Článek

DOBRÝ ANDĚL POMOHL UŽ VÍCE NEŽ 11 000 RODINÁM

„Pomáhat druhý má být radost, ne starost,“ říká Šárka Procházková, ředitelka nadace Dobrý anděl

Je to už více než 6 let, co řídí jednu z nejznámějších nadací v České republice, nadaci Dobrý anděl. Ta loni v listopadu oslavila 11 let od svého založení. Za tu dobu její dárci, Dobří andělé, pomohli více než 11 000 rodinám s dětmi, které se vlivem vážného onemocnění dostaly do tíživé situace. 

Co přesně je posláním nadace Dobrý anděl? 

Propojit dárce, Dobré anděly, kteří chtějí pomáhat, s rodinami, které jejich pomoc potřebují. Tedy zprostředkovat pravidelnou finanční pomoc rodinám s dětmi, kde se rodič či dítě potýká s onkologickým onemocněním či jinou vážnou, často nevyléčitelnou nemocí, díky níž se rodina ocitla v těžké životní situaci. 

Pomoc spočívá v pravidelném zasílání finančních příspěvků, a to každý měsíc. To je jeden z důležitých principů naší nadace. Nejde totiž jen o to, rodiny podpořit finančně, ale dát jim také pocit jistoty, že na těžkou a často nečekanou situaci nejsou samy. Příspěvky pak mohou použít tak, jak aktuálně nejvíce potřebují. Na léčbu, nákup léků, terapie, ale také na provoz domácnosti či zaplacení kroužků i zdravým sourozencům. 

Jak vybíráte rodiny, kterým pomoc poskytnete?

Cítíme velkou zodpovědnost nejen vůči příjemcům naší pomoci, ale také vůči našim dárcům. Rodiny, kterým pomoc poskytneme, proto vybíráme velmi pečlivě dle jasně daných kritérií. Tím nejdůležitějším je písemné potvrzení lékaře o diagnóze a léčbě. A protože se zdravotní stav neustále v čase mění, jedním z našich pravidel pro poskytnutí pomoci je, každých 6. měsíců nové aktuální lékařské potvrzení. Dává nám to jistotu pomoci tam, kde je opravdu třeba. Pokud rodina naše kritéria splní, vždy ji zařadíme. Nemáme žádný kapacitní limit. 

Kolik v současné době máte Dobrých andělů, dárců a kolika pomáháte rodinám?

Dobrých andělů máme více než 153 tisíc. Je to neuvěřitelné číslo a my si toho nesmírně vážíme. Mnoho z nich jsou dárci dlouholetí, někteří z nich jsou s námi opravdu od založení nadace. Co se týká rodin, kterým pomáháme, těch je za těch 11 let již více než 11 tisíc. 

Jedním z principů vaší nadace je, že přerozdělujete rodinám peníze dárců do posledního haléře.

Ano, je to tak, protože provoz nadace je hrazen z příspěvků našich filantropů a spoluzakladatelů nadace. Z tohoto důvodu můžeme všechny dary Dobrých andělů poslední den v měsíci sečíst, vydělit počtem rodin, kterým aktuálně pomáháme, a k prvnímu pracovnímu dni následujícího měsíce rozeslat rovnoměrně všem rodinám. Kdybyste se podívala na náš transparentní účet 1. den následujícího měsíce, viděla byste, že  začínáme od nuly, a to pokaždé, 12x do roka.

Jak se mohu stát Dobrým andělem?

To je velmi jednoduché. Stačí se zaregistrovat na naší webové stránce www.dobryandel.cz  a začít pomáhat částkou, která vám nebude chybět. Je pro nás totiž důležité, aby darování bylo radostí nikoliv starostí. Díky registraci získáte svůj tzv. andělský účet, na kterém každý měsíc uvidíte, které konkrétní rodině jste svým příspěvkem pomohli a můžete si přečíst její příběh. Adresná pomoc je naším dalším důležitým pilířem. 

Do nadace Vás přivedla náhoda, špatně vytočené telefonní číslo. Co se tenkrát vlastně stalo?

Já na náhody moc nevěřím, spíše na shody okolností. A tenkrát to byla krásná shoda okolností. 🙂 Řešila jsem podporu jednoho běžeckého závodu a omylem zavolala svému prvnímu šéfovi a jmenovci organizátora závodu. Honzovi Černému, který společně s Petrem Sýkorou nejdříve vybudoval firmu Papirius a později založili nadaci Dobrý anděl. Pracovala jsem v Papiriusu a následně v Office Depotu 20 let, a pak jsem vytočila špatné telefonní číslo a vše nabralo rychlý a dneska vím jistě, že správný směr. 

Za pět krásných let v Dobrém andělovi jsme se rozrostli na tým třinácti Andělek. Když si připomeneme počet Dobrých andělů a počet rodin, kterým poskytujeme pomoc, je téměř neskutečné, že děvčata zvládají péči o ně v tak skromném počtu. A s laskavým srdcem a úsměvem na tváři. 

Je nějaký životní příběh, nějaká rodina, které jste pomáhali a která se Vám něčím zaryla do paměti?

Příběh každé rodiny je jedinečný. Vždy obdivujeme tu neskutečnou statečnost rodičů, stejně jako dětí. Vzpomínám si třeba na mladou slečnu, které ve 13ti letech zemřel tatínek a v 15ti letech jí lékaři diagnostikovali nádorové onemocnění. Dnes je jí dvacet, je vyléčená, má velké plány a šíří kolem sebe neuvěřitelně pozitivní energii. Nebo nedávno začali Dobří andělé pomáhat rodině, kde během jednoho roku onkologicky onemocněla maminka a poté i tatínek. Mají spolu dvě malé děti a oba jsou ve velmi vážném stavu. Přesto maminka pečuje nejen o ně, ale také o manžela, kterému léčba bohužel již nepomáhá. Jsme proto nesmírně rádi, že díky tomu neuvěřitelnému počtu našich skvělých dárců můžeme takovým rodinám ulehčit starosti alespoň po finanční stránce. 

www.dobryandel.cz

reklama
reklama
reklama