Článek Soutěž

DIVADLO V KLADNĚ – NOVÝ MUZIKÁL NA SKLE MALOVANÉ

V Městském divadle Kladno se zkouší nový muzikál 

Divadelní sezona je v plném proudu, a tak se i v Městském divadle Kladno pilně zkouší. Druhou premiérou letošní sezony bude slavný muzikál Na skle malované, jehož režie se ujal Jaroslav Slánský. Premiéra proběhne 3. prosince 2022 v hlavním sále MDK.

Někde tam, kde se dotýká surovost poesie, sen skutečnosti, pohádka dospělosti – někde tam se rodí nesmrtelný příběh Juraje Jánošíka, zbojníka s nezkrotnou vášní pro život. Jeho podmanivý příběh je plný osudovosti, velkolepých alegorií i všeho bytostně, až přízemně lidského. A tak jsou ve slavném polském muzikálu ženy, stejně jako svoboda, krásné i zrádné zároveň. Hudební inscenace vychází z tradičních lidových motivů, a propojuje tak tradici se současností, mýtus s všední realitou.

V Na skle malované si zahraje prakticky celý soubor Městského divadla Kladno a přidá se i několik hostů. Například právě Jánošíka ztvární hostující Roman Říčař, který je také autorem hudebního aranžmá. „Inscenace to bude poměrně náročná, jak na zkoušení a výrobu tak i na provoz. Nechtěli jsme ale dělat žádné umělecké kompromisy, a tak se diváci dočkají skutečně výpravného díla s velkolepou scénografií i kostýmy a s živou kapelou,” říká režisér Jaroslav Slánský. Na skle malované bude jedinou muzikálovou premiérou MDK letošní sezony,nicméně divadlo pro letošek chystá ještě další čtyři novinky.

Více informací o inscenaci (https://www.divadlokladno.cz/repertoar/na-skle-malovane/)

Tam, kde vítr hladí jak samet nejdražší,

kde seno se sení a vánky si vanou,

tam pohladí zbojník svoji milovanou.”

Ernest Bryll

Polský básník, prozaik, dramatik a scénárista, překladatel z irského jazyka, z češtiny a z jidiš a také filmový kritik Ernest Bryll se narodil ve Varšavě 1. března 1953. Po studiu na gymnáziu nastoupil na Varšavskou univerzitu, kde se věnoval polské filologii. Později se však začal intenzivně zajímat o film, nastoupil tedy na Státní umělecký institut, kde absolvoval obor filmové scenáristiky. Od první poloviny 50. let publikoval své básně v nejrůznějších literárních časopisech, v roce 1958 mu pak vyšla básnická sbírka Bláznovy vigilie a roku 1960 sbírka Autoportrét s býkem. V průběhu života pracoval na nejrůznějších pozicích – jako deníkový redaktor i divadelní (Teatr Polski ve Varšavě), filmový (studio Silesia, studio Oko) i televizní dramaturg. Byl ředitelem Polského kulturního institutu ve Varšavě, ale také polským velvyslancem v Irsku. V neposlední řadě působil jako pedagog Slezské univerzity v Katowicích a pohostinsky přednášel i na řadě amerických univerzit. Ve své tvorbě se nechával inspirovat postupy a prvky lidové slovesnosti a folklórem, je také jedním z představitelů turpismu (tj. programové odmítání estetismu).

Katarzyna Gaertner

Autorka písní, divadelních muzikálů a filmové hudby se narodila 22. listopadu 1942 v polských Mślenicích. Svou kariéru začínala jako jazzová pianistka v Krakově, ale již v devatenácti letech napsala svůj první hit Tančící Eurydiky (pro Annu German). Jednou z jejích nejslavnějších písní se ale stala Małgośka (Maryla Rodowicz) z roku 1973, kterou pod názvem Markétka v Česku nazpívala Marie Rottrová. První album – Pán je tvůj přítel – vydala v roce 1968, v současnosti má na kontě již přes 120 desek a 400 písní. S libretistou Ernestem Bryllem spolupracuje pravidelně. Ze společné práce vznikl nejen muzikál Na skle malované (1970), ale i muzikály Dobrodružství loupežníka Rumcajse (1974), Ať nám dnes zahrají všechny stříbrné zvony (1975) a Pozlacený copánek (1980).

Ernest Bryll, Katarzyna Gaertner

NA SKLE MALOVANÉ

Překlad: Jan Šotkovský
Režie: Jaroslav Slánský
Dramaturgie: Adéla Vondráková
Scéna a kostýmy: Jozef Hugo Čačko
Světelný design: Jan Beneš
Hudební aranžmá a nastudování: Roman Říčař
Korepetice: Roman Říčař, Jiří Janouch
Choreografie: Ivana Hannichová 

Hrají: Jan Krafka, Jakub Hubert, Jana Zenáhlíková, Lenka Zbranková, Lukáš Pečenka, Barbora Hron Vovsíková, Vítězslava Karolová j.h., Barbora Janatková, Kristina Sitková, Jaromíra Mílová, Anna Polcrová, Miroslav Večerka, Karel Jirák j.h., Matouš Zah j.h., Richard Vokůrka j.h., Roman Říčař j.h., Tomáš V. Hron, Kryštof Dvořáček, Michal Kuboušek, Michael Vykus

Premiéra

3. prosince 2022 ve velkém sále MDK

Nejbližší reprízy

5. prosince, 6. prosince

www.divadlokladno.cz

Soutěž

Ve čtvrtek 1.12. můžete soutěžit o dva vstupy na představení (27.1.2023, 19,00 hod, Divadlo Kladno).

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

 

Herní řád →
reklama
reklama
reklama