Článek Rozhovor

DEUS EX MACHINA V PRAZE

Divadlo KULT uvede v Praze 19., 20. a 21. ledna 2023 exkluzivně tři reprízy autorského projektu Deus Ex Machina podpořeného grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Hlavním tématem je propojení umělé inteligence, člověka a kostelů.

Unikátní autorský site-specific projekt Deus Ex Machina se zabývá problematikou světa, kde se stroje umí samy rozhodovat, umělá inteligence získává moc nad rozhodováním člověka a kde definuje nový optimalizovaný svět a člověka v něm.

Kdo je bůh v 21. století a kdo bude bohem ve století následujícím?

V režii Štěpána Gajdoše a dramaturgii Filipa Nuckollse vznikla site-specific inscenace o hledání člověka ve světě umělé inteligence zasazená do prostoru kostelů. Autoři projektu si pokládají otázky. Co se stane, až umělá inteligence překročí pomyslnou hranici a osamostatní se? Co dělá člověka člověkem? Co je to duše? Chtějí zdůraznit různorodost, která je neodmyslitelným rysem lidské společnosti a vytváří pestrý a bohatý svět, který rozšiřuje možnosti volby.

Premiéra Deus Ex Machina se uskutečnila v Ústí nad Labem v rámci festivalu KULT v kostele apoštola Pavla. Speciálně pro tento projekt vybíráme šest kostelů, které již nejsou využívány ke svému původnímu účelu. Nyní se blok třech repríz uskuteční v kostele svatého Klimenta na Praze 1.“ říká Lenka Havelková, ředitelka spolku KULT.

Inscenace Deus Ex Machina je určena jak dospělým, tak i studentům či seniorům. Pražské reprízy se uskuteční 19., 20. a 21. ledna od 19:00 v kostele svatého Klimenta v Praze.

Projekt je podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.

Produkci projektu Deus Ex Machina zajišťuje KULT, spolek, který v Ústí nad Labem mimo jiné pořádá divadelní festival KULT. Vstupenky je možné koupit na www.kultprodukce.cz.

režie Štěpán Gajdoš dramaturgie Filip Nuckolls výprava Petr Vítek hudba a zvuková dramaturgie Polina Khatsenka technologie Jiří Bartoš, Michal Pustějovský pohybová spolupráce Barbora Nechanická foto Lucie Urban grafický design Lukáš Franz

obsazení Jakub Gottwald, Andrea Berecková Kryštof Grygar, Richard Janča, Michal Sikora, Denis Šafařík, Matěj Šumbera, Samuel Toman, Adam Mensdorff–Pouilly

www.kultprodukce.czwww.kultportfolio.cz

Rozhovor

12.1.2023 17:00

O představení si budeme povídat ve čtvrtek 12.ledna v 17 hodin. Naším hostem bude režisér Štěpán Gajdoš.

reklama
reklama
reklama