Článek Rozhovor Soutěž

AMERICKÉ JARO SE LETOS ZAMĚŘÍ NA ŠPIČKY ČESKÉ HUDEBNÍ SCÉNY

Festival Americké jaro zahájí v pondělí 13. září od 19 hod. houslista Josef Špaček a violoncellista Tomáš Jamník v multifunkčním sále DOX+. Celkem proběhne třináct koncertů v Praze a regionech se zaměřením na klasickou, jazzovou i alternativní hudbu.

„Pro 16. ročník festivalu jsme vybrali celkem třináct převážně českých špičkových interpretů a hudebních uskupení. Cílem festivalu Americké jaro je iniciovat a představovat nové hudební projekty nebo obohatit o nový rozměr ty již zaběhnuté. V tomto roce to bude zcela nový program našich letošních rezidenčních umělců Josefa Špačka a Tomáše Jamníka či Nikol Bókové, jejíž dramaturgie k albu Unravel vznikla na podnět Amerického jara. Náš třetí rezidenční umělec, kytarista David Dorůžka, vystoupí hned ve třech programech v Divadle Archa jako host skupiny Vertigo, s Agou Zaryan a Szymonem Mikou v Jazz Docku a na závěrečném koncertu Jana P. Muchowa & The Antagonists v La Fabrice,“ popisují ředitelka festivalu Zdenka Součková a jeho dramaturg, klavírista Jan Bartoš.

Zahajovací koncert v pražském multifunkčním sále DOX+ bude 13. září od 19 hod. patřithouslistovi Josefu Špačkovi a violoncellistovi Tomáši Jamníkovi, kteří představí vzácně uváděná díla českých skladatelů 20. století – Janáčka, Martinů, Kleina a Schulhoffa. Po koncertě bude následovat debata s umělci.

V mimořádném spojení se 23. září od 20 hod. v Divadle Archa představí Lenka Dusilová, Vertigo a
-123min. Na koncertě zazní skladby z posledního alba Lenky Dusilové Řeka. To vyšlo loni na podzim u labelu Animal Music a Lenka Dusilová za něj získala tři ceny Anděl. Vertigo ve složení Marcel Bárta – saxofon, Dorota Barová – violoncello a zpěv, Vojtěch Procházka – klavír a harmonium, Oskar Török – trumpeta a zpěv, Daniel Šoltis – bicí a perkuse a Rastislav Uhrík – kontrabas zahraje skladby z oceňovaného alba Daleko. Kapela -123min. ve své energické tvorbě propojuje soul, groove, jazz, blues, funky či world music.  Trio v současnosti tvoří zpěvák, kytarista a autor písní Zdeněk Bína, baskytarista Fredrik Janáček a bubeník Daniel Šoltis.

29. září od 19 hod. vystoupí v pražském kostele sv. Vavřince klavíristka a skladatelka Nikol Bóková, která přednese díla Ericha Wolfganga Korngolda, Tomáše Svobody, Maurice Ravela a Sergeje Rachmaninova. Autorské kompozice inspirované zvoleným repertoárem pak zazní ve druhé části koncertu v podání jazzového tria ve složení Nikol Bóková – klavír, Martin Kocián – kontrabas a Michał Wierzgoń – bicí.

3. října od 20 hod. v klubu Jazz Dock zazní především hudba z posledního plně autorského alba s názvem Čekání na Toma jazzové sestavy Vilém Spilka Quartet.Vzápětí bude následovat koncert jedné z nejvěhlasnějších polských jazzových zpěvaček Agy Zaryan. Její nový projekt, postavený na autorských kompozicích na texty americké básnířky Sary Teasdale, ji ukazuje v komornějším světle. Zaryan zazpívá větší část nového programu doplněného o skladby z předešlých alb v doprovodu dvou výrazných jazzových kytaristů Szymona Miky a Davida Dorůžky.

13. října v 19 hod. kostele sv. Vavřince vystoupí klavíristka Sára Medková v sólovém recitálu připraveném exkluzivně pro festival Americké jaro. Medková uvede skladby amerických skladatelů od druhé poloviny 20. století po současnost – Johna Cage, Josepha Kleina a Frederica Rzewského.

Uskupení Super Trio Briana Charetta a The Track Inspection Jana Andra zahrají na společném koncertu v klubu Jazz Dock 14. října od 20 hod. Super Trio ve složení Brian Charette, Daniel Šoltis a Ondřej Štveráček představuje typický straight-ahead jazz s mnoha prvky modernějších hudebních směrů a také groove-jazzovými akcenty. Jan Andr a jeho kapela The Track Inspection na festivalu pokřtí své nové album, ve kterém se snoubí jazzová tradice s moderními žánry jako soul, funk nebo hip hop.

Hlavní program 16. ročníku festivalu Americké jaro 21. října v holešovické La Fabrice uzavřou Jan P. Muchow & The Antagonists. Bude to jedinečná možnost slyšet v živém provedenípůvodní autorskou filmovou hudbu Jana P. Muchowa obohacenou o hostování výrazných osobností české jazzové scény Davida Dorůžky, Marcela Bárty a Štěpána Janouška.

Také v regionech představí své programy Nikol Bóková, Sára Medková a Josef Špaček s Tomášem Jamníkem.

Vstupenky je možné zakoupit v prodejní síti GoOut nebo na našem webu www.americkejaro.cz.

PROGRAM

Hlavní program:

13. září / 19:00 / DOX+ / Josef Špaček a Tomáš Jamník
23. září / 20:00 / Divadlo Archa / Lenka Dusilová, Vertigo a -123min.

29. září / 19:00 / kostel sv. Vavřince / Nikol Bóková

3. října / 20:00 / Jazz Dock / Vilém Spilka Quartet a Aga Zaryan Trio

13. října / 19:00 / kostel sv. Vavřince / Sára Medková

14. října / 20:00 / Jazz Dock / Super Trio a The Track Inspection

21. října / 20:00 / La Fabrika /Jan P. Muchow & The Antagonists feat. David Dorůžka, Marcel Bárta a Štěpán Janoušek

Program v regionech:

16. září / 19:30 / Zámek Nelahozeves / Josef Špaček a Tomáš Jamník

21. září / 19:00 / DON Tábor / Josef Špaček a Tomáš Jamník

22. září / 18:00 / ZUŠ Prostějov / Sára Medková

27. září / 18:00 / MKZ Hranice / Sára Medková

9. listopadu / 19:00 / JUPF České Budějovice / Nikol Bóková

11. listopadu /19:00 / Divadlo Hogo Fogo Drážkov / Nikol Bóková

O festivalu Americké jaro

Mezinárodní hudební festival Americké jaro představuje již od roku 2006 prvotřídní umělce i mladé hudební talenty divákům nejen v Praze, ale i v dalších městech po celé České republice. Program každoročně nabízí koncerty jazzové a klasické hudby, workshopy s předními osobnostmi hudebního světa, divadelní, filmová a scénická představení i diskuse na aktuální společenská témata. Vzhledem k současné situaci se 16. ročník festivalu odehraje na podzim roku 2021 a představí programy špičkových českých umělců.

Rozhovor

7.9.2021 14:00

O Americkém jaru si budeme povídat v úterý 7. září ve 14 hodin. Našmi hosty budou ředitelka festivalu Zdenka Součková a umělecký ředitel Jan Bartoš.

Soutěž

Ve středu 8.9. můžete soutěžit o dva vstupy na zahajovací koncert houslisty J.Špačka a violoncellisty T.Jamníka 13.9. v DOX+.

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama