Článek Rozhovor

DAKHABRAKHA V PRAZE A NA FLÉDĚ

DAKHABRAKHA

30. 11. 22 ♦ Divadlo Archa, Praha a 1. 12. 22 ♦ Fléda, Brno

Kyjevské kvarteto DakhaBrakha vystoupí v Praze i Brně

DakhaBrakha, bezpochyby nejpozoruhodnější ukrajinská –⁠ a dost možná i jedna z evropských kapel vůbec, je ve světě známá pro svůj unikátní zvuk a dechberoucí živá vystoupení. Na jejich podzimním turné nemůže jako obvykle chybět ani Česká republika. V pražském Divadle Archa vystoupí už 30. listopadu a o den později 1. prosince také na brněnské Flédě. Vstupenky (580‒680 Kč) jsou v prodeji na webu Fource a v sítích GoOut.cz a Ticketmaster.

DakhaBrakha svou hudbu označuje jako etnický chaos. Jde o směs tradičního ukrajinského folkloru s experimenty inspirovanými world music. „Naše koncerty jsou inspirativní a vždy se ubírají tou nejméně pravděpodobnou cestou. Jde nám o to, abychom zůstali v paměti posluchačů co nejdéle,“ láká čtveřice na svá vystoupení.

I díky své neuchopitelnosti jsou DakhaBrakha populární napříč celým světem a běžně tak vystupují na těch největších festivalech jako je Glastonbury. Záznamy vystoupení KEXP a NPR Tiny Desk sbírají miliony přehrání na internetu. Jejich tvorba je také často využívána ve filmových soundtracích.

Unikátnost hudby DakhaBrakha čerpá z vlastní autenticity i síly sdělení. To je sice přednášeno zdánlivě jednoduchými prostředky; staletí staré tradiční nástroje kombinované s mohutnými vokály vytváří prostor, který i dnes doslova spolkne posluchače a navodí až hypnotickou atmosféru. V České republice vystoupí čtveřice s poslední nahrávkou Alambari, kterou nahráli v Brazílii, kde do tvorby nasáli místní vlivy a zdokonalili koncertní souhru.

Více informací zde.

Rozhovor

30.11.2022 14:00

S hudební formací DakhaBrakha si na R1 budeme povídat ve středu 30.11.

reklama
reklama
reklama