Článek Soutěž

DO KIN SE CHYSTÁ PŘÍPAD GOLDMAN

Film PŘÍPAD GOLDMAN přináší případ revolucionáře, který zamával francouzskou justicí

Paříž, listopad 1975. Odvolací slyšení krajně levicového židovského aktivisty Pierra Goldmana má začít. Goldman, odsouzený k doživotnímu vězení za čtyři ozbrojené loupeže, z nichž jedna měla za následek smrt dvou žen, odmítá obvinění z vraždy. Masivně sledovaný soudní proces vytvoří z Goldmana romantickou postavu a hrdinu intelektuální levice, i když vztah s jeho mladým právníkem Georgesem Kiejmanem skřípe. Věčný provokatér hlásající své ideály, nepolapitelný a rtuťovitý Goldman uvrhne svůj vlastní proces do chaosu a riskuje rozsudek smrti. Případ Goldman vykresluje psychopatologický portrét militantního revolucionáře, ale také společnosti zmítané vzorci rasismu a nespravedlnosti, které jsou vysoce nakažlivé i dnes.


„Pierra Goldmana jsem objevil asi před patnácti lety díky jeho knize „Stinné vzpomínky polského Žida narozeného ve Francii“. Nezaujala mě jeho nevinnost, ale jeho neobyčejné zacházení s jazykem. Jeho styl, jeho dialektika, jeho myšlenkové pochody. Napadlo mě, že by se s tou knihou mělo něco udělat, zfilmovat. Mám pocit, že Goldmanovým mistrovským dílem je jeho osvobozující rozsudek, a kniha byla jeho katalyzátorem. Francouzská levice byla tehdy z knihy velmi nadšená, organizovala podpůrné skupiny, a to vytvořilo velmi specifický kontext pro druhý odvolací proces. Kromě toho je Goldmanův život řadou neúspěchů, dramat a odříkání. Proto jsem zavrhl myšlenku biografického filmu a místo toho jsem si řekl, že je třeba natočit film o klíčovém soudním procesu,“ říká režisér Cédric Kahn.

Cédric Kahn začínal jako asistent střihu u filmu Maurice Pialata Pod sluncem satanovým a v roce 1990 režíroval svůj první krátký film Les Dernières Heures du millénaire. Jeho první celovečerní film Bar des rails (1991) byl uveden na MFF v Benátkách, drama Roberto Succo (2001) mělo premiéru na MFF v Cannes. Film Feux rouges (Červená světla) s Carole Bouquet a Jean-Pierrem Darroussinem, byla uvedena v oficiální soutěži Berlinale, dále natočil Letadlo (2005) s Vincentem Lindonem a Isabelle Carré, Lítost (2009) s Valerií Bruni-Tedeschi a Yvanem Attalem nebo Lepší život s Guillaumem Canetem a Leïlou Bekhti. V roce 2018 natočil získal jeho film Modlitba Stříbrného medvěda za nejlepší mužský herecký výkon na MFF v Berlíně.

Kahn je také úspěšným hercem. V roce 2014 získal Zvláštní cenu poroty na filmovém festivalu v San Sebastiànu za film Divoký život s Mathieu Kassovitzem. Mohli jsme ho vidět také ve filmu Studená válka režiséra (2018) Pawla Pawlikowského a dalších.

Více info zde.

Soutěž

V pondělí 19.2. můžete soutěžit o dvě vstupenky na premiéru filmu ( 20.2. 20,30 hod, Atlas Praha).

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

 

Herní řád →
reklama
reklama
reklama