Článek

ARCHITEKTI JOSÉ I. LINAZASORO A LADISLAV LÁBUS NA DIALOZÍCH

Jak transformovat a nebourat? Španělský architekt José I. Linazasoro a český pedagog a architekt Ladislav Lábus představí své přístupy k rekonstrukci historických staveb

Spolek KRUH zahajuje na přelomu září a října každoroční oslavy mezinárodního dne architektury. Nebourej, transformuj je motto letošního festivalu Den architektury, ale i první podzimní přednášky cyklu Dialogy, na které vystoupí španělský architekt José Ignacio Linazasoro spolu s českým pedagogem a architektem Ladislavem Lábusem. Večer o současných rekonstrukcích historických staveb se uskuteční zdarma ve středu 5. října od 19h30 v Instituto Cervantes v Praze.

Dialog obou přednášejících představí architekty zdařilých současných rekonstrukcí. Tyto realizace ukazují, že historické stavby snesou kvalitní soudobou architekturu a že kombinování nového přístupu s dědictvím minulosti dokáže přinést hodnotný výsledek. říká k nadcházející přednášce zakladatelka spolku Kruh a dramaturgyně přednášek Marcela Steinbachová.

José Ignacio Linazasoro je přední španělský architekt a pedagog, autor řady teoretických knih o architektuře i o vlastní tvorbě. Je považován za jednoho z největších španělských odborníků na moderní rekonstrukce historických budov. Upozornil na sebe především oceňovanými rekonstrukcemi jako je přestavba ruiny madridského kostela San Fernando na knihovnu (2004) nebo rozšíření kostela San Lorenzo ve Valdemaqueda (2001). Linazasoro se věnuje i novostavbám. Přední místo v jeho realizacích zaujímá Univerzitní knihovna v Madridu (1993), jejíž nenápadný zevnějšek kontrastuje s efektním interiérem pětipatrové válcovité čítárny. Další jeho univerzitní stavbou je kampus v Segovii z roku 2012, který je specifický pro svou fragmentovanou fasádu odrážející charakter veřejné budovy.

Ladislav Lábus je uznávaný český architekt a pedagog působící od roku 1990 na Fakultě architektury ČVUT v Praze, kde byl mezi lety 2014–2022 také jejím děkanem. Po absolvování studia na stejné univerzitě pracoval v Projektovém ústavu výstavby hlavního města Prahy, poté v roce 1991 založil vlastní ateliér Lábus AA, s kterým se věnuje navrhování občanských a bytových staveb i urbanismu. Ve své tvorbě i teorii se soustředí na hledání komunikativnosti, čitelnosti a uživatelské příjemnosti svých staveb. Je znám svým citlivým přístupem při navrhování staveb v historických oblastech a při renovacích, mezi něž patří palác Langhans, Jízdárna Pražského hradu, hotel Karlov, činžovní dům Na Smetance nebo Paličkova vila. Rovněž tvoří v oblasti bydlení, bydlení seniorů a přispívá k transformaci systému sociální péče a k problematice revitalizace sídlišť a panelových domů.

Dialog španělského architektka Josého I. Linazasora s českým profesorem a architektem Ladislavem Lábusem s názvem Nebourej, transformuj se uskuteční ve středu 5. října 2022 od 19h30 v kinosále Instituto Cervantes v Praze. Přednáška se koná v rámci programu festivalu Den architektury. Vstup na akci je zdarma, rezervace lze vytvořit v síti GoOut. Přednáška bude simultánně překládána do češtiny.

Instituto Cervantes v Praze: Na Rybníčku 536, Praha 2 – Nové Město , 120 00

Spolek KRUH se věnuje osvětě v architektuře již od roku 2001. Hlavním cílem je snaha představit veřejnosti kvalitní a současnou architekturu, otevřít ji pro smysluplnou diskusi a umožnit dialogy mezi autory a obyvateli měst a obcí. Kruh pořádá celoroční cykly přednášek se světovými i místními architekty, ale i celorepublikový festival Den architektury a filmový festival Film a architektura.

Odkaz na fotomateriál k přednášce ZDE
Facebooková událost
ZDE

Rezervace v síti GoOut


Více informací na
www.kruh.info

reklama
reklama
reklama