Článek Rozhovor

COLOUR MEETING V POLIČCE

Colour Meeting představuje kompletní hudební program!

Exkluzivní zahraniční vystupující v čele s Niño de Elche nebo Vega Trails doplňují významná jména domácí alternativní scény.

Uhrančivý flamenco inovátor Niño de Elche, britští folkoví experimentátoři Stick In The Wheel, Vega Trails – dechberoucí spojení hudebníků z Portico Quartet a Mammal Hands nebo nekompromisní mix psychedelie, surf rocku a karibských rytmů v podání Conjunto Papa Upa. To jsou jen některé z českých premiér na Colour Meetingu v Poličce. Hudební program pečlivě kurátorovaných zahraničních umělců doplňují zvučná jména české a slovenské scény v čele s Midi lidi, Zrní, Modrými horami nebo fyield (aktuální projekt Václava Havelky a islandského hudebníka Pana Thorarensena). Levnější vstupenky za 660,- Kč jsou k dispozici pouze do 31. května!

21. ročník festivalu Colour Meeting

12.-13. července, Polička

Vstupenky: 

Dvoudenní 660,- Kč do 31.5., pak 770,- Kč do 11.7.

VSTUPENKY

WEB

Colour Meeting se už po jednadvacáté vrací do parku u hradeb v centru východočeské Poličky. V areálu parku mezi středověkými hradbami a Synským rybníkem nabídne sevřenou hudební dramaturgii, rodinnou atmosféru a nevšední zážitky. Na čele programu stojí španělské zjevení Niño de Elche. Zpěvák, hudebník, skladatel, básník, esejista a filosof odmalička usazený ve flamenku, které ovšem nepovažuje za ustálenou tradici, ale za živé umění, takže ho inovativně kombinuje s elektronikou, krautrockem, hip hopem, experimenty, poezií, tancem a multimediálními performancemi. Má za sebou spolupráci s hvězdami současné latinské hudby v čele se zpěvačkou Rosalií nebo producentem Raülem Refree. Na Colour Meetingu vystoupí s elektronickým setem v kostele Sv. Jakuba. Na stejném místě se představí také britští Vega Trails, unikátní duo Milo Fitzpatricka a Jordana Smarta, hudebníků, které mohou posluchači znát ze skupin Portico Quartet a Mammal Hands. Na debutovém albu „Tremors in the Static“ nabídli tito špičkoví instrumentalisté, skladatelé a improvizátoři hudbu vzpírající se popisu, kdy vám odkazy k nu-jazzu, soudobé klasice, ambientu, indickým rágám, severské tradici nebo drone music stačí pouze do chvíle, než začne připomínat zvuk krajinných scenérií míst, kam lidstvo zatím nevkročilo.

Naštvanost a zoufalství městských proletářů vkládají do své hudby další Britové, Stick In The Wheel. Ne nadarmo se jejich hudbě přezdívá „folk s hněvem, chtíčem a krví“, ačkoli u slova folk budeme už hodně na vážkách. Na jejich koncertech se totiž na vás valí naprosto nefolkový atak rockových kytar, psychedelie, syntezátorů, temného dubu, dronu a auto-tunem zmutovaného zpěvu. Esence folkových protest-songů však zůstává a je neodmyslitelná. Conjunto Papa Upa, parta kolem venezuelsko-portugalského producenta, skladatele a perkusisty Alexe Figueiry, rozhodně ví, jak naložit s latinsko-americko-karibskými rytmy, funky, surf rockem a psychedelií. „Prostě hrajeme jakoukoliv hudbu, která nás dokáže vzrušit, a protože jsme všichni nenasytní posluchači a máme dost odlišné styly, nemohlo to skončit jinak, než mixem všeho, co máme rádi a o čemž jsme předpokládali, že lidi uvede do varu,“ říká Alex Figueira. Na Colour Meetingu se dále představí elektro-rocková, středomořsko-psychedelická novinka z berlínsky rozděleného Kypru BuzZ’ Ayaz, maďarští představitelé současné vlny dark folk rocku protknutého experimentálním jazzem Mordái nebo vycházející hvězda bejrútské undergroundové scény Rust.

“I letos jsme pro návštěvníky připravili spoustu lahůdek. Vedle těch tradičních kulinářských na porcelánu půjde především o ty hudební. Program festivalu je žánrově doširoka rozkročený, aby se nikdo nenudil a vždycky si našel několik umělců, kteří jej zaujmou nebo pobaví. Jsem rád, že, se nám daří držet pomyslnou laťku a přivážet do Poličky stále nová a aktuální zahraniční jména (např. britští Stick In The Wheel, kyperská novinka Buzz’ Ayaz nebo česko-islandský projekt Vaška Havelky fyield). A mám velkou radost ze scény v kostele Sv. Jakuba, kterou návštěvníci milují a kde probíhají pro mnohé možná nejzajímavější koncerty festivalu (letos Niño de Elche a Vega Trails). Na své si ale přijdou i pohodáři, kteří jdou na festival především potkat své známé, pobavit se a zazpívat si se svými oblíbenci. To jim letos určitě splní Midi lidi, Zrní nebo Modré hory,” říká k dramaturgii letošního Colour Meetingu ředitel festivalu Dušan Svíba.

Česko-slovenská hudba na Colour Meetingu

Česká i slovenská alternativní scéna má na Colour Meetingu své místo již přes dvacet let a letos je také významnou součástí hudebního programu. Na festivalu se představí stálice české scény, elektropopová kapela Midi Lidi, která má na kontě stejně tak nespočet hitů jako odehraných koncertů. Společně s nimi do Poličky dorazí také Zrní, jejichž nezaměnitelná poetika, práce s elektronikou i skladatelsko-producentský přístup táhnou publikum už řadu let. Mezi dalšími se mohou návštěvníci těšit na koncert Beaty Hlavenkové s výjimečným performerem na modulární syntezátor Leošem Hortem alias HRTL. Slovensko budou reprezentovat protřelí bratislavští rapeři Modré hory a opěvovaná zpěvačka Júlia Kozáková s vysoce hodnoceným albem Manuša. Nové desky na Colour Meetingu představí Bára Zmeková, Kolektivní halucinace nebo pražská kapela Hard to Frame. Návštěvníci budou mít jedinečnou šanci vidět nový projekt fyield, za nímž stojí český hudebník Václav Havelka společně s islandským producentem Panem Thorarensenem, kteří se na pozadí klimatické krize společně s dokumentaristou Ivem Bystřičanem a dalšími členy expedice vydali rozluštit zprávy vycházející z ropného vrtu, geotermální elektrárny nebo aquaponické farmy. Režisér Ivo Bystřičan z výpravy přivezl film Neviditelné krajiny, fyield pak album Future Landscapes. Na Colour Meetingu uvedeme jak fyield, tak film Neviditelné krajiny. Tradiční finské a čínské citery kantele a guzheng a novou desku “The Garden Of Otava” přiveze Barbora XU.

Colour Meeting není ale postaven jen na hudebním programu, důležitá je atmosféra a vzájemné propojení uměleckých představení a místa, kontrasty odlišných nálad a uměleckých vyjádření a samozřejmě domácká atmosféra. Potkáte tady kupu starých i nových známých, pod lipami v parku u poličských hradeb si dáte domácí jídlo na porcelánovém talíři jako od babičky a zapijete ho poličským pivem, zatímco vaše děti sledují divadelní představení nebo se účastní tvůrčích dílen.

Letošní 21. ročník Colour Meetingu proběhne 12. a 13. července 2024 v parku u hradeb v Poličce. Na 4 pódiích se představí více než 20 hudebních a divadelních představení.

Kompletní hudební program:

NIÑO DE ELCHE (ES)

MIDI LIDI

STICK IN THE WHEEL (UK)

ZRNÍ

VEGA TRAILS (UK)

BEATA HLAVENKOVÁ + HRTL

CONJUNTO PAPA UPA (NL)

MODRÉ HORY (SK)

BUZZ‘ AYAZ (CY)

BÁRA ZMEKOVÁ

FYIELD (CZ/IS)

JÚLIA KOZÁKOVÁ – MANUŠA (SK)

KOLEKTIVNÍ HALUCINACE

MORDÁI (HU)

HARD TO FRAME

RUST (LB)

BARBORA XU

Divadelní program bude zveřejněn během června.

Rozhovor

27.6.2024 14:00

O festivalu si budeme povídat ve čtvrtek 27. června ve 14 hodin. Naším hostem bude Dušan Svíba. 

reklama
reklama
reklama