Článek

ARABFEST 2022

ARABFEST LETOS PŘEDSTAVÍ TÉMA LÁSKA

Plzeň, 11. 5. 2022 – Již podvanácté se letos uskuteční Festival arabské kultury, tzv. ARABFEST. Proběhne od 18. do 28. května v Plzni a od 8. do 12. června v Praze. Tématem letošního ročníku je LÁSKA, a to ve všech jejích podobách. Festival nabídne tematické filmy, divadelní představení, přednášky, degustace či pozorování noční oblohy. Chybět nebude Velký sobotní program & ORIENTAL STREET FOOD MARKET v prostorách DEPO2015. Bohatou nabídku kulturních a vzdělávacích aktivit završí koncert tuniské zpěvačky KAT Bent L´Amor v Anděl Music Baru.

„Věříme, že tak univerzální téma, jako je láska, dokáže oslovit širokou veřejnost a přivést ji k objevování a ochutnávání arabského světa. Lásku představujeme jako hluboký cit, emoci, sounáležitost, toleranci, zároveň neopomíjíme čistě fyzickou stránku,” zve ředitelka festivalu Tereza Svášková. „Letošní program věnujeme naší festivalové lásce, osobě zesnulého Charifa Bahbouha, který nám byl vždy nablízku a od začátku naše snahy podporoval,” dodává.

Právě snímek zachycující osobnost učitele, nakladatele a spisovatele Charifa Bahbouha zahájí festivalový program. Výpovědi jeho blízkých a kolegů natočil irácký režisér Ahmed Alsabaiei.

Organizátoři pro návštěvníky připravují pestrý program i z hlediska kulinářského. Milovníci arabské kuchyně mohou na zadním dvorku Anděl Station & Bistra ochutnat výběr z široké nabídky snídaňových blízkovýchodních pokrmů. Na tradici naváže rovněž oblíbená degustace libanonských vín, tentokrát nově v prostorách plzeňské vinárny Na břehu Rhôny.

Vzdělávací část programu nabídne online debatu s Shereen El Feki, absolventkou cambridgeské univerzity a autorkou knihy Sex and the Citadel: Intimate Life in a Changing Arab World. Hostem debaty bude také Nina Fárová, absolventka doktorského studia na Západočeské univerzitě v Plzni, která se v současnosti zabývá genderovými otázkami při Sociologickém ústavu Akademie věd ČR. Fyzickou lásku představí také divadelní adaptace arabské erotické příručky z 15. století Zahrada vůní pro potěchu myslí od Muḥammada Ibn Muḥammad Al-Nafzawího v podání hereček Daniely Grohové a Réky Deák. Téma nepřijetí a nepochopení odlišné sexuální orientace reflektuje dokument režisérky Rity Baghadi z roku 2022. Baghdadi zachytila osud dívčí trash metalové kapely Slave to Sirens z libanonského Bejrútu. Návštěvníci mohou snímek zhlédnout v rámci ArabFILMfestu v komorních prostorách kina Regner.

O tom, že jazykem lásky je francouzština, není pochyb. Co ale naučit se říci miluji tě arabsky? Ideálním místem pro to bude vinárna Na břehu Rhôny a večerní Rendez-vous français-arabe, speciální konverzační večer připravený ve spolupráci s Alliance Française de Plzeň. Dopředu nemusíte umět žádný z jazyků – na místě si nejdůležitější milostné fráze rychle osvojíte. Romantiku slibuje také pozorování noční oblohy u rozhledny Sylván, během kterého poznáte souhvězdí a tajuplné deep-sky objekty pod vedením týmu Hvězdárny v Rokycanech a Plzni.

Velký sobotní program se vrací do DEPO2015 a bude opět nejrozsáhlejší akcí celého festivalového týdne. Organizátoři slibují bohatý program pro celé rodiny s dětmi i jednotlivce. Na ORIENTAL STREET FOOD MARKETU zjistí, jak to vypadá na arabském trhu nebo zda smlouvat. Zájemci o tanec se naučí tradiční svatební dabku, jazykoví nadšenci vylepší úroveň své arabštiny o tematické fráze. Součástí soboty budou také tvůrčí dílny, výstava výtvarnice Jaroslavy Bičovské a nejedno milé setkání, mj. s režisérem syrského původu Morisem Issou. Plzeňský festivalový program završí koncert tuniské zpěvačky KAT Bent L’Amor a syrského hudebníka Marwana Alsolaimana a závěrečná hafla, pravý arabský večírek s libanonským DJ Shepherdem.

Velký sobotní program se koná za podpory města Plzně, Nadace 700 let města Plzně, firmy Crestyl Group a dalších partnerů. Hlavním partnerem ARABFESTU je Západočeská univerzita v Plzni. Pro aktuální informace sledujte webové stránky a sociální sítě ARABFESTU. 

Program: www.arabfest.cz

FESTIVAL ARABSKÉ KULTURY má za sebou jedenáct úspěšných ročníků. Původně vznikl jako skromná akce studentů katedry blízkovýchodních studií Fakulty filozofické ZČU, kteří z něj postupně vytvořili víceúrovňový festival pro širokou veřejnost. Od roku 2013 se na jeho organizaci podílí zapsaný spolek ARABFEST. Festival významně finančně podpořila Západočeská univerzita v Plzni, vybrané arabské ambasády, firma Crestyl Group, firma Lavaris a další partneři. Festival se koná pod záštitou rektora Západočeské univerzity v Plzni Miroslava Holečka.

Seznam partnerů Festivalu arabské kultury 2022: Západočeská univerzita Plzni, Fakulta filozofická ZČU, katedra blízkovýchodních studií Fakulty filozofické ZČU, město Plzeň, Nadace 700 let města Plzně, nakladatelství Dar Ibn Rushd, Crestyl Group, Lavaris s.r.o., Café-Music Bar Anděl, Koření od Antonína, DEPO2015, Restaurace a penzion U Matasů, Orient Coffee, Dragon Print, Tamarchi, Kulturka ZČU, vybrané arabské ambasády (mj. Velvyslanectví Státu Palestina a Velvyslanectví Marockého království), Společnost česko-arabská, Nadace Anny Lindhové, Palestinský klub v České republice

Seznam mediálních partnerů: Český rozhlas Plzeň, Radio 1, Radio Wave

Seznam míst konání: Fakulta filozofická ZČU, Magistrát města Plzně, DEPO2015, Anděl Station & Bistro, Music Bar Anděl, Čajovna u Pekla, Na břehu Rhôny – Plzeň, Regner kino, Divadélko Jonáš

reklama
reklama
reklama