na problémy, s nimiž se budeme stále více potýkat coby obyvatelé měst navržených způsobem, který má daleko k udržitelnosti.

https://www.artwallgallery.cz/cs/vystava/adam-tomanek-pod-sluncem-tma

reklama
reklama
reklama