Článek Rozhovor Soutěž

DNY EVROPSKÉHO FILMU VÁS VEZMOU NA TRIP PO EVROPĚ

16.-20.6.2021 | PRAHA | kina Lucerna, Světozor, Kino Pilotů a Přítomnost
17.-20.6.2021 | OSTRAVA | kina Art a Minikino
18.-20.6.2021 | BRNO | kina Scala a Art
19.-23.6.2021 | Ozvěny v regionech:
Hradec Králové | Bio Central, Jablonec nad Nisou | Letní kino, Boskovice | Panorama,
Hodonín | Kino Svět, Havířov | Centrum, Vrchlabí | Kino Střelnice,
Červený Kostelec | Kino Luník

Dny evropského filmu proběhnou v termínu od 16. do 23. 6. 2021 v Praze, Ostravě, Brně a v dalších městech ČR v rámci festivalových ozvěn. DEF jsou filmovým festivalem, který se již 28 let zaměřuje výhradně na současný evropský film a i letos nabízí téměř 50 snímků z různých koutů Evropy. „Na diváky čekají vzrušující zážitky, velké množství debutů i novinek renomovaných filmařů a především oslava existence kina jako takového. V tom je síla 28. DEF. Zahájení festivalu bude patřit Laetitie Dosch a Sergeji Poluninovi v provokativním erotickém dramatu režisérky Danielle Arbid Prostě vášeň,“ dodává
dramaturg DEF, Šimon Šafránek.

Festival zahájí drama Prostě vášeň od Danielle Arbid, jež byl zařazen do výběru v Cannes a byl uveden na festivalech v San Sebastiánu či Torontu. Komorní drama vypráví o poměru rozvedené francouzky (Laetitia Dosch) a tajemného ruského diplomata, jehož ztvárnil slavný tanečník Sergej Polunin. Sexuálně otevřený snímek se vyznačuje intenzivními milostnými scénami i hlubokým, citlivým prožitkem vztahových změn, jak ho vnímá svébytná režisérka Danielle Arbid.

Meky na plátně a NAŽIVO! Legenda pop music Miro Žbirka doprovodí svým vystoupením dokument MEKY od držitele Českého lva za předchozí film King Skate Šimona Šafránka. Komorní koncert odehraje po projekci přímo v sále Lucerny. Mezi projekcí a koncertem proběhne také rozhovor Šimona Šafránka a Mira Žbirky. Svůj snímek Bílá na bílé osobně představí režisérka Viera Čákanyová. Po projekci VR – Tata Bojs & PSH & Hrubá Hudba pozve gamerka Naomi Adachi diváky k debatě s tvůrci – dorazí režisér Petr Hanousek, člen kapely Tata Bojs Milan Cajs a další.

Po filmu Potíže s přírodou, plném krásných horských scenérií, následuje rozhovor filosofky a spisovatelky Anny Hogenové a Lukáše Rumleny o blahodárných účincích samotky na duševní zdraví. Rozhovor bude také živě streamován na FB DEF. Snímek Ti poslední o střetu civilizací v pusté laponské tundře, který se stal nejlepším baltským filmem roku 2020 na festivalu v Talinu, provede prostřednictvím diáků krásami Laponska cestovatelská dvojice Kateřina Krejčová a Petr Ptáčník. Film Kala Azar o poslední službě zvířatům doprovodí debata s dobročinným spolkem Hlas zvířat, manželi Plickovými a herečkou Kateřinou Kairou Hrachovcovou o ochraně zvířat a boji za jejich práva. Jeden z nejoceňovanějších dokumentů loňského roku Kolektiv, vrhající nekompromisní pohled na vliv investigativní žurnalistiky, doprovodí debata s vedoucí Katedry mediálních studií a žurnalistiky Masarykovy univerzity paní Lenkou Waschkovou Císařovou. Debata se bude věnovat investigativní novinařině, propojení politiky s byznysem i dezinformacím. Po filmu Chlast proběhne debata s režisérem českého snímku Úsměvy smutných mužů, který se zabývá také tématem závislosti na alkoholu, Danem Svátkem. Hosty 11. setkání filmových profesionálů Kino 2021 budou Petr Vítek (Digitální kino), Martin Pošta (Asociace provozovatelů kin), Aleš Danielis (Unie filmových distributorů), Petr Veruňek (Asociace českých filmových festivalů) a Vlaďka Chytilová (Kreativní Evropa – MEDIA).

Vybrané programové sekce a jednotlivé projekce DEF podporují ambasadoři z řad českých influencerů a známé osobnosti. V kině se tak diváci potkají s herečkou Kateřinou Kairou Hrachovcovou, která se zúčastní projekce filmu Kala Azar, o poslední službě zvířatům, a debaty s Hlasem zvířat o ochraně zvířat a boji za jejich práva. Herečka a moderátorka Tereza Kostková se zúčastní speciální projekce filmu Gaugin určené pro seniory – s diváky si poté bude povídat o filmu, divadle i tanci. VR pro rodiny s velkými dětmi bude zase v péči gamerky Naomi Adachi – ta se po projekci VR – Tata Bojs & PSH & Hrubá Hudba zúčastní debata s tvůrci. Hostem dílny pro rodiny s malými dětmi bude Kateřina Vintrová, herečka, social media managerka a především maminka dvou malých dětí. Sekci Media: Mezi řádky podpoří na projekcích knižní influencerka Lucie Zelinková.

Programová nabídka 28. DEF míchá žánry, obsahuje filmy, které braly ceny na festivalech nebo odvážné debuty. DEF představují evropský film tradičně pomocí témat a žánrů, a to v 6 programových sekcích s širokým tematickým záběrem. Nebudou chybět novinky světových tvůrců, ani tradiční sekce hudebních filmů anebo filmy ve virtuální realitě.

Vstupné na jednotlivé projekce DEF v Praze, Ostravě a Brně je 130 Kč. Pro seniory je připraveno vstupné za 65 Kč + seniorská projekce v Lucerně. Online projekce nabízí DEF za 80 Kč. Vstupenky je možné zakoupit přes online prodej na www.dnyevropskehofilmu.cz, přes rezervační systém jednotlivých kin nebo na pokladnách kin. Vstupenky lze také rezervovat telefonicky nebo emailem.

WEB: www.dnyevropskehofilmu.cz
FB: www.facebook.com/DnyEvropskehoFilmu/
INSTAGRAM: www.instagram.com/dnyevropskehofilmu/


Rozhovor

17.6.2021 17:00

Ve čtvrtek 17. června si v 17 hodin budeme povídat s Šimonem Šafránkem, dramaturgem Dnů evropského filmu.

Soutěž

Ve středu 16.6.můžete soutěžit o dvě vstupenky na film MEKY (18.6.19,00 kino Lucerna) a v pátek 18.6. o dvě vstupenky na film UTÍKEJ,UJE,UTÍKEJ! (20.6.21,30 Betlémský biograf na nádvoří Betlémské kaple).

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama