Článek

BLIND BOYS OF ALABAMA A AMADOU & MARIAM VYSTOUPÍ V DIVADLE HYBERNIA

Společný koncert amerických Blind Boys Of Alabama a malijského dua Amadou & Mariam láká na vizionářský výlet k africkým i americkým kořenům gospelu, blues a populární hudby. Cesta za čirým hudebním prožitkem se uskuteční 30. března 2022 v pražském divadle Hybernia.

 „Vrátit americký gospel zpět k jeho africkým zdrojům a zároveň uchopit žánr zcela současně,“ tak zněla koncepce spolupráce dvou mimořádných muzikantských entit. Možná i proto, že všichni zpěváci jsou nevidomí, dohlédnou svým srdcem mnohem dál, až k samotné podstatě afroamerické muziky. Jak tvrdí samotní Blind Boys Of Alabama, co se týče feelingu, „není slepota žádným handicapem“. Spíše naopak.

Společný koncertní program, nazvaný Bamako To Birmingham podle domovských měst interpretů (Birminghamem je samozřejmě myšlen ten v Alabamě, USA), měl premiéru v létě 2019. Životné spojení gospelu s roztančeným afrobeatem, inspirovaným tzv. pouštním blues, okamžitě přesvědčilo publikum i odbornou kritiku. „Šlo o povzbuzující a zajímavé propojení, které je mnohem víc než jen chytře zabalenou nostalgií,“ referoval britský list The Guardian. Stejně nadšeného přijetí se „dvojitý ansámbl“ dočkal na slovenském festivalu Pohoda.

„Zajiskřilo“ i mezi muzikanty samotnými. Po prvním turné a natočení propagačního singlu s písněmi From Bamako To Birmingham a Two Cultures, One Beat se rozešli s příslibem další spolupráce. Covid ji sice oddálil, ale nepřekazil a konečně se dočkáme i vystoupení v Praze.

Ačkoliv pocházejí ze dvou odlišných kulturních oblastí a vlastně i dvou odlišných časů, mají Blind Boys Of Alabama a Amadou & Mariam leccos společného. Krom bluesové a gospelové DNA třeba fakt, že zakládající členové Blind Boys Of Alabama se sešli v dětském věku koncem 30. let v pěveckém sboru Talladega Institute For The Negro Blind a jejich dnešní následníci ve skupině převzali jejich ideály. Budoucí spoluhráči i manželé Amadou a Mariam se zase v roce 1975 potkali na písčitém nádvoří Bamako Institute For The Blind.

Blind Boys Of Alabama se stali za osm dekád doslova americkou kulturní institucí. Ačkoliv neopustili gospel, dokázali mnohokrát překročit omezení žánrových hranic. Mají za sebou spolupráci s ikonami populární hudby, rocku, soulu či country jako Peter Gabriel, Phil Collins, Bonnie Raitt, Lou Reed, Solomon Burke, Aaron Neville či Willie Nelson. Z deseti nominací šestkrát proměnili cenu Grammy. Na konto si připsali také čtvero výher v Dove Awards, udělovaných Gospelovou hudební asociací Spojených států, a byli uvedeni do Gospelové síně slávy. Účinkují ve filmech a od konce 40. let vyšlo pod hlavičkou Blind Boys Of Alabama na sedmdesát albových titulů.

Zpěvák a kytarista Amadou Bagayoko (*1954) a zpěvačka Mariam Doumbia (*1958) se jako „slepé duo z Mali“ prosadili v západní Africe už v 80. letech, kdy uspořádali řadu turné po Mali, Burkině Faso či Pobřeží slonoviny. Díky setkání se Steviem Wonderem, kterého okamžitě okouzlili, se Amadou & Mariam začali brzy objevovat i na světových festivalech. K jejich nadnárodní popularitě přispělo album Dimanche à Bamako (2005), které produkoval populární francouzsko-španělský zpěvák a písničkář Manu Chao. Deska Welcome To Mali (2008), se kterou produkčně vypomohl Damon Albarn z kapel Blur či Gorillaz, byla nominována na Grammy v kategorii Nejlepší titul world music.

 

AMADOU & MARIAM AND BLIND BOYS OF ALABAMA

30.03.2022 19:30  |  Divadlo Hybernia, Náměstí Republiky 3/4, Praha 1

https://www.pjmusic-eshop.cz/jmw-2022/amadou-mariam-and-blind-boys-of-alabama/

https://www.youtube.com/watch?v=KCO3VbY2m58

https://www.youtube.com/watch?v=U11yZ56jbvA

reklama
reklama
reklama