Článek Soutěž

VÝSTAVA COMPASSION FATIGUE IS OVER V RUDOLFINU JE K VIDĚNÍ AŽ DO 8. SRPNA

Galerie Rudolfinum prodloužila výstavu Compassion Fatigue Is Over do 8. srpna 2021. Vstup je volný.

Compassion Fatigue Is Over představuje další krok v dlouhodobé dramaturgii galerie, nazvané Rudolfinum_Time-Based. Série narativních videí a filmů, po boku architektonických intervencí, směřuje svoji pozornost k množině klíčových témat naší současnosti. Věnuje se otázkám rasové nesnášenlivosti, pracovního vykořisťování, přehodnocení historických narativů, sexuality, genderu, padlých i znovu nalezených utopií nebo abstraktního myšlení coby nutné podmínky pro jakoukoli racionální soudnost.

“Znovuotevření galerií byla pro všechny vynikající zpráva. Máme velkou radost, že návštěvníci nepřijdou o zážitek z výstavy Compassion Fatigue Is Over. Aby měli dostatek času ji zhlédnout, podařilo se nám vyjednat její prodloužení tak, abychom výstavu mohli veřejnosti nabídnout nejméně dva měsíce ode dne, kdy jsme galerii opět otevřeli – potrvá tedy do neděle 8. srpna. Samozřejmostí je volný vstup. Výstavu Compassion Fatigue Is Over, virtuálně otevřenou od 21. ledna, se díky pandemii za celou dobu jejího oficiálního trvání, do 18. dubna 2021, nepodařilo zpřístupnit veřejnosti. Jedinou cestou byl online program na sociálních sítích, který poběží i nadále, jen v obměněné podobě,” uvádí ředitel Galerie Rudolfinum Petr Nedoma, který jako kurátor výstavu připravil společně s Jenem Kratochvilem.

Dokážeme najít a definovat, jaké limity má náš soucit? Diskuze o limitech soucitu nabrala v posledních letech značné obrátky. Naše pozornost je neustále uzurpovaná nekončícím proudem zpravodajských relací. Psychická a mentální kapacita člověka je vnímat má ale své jasné hranice. Požadavky, které od nás informovanost očekává, jsou doslova nadlidské. Přesto cítíme nutnost být stále v obraze a aktuální zprávy považujeme za nezbytnost. Proto mnoho lidí hovoří o tzv. únavě ze soucitu, tedy stavu mysli, kdy každou další palčivou zprávu vnímáme už jen s vyčerpanou rezignací.

V protikladu ke křiklavé vtíravosti každodenní mediální reality nabízí výstava Compassion Fatigue Is Over prostor pro klidné strávení interpretací daných témat skupinou renomovaných mezinárodních umělců. Umožňuje tak divákům úplně jiný typ pozornosti a pomalejšího vnímání než je možné v běžném denním spěchu mimo bezpečný prostor galerie.

Galerie Rudolfinum se ale neproměňuje v kino. Namísto toho vytváří plynulé v kruhu orientované vyprávění spojující jmenovaná témata. Činí tak s pomocí navigačního systému pečlivé choreografie znovu se objevujících elementů výstavní architektury. Compassion Fatigue Is Over vítá své návštěvníky díky volnému vstupnému k opakovaným návratům, neboť to poslední, co by jim chtěla způsobit, je samotná únava.

Participující umělci:
Candice Breitz, Anna Daučíková, Haris Epaminonda, Naeem Mohaiemen, Jeremy Shaw, Hito Steyerl, Aleksandra Vajd & Anetta Mona Chisa

Kurátoři: Jen Kratochvil, Petr Nedoma

Informace k výstavě Compassion Fatigue Is Over naleznete zde:
https://www.galerierudolfinum.cz/cs/vystavy/prave-probiha/compassion-fatigue-is-over/

 Pro aktuální informace sledujte web a sociální sítě Galerie Rudolfinum www.galerierudolfinum.cz

Soutěž

V úterý 29.6. můžete soutěžit o triko a tašku galerie Rudolfinum.

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama