Článek

ARCHITEKTURA 58-89: 6 KILO ARCHITEKTURY

Ambiciózní projekt Vladimira 518 odstartoval v CAMPu

Od 1. do 31. března je v Centru architektury a městského plánování možné navštívit výstavu k dlouho očekávané knize o architektuře z nakladatelství Bigg Boss. Přes 40 kapitol na téměř 1400 stranách od 30 odborných autorů doplní impozantní projekce na 25metrové stěně a pestrý doprovodný program. Za projektem a uměleckou instalací stojí Vladimir 518.

„Dlouhodobě se nám bohužel nedaří najít zdravý vztah k této už historické architektuře, proto z ulic našich měst mizí jedna důležitá stavba za druhou. Pokud se nám jako společnosti nepodaří uchovat alespoň to zbývající z kvalitních staveb začátku druhé poloviny 20.století, vymažeme tak jednou pro vždy kus vlastní historie a kulturní paměti,“upozorňuje tvůrce konceptu knihy a její editor Vladimir 518. Poukazuje neslavný konec ikonických staveb jako Hotel Praha, Transgas či OD Ještěd, které neunikly demolici.

Kniha Architektura 58–89 je dosud nejrozsáhlejší publikací o předrevoluční architektuře z let 1958-1989. Dva svazky knihy jsou pevným stavebním základem pro narovnání vztahů mezi širokou veřejností a stigmatizovanou architekturou. Ambiciózní počin na poli dokumentární literatury vznikal téměř deset let a pod vedením Vladimira 518 je v něm představeno nad čtyřicet architektů, autorských dvojic či skupin, které ve vymezeném období razantně zasáhly do dějin naší architektury. 

Vedle detailního prostudování čerstvé publikace se návštěvníci mohou těšit na monumentální koláž složenou z unikátních dobových fotografií, zvukových záznamů, 3D modelů nebo dokumentárních záběrů. 

K výstavě je připraven doprovodný program, který mapuje minulost, současnost a budoucnost poválečné a předrevoluční moderní architektury. Připraveny jsou tři diskuzní večery a audiovizuální kompozice, jejíž ústředním motivem bude život a tvorba Karla Pragera.

„V rámci doprovodného programu se budeme věnovat kauzám, které se týkají architektonicky hodnotných staveb ze druhé poloviny 20. století, ale hovořit se bude také o stavbách, které právě nyní procházejí změnou, nebo které změna v blízké budoucnosti čeká. Diskutovat budeme s historiky či samotnými autory staveb“, říká Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha. 

Vizionářské stavby Karla Pragera, manželů Machoninových nebo liberecké školky SIAL patří k tomu nejlepšímu, co u nás v minulém století na poli architektury vzniklo. Zasvěcení odborníci o tom nepochybují, ale široká veřejnost pořád váhá. Není výjimkou, že se stavby jako Žižkovský vysílač nebo Federální shromáždění umístí na předních příčkách v anketách o nejošklivější budovy. Publikum se na tyto budovy dívá kriticky, protože si jejich svébytný a sebejistý výraz neodmyslitelně spojuje s ideologií někdejšího režimu.

 „Pro nás se jedná o srdcové téma, protože sídlíme v budově od významného poválečného architekta Karla Pragera”, komentuje Štěpán Bärtl, vedoucí CAMPu. „Mám proto radost, že se podařilo tuto “bibli” architektury dotáhnout až do konce a že naprosto tyto unikátní archivní materiály můžeme ukázat právě u nás.” 

Cílem díla je pochroumaný obraz poválečných staveb napravit hlavně kvůli jejich tvůrcům – špičkovým architektům, kteří obstojí i v celosvětovém srovnání. Ti často jako mnoho jiných umělců své doby upadli v nemilost režimu, ovšem uznání a pochopení se nedočkali ani po revoluci. Publikace vychází z výkresů a dobových, často zatím nepublikovaných, fotografií z archivů z celé republiky. Za její grafickou podobou stojí tým Roberta Jansy a Petra Bosáka 20YY Designers. Tvůrcem umělecké instalace je Vladimir 518, autorem hudby Ondřej Anděra, supervizorem postprodukce David Vrbík a tvůrcem filmových vstupů Jan Zajíček. Autorem architektonického řešení výstavy je 0,5 Studio. 

Doprovodný program k výstavě:

15/03 19:00 Architektura 58-89 I Minulost 

22/03 19:00 Architektura 58-89 I Současnost

29/03 19:00 Architektura 58-89 I Budoucnost

01/04 19:00 Architektura 58-89 I SPAM: Karel Gott Prager

Více informací naleznete na www.campuj.online

Více o knize:

Jednotlivé kapitoly knihy se věnují mj. fascinujícícm realizacím vizionáře Karla Pragera (např. Ústav makromolekulární chemie ČSAV v Praze na Petřinách či Budovy bývalého Federálního shromáždění), nadčasovým stavbám manželů Věry a Vladimíra Machoninových (mj. Obchodní dům Kotva, Československé zastupitelství v Berlíně či Hotel Thermal v Karlových Varech) anebo libereckému SIALU – ateliéru sdružujícímu klíčové architektonické osobnosti, jakými jsou Karel Hubáček, Miroslav Masák a Otakar Binar (Televizní vysílač a horský hotel Ještěd, Obchodní středisko Ještěd či o Obchodní dům Máj), či mladší generace reprezentovaná Martinem Rajnišem, Jiřím Suchomelem, Johnem Eislerem a mnoha dalšími.

Seznam kapitol A5889: Jaroslav Fragner, František Čermák / Gustav Paul, František Cubr, Richard Podzemný, Antonín Tenzer, Václav Hilský, Zdeněk Plesník, Jaroslav Paroubek, Zdeněk Strnadel, Karel Filsak, Zdeněk Edel, Karel Prager, Sial, Zdeněk Řihák, Jan Dvořák, Ivan Ruller, Zdeněk Kuna, Bohumil Böhm, Jiří Siegel, Viktor Rudiš, Stanislav Franc, Věra a Vladimír Machoninovi, Jan Šrámek, Alena Šrámková, Miroslav Řepa, Stanislav Hubička, Vojtěch Šalda / Josef Polák, Jaroslava Gloserová, Růžena Žertová, Ivo Klimeš, Ladislav Konopka/ Alois Hloušek, Rudolf Bergr, Petr Brauner, Pavel Kupka, Jan Bočan / Zdeněk Rothbauer, Vratislav Růžička, Karel Koutský / Jan Kozel, Jan Línek / Vlado Milunić, Václav Aulický / Ivo Loos / Jindřich Malátek, Emil Přikryl, Jan Louda / Zbyšek Stýblo, Jaroslav Mayer / Jaroslav Králíček, Tomáš a Michal Brix.

Autoři kapitol A5889: Lukáš Beran / Pavel Směťák, Matěj Beránek, Klára Brůhová, Eva Erbanová, Hubert Guzik, Jindřich Chatrný / Lucie Valdhansová, Michaela Janečková, Klára Jeništová, Petr Klíma, Martina Koukalová, Matyáš Kracík, Irena Lehkoživová / Tomáš Řepa, Lucia Mlynčeková, Terezie Nekvindová, David Neuhäusl, Jakub Potůček, Klára Pučerová, Lenka Popelová, Barbora Řepková, Radomíra Sedláková, Martin Strakoš, Šárka Svobodová, Rostislav Švácha, Jana Zajoncová Tanzmannová, Klára Ullmannová, Jan Zikmund, Markéta Žáčková.

reklama
reklama
reklama