Článek Rozhovor Soutěž

DESIGNBLOK LETOS NA NĚKOLIKA LOKACÍCH V PRAZE

Design vládne Česku. Designblok, pražský mezinárodní festival designu a módy, představuje třetí lokaci na Pražském hradě a zahraniční hosty jubilejního 25. ročníku

Největší svátek designu střední a východní Evropy proběhne od 4. do 8. října v Praze a i letos návštěvníky zavede na mimořádná místa, kde naservíruje to nejlepší ze současného evropského designu. Vedle Veletržního paláce Národní galerie Praha a Uměleckoprůmyslového musea v Praze se stane třetím výstavním místem Pražský hrad – Královská zahrada a Míčovna Pražského hradu. Hlavní zahraniční hvězdou letošního ročníku bude neortodoxní nizozemská designérka Ineke Hans. Představí se ve speciální expozici prezentující značku Circuform a s ní první nizozemskou zálohovanou židli. Zároveň usedne jako prezidentka mezinárodní poroty Cen Designbloku, která každoročně vybírá nejlepší projekty celého ročníku.

Prostory Pražského hradu nabídnou hned dva mimořádné projekty. Míčovnu Pražského hradu naplní výstava Made by Fire, která letos při své dubnové premiéře na největším světovém design weeku v Miláně sklidila značnou pozornost české a zahraniční odborné veřejnosti i médií.  V Česku se projekt Moravské galerie v Brně a Designbloku poprvé představí právě v takto významných kulisách. V prostorách Královské zahrady na prostranství před Míčovnou pak vyroste Designblok Cosmos – největší putovní výstava za pětadvacetiletou historii festivalu a zároveň výkladní skříň toho nejlepšího ze současného českého designu. Hlavní výstava jubilejního ročníku  vznikla za podpory Nadace PPF. Záštitu nad konáním festivalu, a to vůbec poprvé v jeho pětadvacetileté historii, převzal kromě pražského primátora Bohuslava Svobody a ministra kultury Martina Baxy také prezident ČR Petr Pavel. Obě expozice v lokalitě Pražského hradu zůstanou otevřené i týden po oficiálním ukončení Designbloku 2023 a budou přístupné od 3. 10. do 15. 10. 2023.

Pojícím tématem letošního ročníku je CESTA. Kromě pražského hradu se na putování za designem mohou lidé vydat také do Veletržního paláce Národní galerie Praha a Uměleckoprůmyslového musea v Praze. Právě tam festival koncentruje Superstudio, tedy prostor pro prezentaci firem, výrobců a značek, a Openstudio představující nezávislé tvůrce, produktový design, módu a šperk. Svoji premiéru odehraje speciální výstava High Craft vzniklá ve spolupráci s prestižním časopisem Vogue CS a třetí pokračování nabídne také výstavní projekt Rodinné stříbro připravený ve spolupráci s Forbes Česko.

„První Designblok se konal v roce 1999. Naše cesta začala uprostřed mírné divočiny, na jejím počátku stálo čtrnáct odvážných poutníků-vystavujících a motiv zajíce v logu. Pěšina se postupně rozšiřovala a zpevňovala, poutníci rostli v etablované firmy a renomované designéry. Z akce pro nadšence se stala jedna z hlavních kulturních událostí sezóny, kterou každoročně navštíví na 40 000 milovníků designu prahnoucích po inspiraci i obchodních příležitostech. Vystavujících je dnes ke třem stovkám a každoročně se připojují nové značky a tvůrci plní odvahy a nápadů. Za čtvrtstoletí existence Designbloku se ve výlohu špičkového designu proměnila celá řada míst po Praze – z nichž některá byla v té době běžně veřejnosti nepřístupná – od industriálních prostor Nákladového nádraží Žižkov, budovy Grandhotelu Evropa na Václavském náměstí, sídla základní školy, které se poté proměnilo v technologické centrum UMPRUM Mikulandská, Průmyslový palác na Výstavišti Praha Holešovice až po historické paláce v centru Prahy jako je Kafkův dům,  Colloredo-Mansfeldský palác, Šporkovský palác nebo Dům U Minuty,“ uvedla Jana Zielinski, ředitelka Designbloku.

Hlavní zahraniční hostkou 25. ročníku Designbloku bude hvězda současného nizozemského designu Ineke Hans. Usedne jako prezidentka poroty Cen Designbloku a v expozici představí návštěvníkům vlastní značku Circuform a projekt REX – vůbec první nizozemskou zálohovanou židli. „Mé první setkání s Designblokem bylo již v roce 2007, kdy jsem se zúčastnila jedné z prezentací a od té doby jsem fanouškem. Janě Zielinski, Jiřímu Mackovi a celému týmu se podařilo vytvořit silný a atraktivní festival pro mladé, začínající designéry i etablované autory a značky. Jsem velmi hrdá na to, že jsem byla oslovena, abych předsedala mezinárodní porotě Cen Designbloku a těším se, že přispěji k tomu, aby byl 25. jubilejní ročník extra slavnostní,“ uvedla designérka Ineke Hans. Dalšími neméně renomovanými členy poroty Cen Designbloku se stanou Joseph Grima, architekt, editor, kurátor a zakladatel společností Alcova a Space Caviar a zároveň kreativní ředitel akademie designu v Eindhovenu, kreativn í ředitelka, designérka a tvůrkyně strategie Birgitta Homburger z Německa, Benedict Hobson, novinář a spoluředitel společnosti Dezeen a nizozemská multidisciplinární designérka Simone Post.

Slibnou zahraniční účast zároveň potvrzují instalace prestižních značek jako je Magis, Laufen, hülsta, brik nebo Vitra, která se letos v designu scenografa Marka Cpina vzala na starosti podobu Vitra VIP Lounge. 

Tvorbu současných progresivních autorů z celé Evropy přinese také nabitý devátý ročník soutěže Diploma Selection. Na přehlídkovém mole se kromě letošních soutěžících navíc představí norská módní designérka a vítězka soutěže za rok 2018 Ramona Salo. Po čtyřech letech od svého triumfu přijede prezentovat svojí nejnovější módní kolekci. Ve výstavě pak budou moci návštěvníci sledovat pokračování práce Marie Radke, která s návrhem zásuvky získala loni třetí místo a rovněž tvorbu německého designéra Matthiase Gschwendtnera, který obsadil první místo.  

Věhlasní světoví galeristé, obchodníci s uměním, kurátoři a publicisté nebudou ani letos chybět v porotě soutěže Diploma Selection, která sdružuje nejlepší diplomové práce z Evropy. Designblok se i letos těší účasti naprosté špičky znalců designu z Evropy jako je galeristka Rossana Orlandi, Giulio Cappellini – umělecký ředitel prestižní značky Cappellini, ředitelka Muzea umění a řemesel v Hamburku Tulga Beyerle, galeristka Lina Kanafani a celá řada dalších osobností. Česko v porotě reprezentuje publicistka, kurátorka a vedoucí české edice čtvrtletníku ELLE Decoration Eva Slunečková, šéfredaktorka Vogue CS Danica Kovářová, vedoucí rubriky Forbes Life Anna Nosková, kreativní ředitel a stylista Jan Králíček, publicistka Andrea Běhounková, šéfredaktorka ELLE Thea Kučerová a další. Designéři i firmy tak mají i letos zcela výjimečnou příležitost prezentovat svůj produktový design i módní kolekce na jednom místě těm nejpovolanějším z oboru a navázat cenné obchodní kontakty v Česku i zahraničí nezbytné pro další rozvoj a budoucnost své tvorby.

25. Designblok proběhne do 4. do 8. října 2023 ve Veletržním paláci Národní galerie Praha, Uměleckoprůmyslovém museu v Praze, Míčovně a Královské zahradě Pražského hradu a na dalších lokacích po Praze. Výstavy Designblok Cosmos a Made by Fire na Pražském hradě budou přístupné od 3. do 15. října 2023.

https://www.designblok.cz/

Rozhovor

27.9.2023 17:00

O Designbloku 2023 si na Radiu budeme povídat s Patrikem Floriánem.

Soutěž

Ve středu 27.9. a pondělí 2.10. můžete soutěžit o dva festival passy na Designblok.

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

 

 

Herní řád →
reklama
reklama
reklama