Článek Rozhovor Soutěž

DNY EVROPSKÉHO FILMU

Zpověď démonického rockera, příběh vykradače hrobek i životopis výstředního surrealisty… Dny evropského filmu začínají 4. dubna

Filmy věhlasných režisérů Wima Wenderse, Jessiky Hausner, Alice Rohrwacher nebo Fernanda Trueby, ale i objevné debuty nastupující filmařské generace. Novinky ověnčené cenami z festivalů v Cannes, Benátkách i v Karlových Varech. To vše slibuje 31. ročník festivalu Dny evropského filmu, který se uskuteční od 4. do 14. dubna v Praze, Brně, Ostravě i dalších městech. Festival vesměs v české premiéře nabízí na tři desítky hraných, dokumentárních i animovaných snímků předních evropských režisérů i objevné debuty nastupující filmařské generace. Festival zahájí barvitý životopis malíře Salvadora Dalího od režiséra Quentina Dupieuxe Daaaaaalí!.

V rámci soutěžní sekce debutů program nabídne mimo jiné film Miky Gustafson Ráj v plamenech, který získal v Benátkách ceny Orizzonti za nejlepší režii a za scénář do 40 let, nebo film Samota Ninny Pálmadóttir. V české premiéře bude v rámci sekce uveden filmový portrét Peter Doherty: Cizinec ve vlastní kůži nebo animovaný film oscarového režiséra Fernanda Trueby a Javiera Mariscala Zastřelili pianistu. Další ze sekcí patří filmovým matadorům a nabídne například výtěžný snímek z Karlových Varů Blažiny lekce Stefana Komandareva, film Chiméra Alice Rohrwacher nebo dokument Wima Wenderse o neoexpresionistickém malíři a sochaři Anselmu Kieferovi. Samostatná festivalová sekce je věnována rakouské filmařce Jessice Hausner, která nabídne i její novinku Club Zero. Program se opět věnuje i tématům ekologie a přírody. V kinech tak bude k vidění například mezinárodní koprodukční film Redakce Romana Bondarchuka.

I v letošním roce je pro návštěvníky festivalu připraven bohatý doprovodný program, který nabízí nejrůznější diskuze, projekce pro seniory a pro školy, semináře pro filmové profesionály, i dílny pro děti. Festivalu se osobně zúčastní režisérka Jessica Hausner, jejíž retrospektivu i masterclass festival nabídne, nebo Pete Doherty a režisérka jeho biografického filmu Katia de Vidas.

Hlavní část Dnů evropského filmu proběhne od 4. do 9. dubna v Praze v kinech Světozor, Edison Filmhub a kině Přítomnost, brněnském kině Art a ostravském Minikině, poté se akce přesune do desítky dalších kin v České republice (Boskovice, Červený Kostelec, Havířov, Hradec Králové, Jablonec nad Nisou, Šumperk, Vrchlabí, Vyškov a Znojmo).

Vstupenky a program jsou k dispozici na www.eurofilmfest.cz.

Dny evropského filmu – přehled sekcí a filmů

Poprvé

Soutěž debutů

Mladí filmaři boří staré pořádky a hlásí se o vlastní slovo. Poprvé na plátně kin s celovečerním filmem. Soutěžní přehlídku o nejlepší evropský debut tvoří dramaturgický výběr silných a podnětných evropských prvotin za poslední rok.

Bez dechu / Without Air, r. Katalin Moldovai (2023, Maďarsko)

Omar Jahoda / The King of Algiers, r. Elias Belkeddar (2023, Francie)

Ráj v plamenech / Paradise is Burning, r. Mika Gustafson (2023, Švédsko / Itálie / Dánsko)

Samota / Solitude, r. Ninna Pálmadóttir (2023, Island / Slovensko)

Superpozice / Superposition, r. Karoline Lyngbye (2023, Dánsko)

Šťastně a vesele / Family Time, r. Tia Kouvo (2023, Finsko / Švédsko)

Film & hudba

Soutěžní přehlídka

Soutěžní sekce Film & hudba podtrhuje sílu dvou uměleckých disciplín a jejich schopnost oslovit lidské emoce a vášně na celém světě. Obrazy, tóny a melodie udávají rytmus sekci orientované na avantgardu, dokumenty i hrané filmy, v nichž hlavní roli hraje hudba.

Animal, r. Sofia Exarchou (2023, Řecko / Rakousko / Rumunsko / Kypr / Bulharsko)

Daaaaaali!, r. Quentin Dupieux (2023, Francie)

Manga d‘Terra / Manga d’Terra, r. Basil da Cunha (2023, Portugalsko / Švýcarsko)

Peter Doherty: Cizinec ve vlastní kůži / Peter Doherty: Stranger in My Own Skin, r.  Katia de Vidas (2023, Velká Británie)

Tygr v ráji / A Tiger in Paradise, r. Mikel Cee Karlsson (2023, Švédsko)

Zastřelili pianistu / They Shot the Piano Player, r. Fernando Trueba, Javier Mariscal (2023, Španělsko / Francie / Nizozemsko)

Panoráma

Výběr toho nejzajímavějšího z roku 2023
Určují směr, vyhrály na renomovaných festivalech. Režírují je filmařští mistři, hrají v nich výjimečné osobnosti evropského filmového plátna. Panoráma představuje výběr toho nejlepšího a nejzásadnějšího z aktuálního evropského filmu.

Aby se dočkali slunce / That They May Face the Rising Sun, r. Pat Collins (2023, Irsko / Velká Británie

Anselm, r. Wim Wenders (2023, Německo)

Blažiny lekce / Blaga’s Lesson, r. Stefan Komandarev (2023, Bulharsko / Německo)

Holly, r. Fien Troch (2023, Lucembursko / Belgie / Nizozemsko)

Chiméra / La Chimera, r. Alice Rohrwacher (2023, Itálie / Francie / Švýcarsko)

Kos, r. Pawel Maslona (2023, Polsko)

Od konce světa nic dobrého nečekejte / Do Not Expect Too Much From The End of the World, r. Radu Jude (2023, Rumunsko / Francie / Lucembursko / Chorvatsko)

Sborovna / The Teacher’s Lounge, r. Ilker Çatak (2023, Německo)

Sladké snění / Sweet Dreams, r. Ena Sendijarević (2023, Nizozemsko / Indonésie / Švédsko)

Unavená naděje / About Dry Grasses, r. Nuri Bilge Ceylan (2023, Turecko / Francie / Německo / Švédsko)

Výročí v Římě / Rome, r. Niclas Bendixen (2023, Itálie / Švédsko / Dánsko)

Pocta: Jessica Hausner

Retrospektiva zvláštního hosta festivalu

Režisérka a scenáristka Jessica Hausner patří k nejuznávanějším rakouským filmovým tvůrcům současnosti. Se svými filmy se pravidelně účastní festivalů v Cannes nebo v Benátkách. V rámci retrospektivy, která zahrnuje i premiéru jejího nejnovějšího snímku Club Zero, je možné sledovat, jak Jessica Hausner čím dál výrazněji pracuje se stylizací obrazu i zvuku, stejně jako se svým osobitým, extrémně suchým humorem.

Club Zero, r. Jessica Hausner (2023, Rakousko / Velká Británie / Německo / Francie / Dánsko)

Hotel, r. Jessica Hausner (2004, Rakousko / Německo)

Lovely Rita, r. Jessica Hausner (2001, Rakousko / Německo)

Lurdy / Lourdes, r. Jessica Hausner (2009, Rakousko / Francie / Německo)


Živá planeta

Není nám to jedno

Je jen jedna, je krásná a stále plná života. Že stojí za to se o ni zajímat a starat, víme všichni. Jaká témata o stále aktuálnějším vztahu člověka k přírodě a životnímu prostředí reflektují ve svých dílech filmaři? Selekce snímků s ekologickým nádechem nabízí filmy pro celou rodinu.

Čtyři duše kojota / Four Souls of Coyote, r. Áron Gauder (2023, Maďarsko)

Fashion Reimagined / Fashion Reimagined, r. Becky Hutner (2022, Velká Británie)

Mlsné medvědí příběhy: Na pól! / Hungry Bear Tales: To the Pole!, r. Kateřina Karhánková, Alexandra Májová (2023,Česká republika)

Poslední jiskra naděje / The Last Spark of Hope, r. Piotr Biedroń (2022, Polsko)

Redakce / The Editorial Office, r. Roman Bondarchuk (2024, Ukrajina, Německo, Slovensko, Česká republika)

Rozhovor

2.4.2024 14:00

Rozhovor bude 2.4. ve 14 hodin, jako host dorazí Šimon Šafránek, dramaturg festivalu.

Soutěž

V úterý 2.4. a čtvrtek 4.4. můžete soutěžit o vstup na festivalový film.

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

 

 

Herní řád →
reklama
reklama
reklama