Článek Rozhovor

BĚH PRO PAMĚŤ NÁRODA

Za všechny, kteří se nevzdali: Paměť národa běží letos na 15 místech

Paměť národa pořádá již sedmý ročník Běhu pro Paměť národa. I letos se poběží za všechny, kteří se nevzdali. V druhé půli května se bude možné zúčastnit v Praze, Liberci, Nových Hradech, Plzni a na dalších jedenácti místech. Sportovci i rodiny s dětmi si mohou vybrat závody s hromadným startem nebo individuální běhy po vyznačené trase, na kterou se běžci vydají sami.

Ať už se běžci registrují na jakékoliv místo a formát běhu, v každém případě podpoří dobrou věc – zaplacením startovného přispějí na zachování a vyprávění příběhů těch, kteří nevzdali boj za svobodu, a pomoc pro ně.

Letos svoji účast na Běhu pro Paměť národa přislíbil herec Václav Neužil, který si připomene lidi, kterým komunismu zničil vztahy. Na trať se vydá také Martin “Mikýř” Mikyska, a to za politické vězně. Každý z běžců totiž může svůj běh symbolicky věnovat někomu, kdo jej inspiruje, koho si váží a koho by chtěl tímto připomenout. Běh pro Paměť národa také dlouhodobě podporuje také například herečka Lenka Krobotová a novinář Jindřich Šídlo.

V sobotu 21. května bude připraven závod a doprovodný program v pražské oboře Hvězda a u pavilonu Anthropos v Brně, v neděli se poběží V Ústí nad Labem a ve Zlíně. Stejný víkend si běžci budou moct zaběhnout individuální běh například v Ostravě, Liberci, Plzni, Olomouci nebo Hradci Králové. Běh pro Paměť národa pořádají místní pořadatelé také v neděli 15. května ve Starém městě nebo v sobotu 28. května v Nových Hradech a Třebíči.

Kompletní přehled termínů a míst najdete na www.behpropametnaroda.cz.

Zakoupením startovného běžci podpoří činnost neziskové organizace Post Bellum, která prostřednictvím projektu Paměť národa dokumentuje osudy pamětníků, pomáhá jim, vzdělává děti i dospělé a vypráví příběhy 20. i 21. století.

Rozhovor

17.5.2022 17:00

O Běhu pro Paměť národa si na Radiu 1 budeme povídat s Kristýnou Bardovou a Jakubem Pánkem

reklama
reklama
reklama