Článek

ART SAFARI VE STUDIU BUBEC

ART SAFARI – 38

13.-21. 5. 2023

Téma: ZVĚŘ

Studio Bubec, Tělovýchovná

Kurátorka: Daniela Kramerová

Od 13. do 21. května bude ve Studiu Bubec v Řeporyjích probíhat další ročník již tradiční výstavy, která od samého začátku v roce 2000 nese název Art Safari. Ten měl odkazovat k zážitku výletu do divočiny a pozorování nikoliv zvěře, ale umění v jeho přirozeném prostředí. Letošní ročník s názvem Zvěř tak spojuje pozorování umění a zvěře a zároveň vybízí k otočení pohledu od zvířete k člověku. Budete mít možnost se seznámit, jak toto téma zpracovalo dvacet osm českých i zahraničních umělců. Kromě výstavy čeká návštěvníky bohatý tematický hudební a divadelní program, workshopy pro děti i přednášky o zvířatech.

Výstavy ve Studiu Bubec už několik let mapují možnosti uměleckých a myšlenkových přístupů k široce pojatým tématům. Letos tu najdeme umělce obdivující krásu a schopnosti zvířat (Sylvia Pásztor, Martin Salajka, Libor Krejcar, Jindřiška Jonešová, Markéta Hlinovská), ukazující zvířata v roli prestižní trofeje (Dante Daniel Hartl) nebo pracující se symbolickou rovinou zobrazování zvířat (Andrea Baštýřová, Dana Sahánková, Karolína Netolická, Elise Beutner, Eva Jaroňová). Některé autory inspirují vědecké přístupy ke zkoumání jednotlivých druhů i mezidruhových vývojových vztahů (Alena Andderlová, Klara Meinhardt, Marie Athenstaedt, Uli Westphall, Jolana Havelková). Objevují se zde autoři budující se zvířetem vztah a hledající vlastní podstatu v setkání s jinakostí zvířete (Jana Kasalová, Lea Petříková). Důležitá významová vrstva se týká prosazování práv zvířat, apelu proti jejich zneužívání a upozornění na jejich kritické ohrožení (Ivana Hanzlíková, Michal Kindernay, Pietro Sabatelli). Výstava představí sochy, malby, kresby, fotografie, videa 28 autorů z České republiky a Německa. Část děl vznikla na základě oslovení kurátorky přímo pro přehlídku. Dvě mladé německé umělkyně (Marie Athenstaedt a Klara Meinhardt) se inspirovaly exponáty v přírodovědných sbírkách Národního muzea a svá díla vytvořily během několikatýdenní rezidence přímo ve Studiu Bubec.

Art Safari není jen výstavou, ale místem, kde lze strávit celý den, ať už v sochařském studiu, tak v jeho okolí – mimo jiné i v Zahradě Bubec – sochařském parku, kde bude v rámci Art Safari instalováno umělecky zpracované obydlí pro hmyz Marie Zandálkové nebo socha Chobotnice na výzvědách Štěpána Jílka. Děti mohou zhlédnout divadelní představení ENTOMOLOGIOUS a ve výtvarné dílně potisknout oděvy zvířecími motivy. Pro dospělé návštěvníky jsou určeny performance Zlatý medvěd Miloše Šejna a Opičí intro Ivany Hanzlíkové, přednáška„Existují vůbec ošklivá zvířata“ a akrobatická show III. Dimenze. Sobotní otvírací večer (13.5.) zakončí energické vystoupení kapely Tygroo – fúze klezmeru, funku a hiphopu.

Vystavující umělci:

Alena Anderlová, Marie Athenstaedt, Andrea Baštýřová, Anett Bauer, Elise Beutner, Ivana Hanzlíková, Dante Daniel Hartl, Jolana Havelková, Markéta Hlinovská, Tomáš Hrůza, Eva Jaroňová, Štěpán Jílek, Jindřiška Jonešová, Jana Kasalová, Michal Kindernay, Libor Krejcar, Klara Meinhardt, Karolína Netolická, Sylivia Pásztor, Lea Petříková, Vendulka Prchalová, Pietro Sabatelli, Dana Sahánková, Martin Salajka, Miloš Šejn Tereza Šrámková, Adam Velíšek, Uli Westphall, Marie Zandálková

reklama
reklama
reklama