Článek Rozhovor

DO KIN PŘICHÁZÍ VELKÁ SVOBODA

Velká svoboda: touhu po lásce a svobodě nelze uvěznit

Hans je v poválečném Německu opakovaně pronásledován a trestán kvůli své orientaci. Velkou část života proto stráví ve vězení, přesto nepřestává toužit po lásce a svobodě. Právě v drsném prostředí nápravného ústavu ho nakonec potká nepravděpodobná, ale o to hlubší romance. Cenami ověnčený film Velká svoboda vyniká autentickým strhujícím výkonem Franze Rogowského (Victoria, Láska mezi regály, Undine, Tranzit) v hlavní roli. Film je v pořadí již šestý vítěz projektu LFŠ uvádí, distribučního labelu AČFK.

Hans Hoffman je homosexuál a žid. Obojí ho během 2. světové vlky dostalo do koncentračního tábora, osvobozením jeho problémy ale zdaleka neskončily. Kvůli paragrafu 175 kriminalizujícímu homosexualitu byl odeslán přímo do vězení a za mříže se v průběhu další dvaceti let vracel znovu a znovu. Jediný stálý vztah v životě si tak vytvořil se svým dlouholetým spoluvězněm Viktorem, odsouzeným za vraždu. To, co začalo odporem a pohrdáním, postupně přerostlo v lásku.

„Náš hlavní hrdina Hans ilustruje osudy mnoha mužů, kteří znovu a znovu končili ve vězení, jejichž životy a vztahy byly zničené a jejich příběhy zmizely kdesi v byrokratických spisech,“ říká režisér Sebastian Meise a dodává: „Hansův příběh se odvíjí od jeho věznění. Zdi a mříže se stávají opakující se konstantou, která se mění v nekonečnou časovou smyčku. Hans ale nemůže přestat být tím, kým je. Musí žít a milovat dál, protože láska je podstatou lidské přirozenosti. Samotná jeho existence je vzpourou. A právě ve vězení Hans konečně najde lásku. Ze všech lidí, které by si vůbec dokázal představit, ji nachází u Viktora, usvědčeného z vraždy. Oba naprosto rozdílní muži se nesměle sbližují, naučí se jeden druhého respektovat a nakonec se stávají důvěrnými přáteli.“

Ohlasy z médií

Velmi dojemné“ Variety

„Skvělá kamera“ Screendaily

„Srdcervoucí, šokující, ale krásné“ The Hollywood Reporter

Původní název: Große Freiheit / Země: Německo, Rakousko / Režie: Sebastian Meise

Scénář: Thomas Reider, Sebastian Meise / Kamera: Crystel Fournierová / Hudba: Peter Brötzmann, Nils Petter Molvær / Hrají: Franz Rogowski (Hans Hoffmann), Georg Friedrich (Viktor), Anton von Lucke (Leo Giese), Thomas Prenn (Oskar), Ulrich Faßnacht (dozorce na ošetřovně), Alfred Hartung (dozorce), Klaus Huhle (soudce), Andreas Patton (státní návladní) / Stopáž: 116 minut

Přístupnost: od 18 let / Distribuční premiéra: 26. 1. 2023

Ocenění: 

MFF Cannes 2021: Cena poroty v sekci Un certain regard; Evropské filmové ceny 2021: nejlepší kamera, nejlepší hudba; Evropský filmový festival Sevilla 2021: nejlepší film, nejlepší herec (Franz Rogowski)

Oficiální stránky Asociace českých filmových klubů: www.acfk.cz

https://www.facebook.com/asociaceceskychfilmovychklubu

Rozhovor

25.1.2023 14:00

O filmu si budeme povídat ve středu 25. ledna ve 14 hodin, naším hostem bude Iva Hejlíčková.

reklama
reklama
reklama