Článek Soutěž

DO KIN MÍŘÍ ÚTĚK Z UTOPIE

Útěk z utopie, strhující svědectví o útěku nejnebezpečnější země světa, míří do českých kin

21. března vstoupí do českých kin Útěk z utopie, dokumentární snímek režisérky Madeleine Gavin sledující dramatické osudy lidí, kteří se rozhodli uprchnout ze Severní Koreje. Na distribuci filmu spolupracuje společnost Artcam s festivalem Jeden svět, který snímek uvede v soutěžní sekci Máte právo vědět. Ta nabízí publiku příběhy o zásadním porušování lidských práv, které by neměly zůstat bez povšimnutí. Česká distribuční premiéra filmu se odehraje v rámci festivalu, ve čtvrtek 21. března od 20:30 v kině Lucerna. 

Cena ze Sundance, oscarový shorlist

Světová premiéra Útěku z utopie se uskutečnila na Mezinárodním filmovém festivalu Sundance, kde film získal Cenu diváků za nejlepší americký dokument. Snímek se setkal s nadšeným přijetím od laické veřejnosti i kritiků – na portálu Rotten Tomatoes se pyšní vzácným 100% hodnocením. Publikum na filmu oceňuje především syrovost formy a neuvěřitelnou blízkost, z které zprostředkovává osudy konkrétních uprchlíků. The Hollywood Reporter Útěk z utopie označil za „Geopolitický thriller ze skutečného života,“ Indiewire v souvislosti s jeho komplikovaným a nebezpečným natáčením prohlásil, že „Existence tohoto filmu je zázrak.“  Snímek má za sebou celou řadu mezinárodních úspěchů, získal nominaci na cenu BAFTA a ocitl se na shortlistu 15 filmů ucházejících se o Oscara za nejlepší hraný dokumentární film. 

Vžít se do dvou pokusů o útěk 

Aby tvůrci měli šanci zdokumentovat konkrétní útěky, navázali spolupráci s organizací Caleb Mission a jejím zakladatelem, pastorem Kimem. „Pastor Kim důsledně chrání své sítě a lidi, které se snaží zachránit. V důsledku toho trvalo mnoho měsíců, než jsme ho dostatečně poznali a získali si jeho důvěru. Když se to ale konečně podařilo, dostal nás na nepředstavitelná místa. Nakonec nám dal příležitost vžít se do dvou pokusů o útěk a zdokumentovat je. Žádný jiný film do tohoto světa nevstoupil tak intenzivně, jak se to podařilo nám, a pastor Kim měl na tom zásadní podíl,“ říká režisérka filmu Madeleine Gavin. 

Unikátní pohled dovnitř nejuzavřenějšího režimu světa

Kromě dramatické cesty uprchlíků skrz Čínu, Vietnam, Laos a Thajsko uvidí diváci Útěku z utopie i unikátní nahrávky propašované přímo ze Severní Koreje, které ukazují každodennost života v tomto totalitním státě. Pro tvůrce bylo zásadní přistupovat k obyvatelstvu Severní Koreji s empatií, pochopením a neopakovat klišé, kterých se média při informování o Kimově režimu často dopouštějí. „Když se k nám dostanou videa ze Severní Koreji, většinou vidíme přesně to, co Kimův režim chce, abychom viděli: jaderné rakety, velkolepé přehlídky a emocionální reakce na vůdce. Když se nad tím zamyslíte, je to šílené. Pro mě bylo důležité nejen toto všechno obejít, ale jít ještě dál. Připomenout okolnímu světu, že v tomto režimu žije 26 milionů lidských bytostí a že mají touhy, obavy a názory jako my ostatní a že bychom to měli vzít na vědomí a zajímat se o to,“ dodává režisérka. 

Více info zde.

Soutěž

V úterý 19.3. můžete soutěžit o dva vstupy na premiéru filmu v rámci festivalu Jeden svět (21.3.,20,30 hod, Lucerna Praha).

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama