Článek Rozhovor

FESTIVAL NOVÉHO CIRKU CIRK-UFF LETOS BUDE!

Jedenáctý ročník oblíbeného a mezinárodně respektovaného festivalu nového cirkusu Cirk-UFF letos v Trutnově proběhne. Organizátoři se museli rozhodnout koncem dubna, kdy ještě nebylo ani v nejmenším jisté, zdali kultura bude moci probíhat alespoň třeba pod širým nebem. Rozhodli se tak, že zhruba rok připravovaný festival realizovat začnou a vypadá to, že se jim risk vyplatí. Dle posledních vyjádření ministerstva kultury a celé vlády je zřejmé, že v termínu festivalu, tedy 2.–6. června již kulturní akce budou moci probíhat venku a s omezeními i vevnitř.

„Ano, byl to samozřejmě značný risk. Do příprav festivalu jsme, podobně jako každý rok, investovali spoustu času, ale cca před dvěma týdny jsem se musel rozhodnout, zdali začneme s jeho reálnou produkcí, což mimo jiné znamená objednávky za dost peněz. Roli v tomto rozhodnutí hrála samozřejmě i skutečnost, že jsme letos získali velkou podporu z Ministerstva kultury, Královéhradeckého kraje i města Trutnova,“ uvedl zakladatel festivalu a ředitel trutnovského polyfunkčního divadla Uffo v jedné osobě, Libor Kasík s doplněním, že letošní Cirk-UFF chystá 24–28 představení, a to podle toho, zdali opravdu bude možno hrát vevnitř, tedy v Uffu a v šapitó před ním. Produkce budou každopádně probíhat i pod širým nebem, ať už v okolí Uffa, tak i jinde ve městě. Například Eliška Brtnická se se svou show Hang out chystá na pivovarský komín.

Celkový program festivalu vypadá vskutku přitažlivě. Zájem bude jistě o premiéru oblíbeného a na akrobatické stránce velmi pracujícího souboru Losers Cirque Company, která nese název Konkurz. Budou ale i další premiéry, třeba Bezdéčka rovněž velmi oblíbeného novocirkusového uskupení Squadra Sua.

Hlavními hvězdami Cirk-UFFu bývají pravidelně zahraniční hosté, v posledních letech se festival zaměřil na špičkovou a stále se zlepšující australskou scénu, jejíž představitelé měli přijet i letos. Špičkový australský soubor Circa ale z důvodu pandemie dorazit nemůže, Cirk-UFF však (podobně jako v září proběhnuvším minulém, desátém, ročníku) přiváží vskutku adekvátní náhradu. Ti, kteří navštívili festival v roce 2015, si budou bezesporu pamatovat chilsko-španělskou dvojici Murmuyo et Merteyeta, která vnesla do trutnovských ulic nečekaně vtipnou, ale i akční atmosféru. Zastavovala tehdy vozidla a jejich řidiče vtahovala do show s názvem Su-seso Talardo. Letos Murmuyo et Merteyeta předvede show Fisura, která je koncipována jako pokračování Su-seso Talardo, ale už poněkud jiným způsobem.

Vstupenky je možné kupovat od 17. 5. přímo v Inforecepci Uffo, anebo online na webu cirkuff.cz nebo uffo.cz.

Rozhovor

27.5.2021 17:00

Ve čtvrtek 27 května si v 17 hodin budeme povídat s ředitelem festivalu, Liborem Kasíkem.

reklama
reklama
reklama