Rozhovor

Cirkopolis

Festival Cirkopolis míří ven. V obřím akváriu ukáže čtyřnohou rybu

Po zimní verzi přináší 8. ročník Mezinárodního festivalu nového cirkusu Cirkopolis i letní venkovní program, který nabídne dva zahraniční a šest českých souborů. Vůbec poprvé se českému publiku představí belgické žonglérské duo Cie Scratch s punkově laděnou performancí Mousse a španělský multižánrový tandem Kolektiv Lapso Cirk, který svede skoro až absurdní souboj s gravitací. Za skly velkého akvária se rozvlní divákům Cirkopolis dobře známá akrobatka Eliška Brtnická, která se v performance Fish Eye promění v němého podvodního živočicha. Festival přinese i cestovatelskou premiéru Suitcaseboarding klaunského souboru tYhle a inscenaci Narušení vzdušných akrobatek ze souboru Cirkus Tety. Letní edici doprovodí výstava snímků pojmenovaná David Konečný na Cirkopolis festivalu, která zachycuje čtyři a půl sezóny festivalu očima fotografa. Vstupné na pětidenní festival, který se uskuteční ve vnitrobloku Kasáren Karlín od 7. do 11. června, je zdarma.

„Finišujeme festivalové přípravy a užíváme si narůstajícího adrenalinu. Je to obrovská radost připravovat akci pro reálné diváky. Dramaturgie festivalu je poskládaná s ohledem na prostory Kasáren Karlín, kde uvedeme intimnější, experimentální představení a dáme prostor české mladé generaci novocirkusáků. Chceme vytvořit příjemné a bezpečné prostředí pro nás všechny. Ladíme poslední bezpečnostní a organizační detaily ‒ vymezení prostoru pro diváky, kontrolu negativních testů, očkování či lékařských potvrzení. Diváky usadíme s respirátory do hlediště, které bude mít omezenou kapacitu a dostatečný rozestup mezi židlemi,” prozradila umělecká ředitelka Cirkopolisu Šárka Maršíková.

Po zimní zahraniční pauze představí letní festival dva mezinárodní hosty. Prvním z nich bude svébytný belgický pár z uskupení Cie Scratch, který se baví žonglováním, pošetilými choreografiemi, antiklimaxem a surrealismem. V Praze uvedou žonglérskou punkovou show Mousse, smutnou a veselou zároveň. Mousse je hravé představení o přátelství mezi Gaëlle a Denisem, které je plné křehkých srážek a kotrmelců. Španělský multižánrový cirkusový tandem Kolektiv Lapso Cirk se soustředí na rovnováhu a manipulaci předmětů běžného užití. Vášeň, troufalé hry, vzájemná důvěra a zaujetí pro věc prýští z jeviště od první vteřiny nejnovějšího projektu OVVIO, ve kterém David a Tomáš pohrávají s vlastními limity a před zraky diváků zkoušejí, co všechno jim projde, než se nevyhnutelné stane skutkem.

V programu festivalu nebude samozřejmě chybět ani to nejlepší z české novocirkusové scény. Na site-specific projekt Fish Eye akrobatky Elišky Brtnické, který vznikl pro zimní Cirkopolis odehrávající se za tlustým sklem v jedné z kobek na pražské náplavce, navazuje stejnojmenné představení, v němž se performerka zavře mezi čtyři stěny instalovaného akvária. „Performance za sklem na náplavce mě inspirovala k výzkumu akrobatického pohybu pomocí přísavek na nošení skla. Záměrem bylo přiblížit se co nejblíže k divákovi a zapřemýšlet nad tím, co to oddělení od sebe vlastně znamená a jaké to přináší pocity. Jelikož si kobku nikam nepřevezu, vzpomněla jsem si na inscenaci Nesnesitelná tekutost bytí, po které zůstaly tlusté skleněné stěny a které využiji pro svůj projekt. Dá se říci, že jsem adoptovala akvárium o váze dvě tuny,” uvedla Eliška Brtnická.

Do Kasáren Karlín přicestují s premiérovou show Suitcaseboarding performeři tYhle, kterou věnují všem, kteří netrpělivě čekají na opětovnou možnost cestovat a zažívat nová dobrodružství. Absurdním dramatem je inspirovaná premiéra inscenace Narušení, ve které hraje ústřední roli zavěšená zlatá židle. Představení souboru Cirkus TeTy balancuje na pomezí nového cirkusu a fyzického divadla. Premiéru žonglérské performance Collection of Sceptical Pleasures umělce Filipa Zahradnického mohli vidět diváci Cirkopolisu online na zimním festivalu, nyní dostanou šanci vidět ji znovu, naživo a poprvé ve venkovním prostoru. V živém doprovodu violoncellistky Terezie Kovalové se pod širým nebem proletí Vrány v podání dívčího souboru Holektiv. Autorky se nechaly inspirovat lidovou kulturou a písněmi a vytvořily pohybové představení, které pohlíží na vrány jako nositelky snů a tajemství. Barevné česko-skotské duo Balancealots tvoří absolventi Holandské cirkusové univerzity Codarts Rotterdam, žonglér Aleš Hrdlička a akrobatka Hannah Lennox. V představení Link the Click přiváží na svém rozviklaném vozíčku pozitivní energii, živé rytmy a především žonglování, klaunérii a balanc na rukou.

VSTUPNÉ JE NA LETNÍ CIRKOPOLIS ZDARMA!

Výstava David Konečný na CIRKOPOLIS festivalu

V minigalerii se promění prostor karlínského Bazénu, který ozdobí výběr fotografií Davida Konečného pořízených v průběhu minulých ročníků festivalu Cirkopolis. Jak shrnout čtyři a půl sezóny festivalu Cirkopolis v několika málo fotografiích? Jak vybrat z tisíců snímků ty, které nejlépe vystihují šíři a pestrost inscenací a zároveň nabídnou ucelený obraz znalcům i divákům dosud nového cirkusu neznalým? A jak vlastně pracovat s určujícím prvkem jisté festivalové jedinečnosti? Výstava si klade za cíl představit výběr z oněch střípků, posbíraných v mnohotvárném prostoru Paláce Akropolis a v divadle Ponec, zachycených v dávno nepoužívaném bazéně karlínských kasáren, v dočasně vyklizeném vinohradském bytě či v magickém ok(n)u zimní Náplavky.

David Konečný se narodil v roce 1984 v Brně, část dětství strávil na americkém západě. Vystudoval anglistiku na Filosofické fakultě Masarykovy univerzity, dodnes se živí částečně jako překladatel. Fotografii se věnuje přes deset let, dokumentárně zachycuje zejména divadlo, tanec, tváře literatury a běžný život doma i ve světě. Od roku 2017 spolupracuje s festivalem Cirkopolis. V posledních letech vystavoval v České republice, na Ukrajině, v Německu, Polsku, Maďarsku, Gruzii a Maroku.

Festival pořádá CIRQUEON Centrum pro nový cirkus a Art Frame Palác Akropolis. Je podpořen víceletým grantem Hlavního města Prahy v hodnotě 495 000 Kč pro rok 2021 a Ministerstvem kultury.

PROGRAM

7. a 8. 6. | 19:00 Balancealots Link the Click (CZ/UK)

7. a 8. 6. | 20:00 Kolektiv Lapso Cirk – OVVIO (ESP)

7. a 8. 6. | 21:00 Filip Zahradnický – Collection of Sceptical Pleasures (CZ)

8. a 9. 6. | 18:00 Cirkus TeTy Narušení (CZ)

9. 6. | 19:00 Squadra Sua Bezdéčka (CZ)

9. a 10. 6. | 20:00 Cie Scratch – Mousse (Be)

9. a 10. 6. | 21:00 Holektiv – Vrány (CZ)

10. a 11. 6. | 18:00 tYhle Suitcaseboarding (CZ)

10. a 11. 6. | 19:00 Eliška Brtnická Fish Eye (CZ)

Změna programu vyhrazena.

Webové stránky: www.cirkopolis.cz, www.palacakropolis.cz a www.cirqueon.cz

Facebookové stránky festivalu: https://www.facebook.com/cirkopolis

Facebooková událost: https://fb.me/e/1vKmR4WJl

Dárcovská vstupenka: https://goout.net/cs/listky/festival-cirkopolis-2021-leto/fefi/

Rozhovor

3.6.2021 14:00

O festivalu Cirkopolis si budeme ve studiu povídat se Šárkou Maršíkovou.

reklama
reklama
reklama