Článek Rozhovor

DIVADLO LETÍ ZVE V NOVÉ INSCENACI NA KVÍZ A PIVO

…objevte vášeň pro nové hry

Po delší pauze, ve které Divadlo LETÍ se svými diváky udržovalo kontakt především online, a to prostřednictvím minisérie Homeoffice LETÍ, zve opět na plnohodnotnou inscenaci, která se tentokrát inspiruje oblíbeným formátem hospodských kvízů – Pubkvíz o budoucnosti světa. Nová současná hra Martiny Schlegelové a Marie Špalové propojuje divadlo, vědomostní kvíz a největší vášeň Čechů – pivo. Projekt vzniká v koprodukci s festivalem Divadelní svět Brno.

Premiéru se uskuteční v kulturním prostoru Bar/ák na Florenci 27.6.2021 od 19:30.
Dal ší reprízy budete moci vidět ve stejném prostoru 30.8.,6.9. a 13.9. od 19:30.


Pubkvíz o budoucnosti světa vás vtáhne do hry a otestuje, zda patříte ke skupině lidí, kteří se smířili s neradostnými vyhlídkami na budoucnost světa, nebo stále doufají v jeho zlepšení. Otázky vědomostního kvízu se sice primárně týkají ožehavých témat, ale odlehčují je ironické komentáře herců a na živo interpretované písně. Autorka textu a režisérka v jedné osobě Martina Schlegelová se nechala inspirovat knihou Faktomluva: Deset důvodů, proč se mýlíme v pohledu na svět – a proč jsou věci lepší, než vypadají: „V Divadle LETÍ dlouhodobě zkoumáme možnosti inscenování současné dramatiky na pomezí imerze, v níž diváci hrají aktivní roli. Tentokrát jsme se inspirovali u stále oblíbených „hospodských kvízů“ a pokusili se nad tím formátem uvažovat v novém kontextu – tedy v kontextu divadla. V tu samou dobu nás oslovil ke koprodukci festival Divadelní svět Brno, který plánoval uvést dramaturgickou linku zabývající se vyhlídkami na budoucnost světa. Shodou okolností jsem tehdy v rámci rešerší četla několik knížek, které na toto téma pohlížejí z různých úhlů, a jedna z nich, Faktomluva Hanse Roslinga, s takovým testem nebo kvízem hned od začátku pracuje. Tak vznikl základní nápad naší nové inscenace. Výsledný tvar je post-dramatickou koláží skečů, komentářů, písní a kvízu, který otestuje divácké znalosti.“

Ač se otázky všech čtyř kol kvízu opírají o vážná témata jako je klimatická změna, populismus, finanční kolaps, třetí světová válka, nebo extrémní chudoba, není účelem v divákovi vzbudit depresi. Právě naopak. Záměrem je vzbudit touhu po změně. Což ostatně potvrzuje i dramaturgyně a spoluautorka textu Marie Špalová: „Divadlo LETÍ kromě objevování nových textů také hledá nové formy, jak současné hry inscenovat. V minulosti jsme uvedli inscenace s prvky imerzivního divadla, site specific projekty a na tuto programovou linii chceme navázat právě autorskou inscenací vycházející z konceptu populárních pub kvízů. Pomocí interaktivní formy hospodského kvízu chceme diváky, kteří mají pocit, že „s tím už nemůžeme nic dělat“, vytáhnout z letargie a učinit z nich rovnocenné partnery v diskusi o budoucnosti světa. A protože nechceme zůstat jen u slov, rozhodli jsme se, že při příležitosti každé reprízy Divadlo LETÍ přispěje na jednu z iniciativ, které se zlepšení podmínek, v nichž žijeme, zabývají.“

Průvodci soutěžního večera budou již osvědčení herečtí spolupracovníci Divadla LETÍ – Marcela Holubcová, Nataša Bednářová, Milada Vyhnálková, Dan Kranich a Richard Fiala. Chytlavé autorské songy, kterými je celý večer protkaný, jsou z dílny Jana Čtvrtníka. Výtvarné řešení měla na starost scénografka Jana Špalová. V létě se diváci mohou těšit na oficiální pražskou premiéru, která se stejně jako následné reprízy uskuteční v kulturním prostoru Bar/ák na Florenci. Od podzimu bude divadelní pubkvíz k vidění na stálé scéně Divadla LETÍ v Divadle Vila Štvanice.

___________________________________________________________________________

Pubkvíz o budoucnosti světa

Režie: Martina Schlegelová
Dramaturgie: Marie Špalová
Scénografie: Jana Špalová
Hudba: Jan Čtvrtník
Hrají: Marcela Holubcová, Milada Vyhnálková, Nataša Bednářová, Dan Kranich, Richard Fiala
Skandální show, ve které se dozvíte, co vás čeká, opustíte svůj enviromentální žal a začnete konečně něco dělat!
Máte rádi pivo, kvízy a zajímá vás budoucnost světa? Pak na téhle události nesmíte chybět. Populární forma pubkvízu totiž právě ožívá i v divadle. Přijďte si vyzkoušet, jestli dokážete správně odpovědět na naše záludné kvízové otázky. Šetřit vás rozhodně nebudeme. Ale jestli se bojíte, že pro náš kvíz nemáte dostatečnou intelektuální erudici, sestavte si svůj expertní dream team – přijímáme až čtyřčlenné týmy! Popusťte s námi uzdu svojí soutěživosti, a zjistěte nakolik jste skutečně připraveni na budoucnost, která nás čeká.

Inscenovaný pubkvíz Divadla LETÍ, protkaný živou hudbou, je otevřen jak týmům, tak jednotlivcům a nenechá v klidu jedinou vaši šedou buňku mozkovou!

www.divadlo-leti.cz

FB: https://www.facebook.com/divadloleti/

Instagram: divadloleti

Rozhovor

24.8.2021 14:00

Na rozhovor dorazí Marie Špalová – dramaturgyně a spoluautorka textu inscenace.

reklama
reklama
reklama