Článek

ARABFEST PLZEŇ 2024

Čtyři dny plné arabské kultury čekají návštěvníky na letošním ARABFESTU.

14. ročník Festivalu arabské kultury se v Plzni koná od 11. do 14. dubna a program letos představí téma SPORTU – a to jako univerzálního klíče k mezikulturnímu porozumění a také nástroje mezinárodních politických vyjednávání. Lidé se mohou těšit na panelovou diskuzi na téma sportovní diplomacie či promítání dokumentárního snímku reflektujícího mimo jiné roli žen ve sportu. Součástí festivalu budou i orientální trhy a blízkovýchodní street food a také běh na podporu organizace Lékaři bez hranic.

Snahou organizátorů festivalu je poukázat na rozmanitost arabské kultury a představit návštěvníkům arabský svět nejen skrze konflikty. „Letos jsme se rozhodli pro téma sportu, který výrazně ovlivňuje společnost regionu Blízkého východu. V rámci diskuze s odborníky se lidé například dozví, jaký je význam sportovní diplomacie v arabském světě,“ říká koordinátorka festivalu, Michaela Vaňková. Právě Panelová diskuze: Sportovní diplomacie a sport jako blízkovýchodní fenomén celý festival ve čtvrtek 11. dubna na půdě Fakulty filozofické zahájí.

V pátek 12. dubna přijde na řadu promítání mezinárodně oceněného dokumentárního snímku Lift Like a Girl (2022) režisérky egyptského původu Mayye Zayed. „Film popisuje cestu čtrnáctileté dívky k dosažení velkého snu stát se olympijskou vítězkou ve vzpírání a následovat tak egyptské hvězdy, první olympijskou vítězku Abeer Abdel Rahman a světovou šampionku a olympijskou atletku Nahlu Ramadan,“ popisuje děj filmu Daniel Krejčí, ředitel ARABFESTU.Po promítání v kině Café Regner mohou lidé debatovat o roli žen ve sportu s autorkou snímku Mayye Zayed a bývalou basketbalovou reprezentantkou a předsedkyní Komise rovných příležitostí ve sportu Ilonou Burgrovou.

Následující den, sobota 13. dubna, pak bude patřit oblíbené a tradiční akci pro celé rodiny, a to Velkému sobotnímu programu v Papírně. Multižánrový mini festival ve festivalu návštěvníkům nabídne malou procházku po orientálních trzích s ochutnávkou blízkovýchodního street foodu, přednášku o skatingu v Jordánsku Jakuba Novotného, filmový workshop pro děti a výstavu Síň slávy, díky níž se lidé seznámí s vybranými zástupci a zástupkyněmi arabské sportovní reprezentace v mnohdy nečekaných disciplínách. Zájemci se budou moci také zapojit do klání v deskových hrách či zkusit si orientální tanec.

Festival zakončí svůj program v neděli 14. dubna Charitativním během na podporu Lékařů bez hranic v Borském parku. Registrací a startovným dle vlastního uvážení (doporučená minimální částka je 100 Kč) tak zkušení i nezkušení běžci a běžkyně podpoří sbírku humanitární organizace pomáhající těm nejzranitelnějším také v regionu Blízkého východu.

Veškeré informace k jednotlivým akcím, hostům a registraci k běhu se nachází na webových stránkách, Facebooku a Instagramu ARABFESTU.

Festival arabské kultury podpořila Západočeská univerzita v Plzni. Záštitu udělil rektor univerzity Miroslav Lávička. Akci tradičně podporuje také Fakulta filozofická a katedra blízkovýchodních studií FF ZČU.

www.arabfest.cz

reklama
reklama
reklama