Článek

DO PRAHY SE VRACÍ CLAIRE ROUSAY I LORD SPIKEHEART

Květen s ambientem i očistným hlukem

Promotérský kolektiv Heartnoize chystá v nadcházejícím měsíci koncert ambientní kronikářky claire rousay, hudebníka z dua Duma Lorda Spikehearta, experimentátorů Nu-Jazz, osmou edici klubové noci Šelest i nebo vystoupení YHWH Nailgun a Kabeaushé v rámci dvouměstské kooperace s festivalem Transforma.

Pokroucený metal Lorda Spikehearta

Těžké beaty a rozervané vokály keňského zpěváka a producenta mohlo české publikum slyšet už v jeho předchozím projektu Duma. Brutální set v Bike_Jesus patřil podle žebříčku Full Moonu mezi jedny z nejlepších koncertů roku 2021. Se svou sólovou deskou naváže Spikeheart 9. května v klubu Underdogs’. Nová nahrávka The Adept kombinuje extrémní sonické experimenty, tvrdý trance i techno, pokroucený metal a drsný rap, který se přelévá do pekelného řevu ve Spikeheartově rodné kikujštině i angličtině. Na nahrávání si přizval pestré spektrum hudebníků a hudebnic, od Backxwash nebo Brodinského až po Safety Trance.

Nu Jazz a jejich divoké improvizace

Šestičlenný newyorský kolektiv složený z hudebníků vystupujících v kapelách jako Deli Girls (Dan Orlowski) nebo Murderpact ve svých živých setech kombinuje jazzové improvizace, ale i modulární syntezátory a newyorský hardcore. 23. května se Nu Jazz představí poprvé českému publiku s koncertem, který v sobě propojí punkovou divokost i muzikálnost, kterou si každý z hudebníků přináší z dlouholeté praxe v newyorském hudebním undergroundu. Support pro Nu Jazz obstarají mezi patry klid – duo ověnčené cenou Vinyla, které proplétá dubstep s trapovými beaty i folklorními samply a vydalo v dubnu svou debutovou desku.

Kroniky a písničkářství claire rousay

Ambientní hudba jako osobní deník a svědectví o drobných každodennostech, které se jinak ztratí v plynutí času. Dva dny po Nu Jazz vystoupí ve Vile Štvanice americká hudebnice claire rousay s novou deskou sentiment. Ta vznikala na různých soukromých místech – od ložnice po osamělé hotelové pokoje a odráží tak pocity nostalgie, sentimentality, ale zamýšlí se i nad používáním viny nebo sexuality. Vrací se na ní modifikované vokály, které rousay kromě útržků osobních rozhovorů a citlivých záznamů prostředí doplňuje meditativními kytarovými pasážemi. „Chci patřit do světů a komunit lidí, kterých si vážím. Stejně jako někdo, kdo používá kytaru Fender nebo se obléká jako Kurt Cobain. Napodobujte své hrdiny,“ říká Rousay o nové desce a poodhaluje další vrstvu svého přemýšlivého ambientu s přesahem do hyperpopu i písničkářství. Spolu s ní představí Adriána Vančová aka timmi.

Čekání na Transformu s YHWH Nailgun a osmý Šelest

Konec května a začátek dubna bude patřit dlouhým nocím s DJ sety. V rámci warm-upu festivalu Transforma vystoupí 24. května v klubu Bike_Jesus v americká postpunková kapela YHWH Nailgun, jejíž syrovou energii doplní čeští DJové a DJky. Přímo na táborském festivalu pak dojde na premiérové vystoupení Kebeashé a směsici popových melodií i dekonstruovaných elektronických glitchů.

Prvního června se pak na palubě Altenburgu 1964 odehraje už osmá klubová noc Šelest plná eklektických rytmů z tanečních parketů celého světa. Nebude chybět živý set DJ Haram z labelu Hyperdub – v Brooklynu usazená producentka, známá také z dua 700 Bliss, které tvoří společně s Moor Mother, do Prahy přiveze novou desku plnou těžkých beatů a vyladěného analogového zvuku. Se svou radikální fúzí severoafrických rytmů se představí i Pekodjinn a z afrického inkubátoru originální elektroniky Nyege Nyege DJ K přijede se svým avantgardním baile funkem.

íce informací a vstupenky na www.heartnoize.cz

reklama
reklama
reklama