Článek Soutěž

DOKUMENT SÍLA MÍŘÍ DO KIN

Nejdiskutovanější snímek MFDF Ji.hlava v kinech od 6.1.

Film Martina Marečka Síla zachycuje pět obtížných let v životě Kamila Fily, během kterých se potýká s partnerskými problémy, depresí i hraničním fyzickým experimentem na vlastním těle. Výsledkem je nejen drtivě upřímná výpověď o vnitřním konfliktu a krizi středního věku, ale i obecnější reflexe proměn a podob maskulinity nového milénia.

Snímek by poprvé uveden na Mezinárodním filmovém festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, kde se získal cenu za nejlepší střih v sekci Česká radost. Zařazen byl i do mezinárodní soutěže Opus Bonum. SÍLA se se stala nejdiskutovanějším filmem a také nejsledovanějším titulem online sekce festivalu. Režisérem filmu je Martin Mareček, držitel dvou Českých lvů (za filmy Pod sluncem tma a Dálava).

Hledání síly
Jak by měla vypadat mužská síla ve 21. století? Kamil Fila je otec, filmový publicista, zastánce progresivních hodnot a genderové rovnosti. Ve virtuálním prostoru vystupuje jako neúnavný diskutér a bojovník za spravedlivější společnost, v soukromí prožívá bolestné rozpory mezi svým přesvědčením a jednáním. Filmová fikce a skutečný život se vzájemně zrcadlí a Kamil hledá své lepší já mezi kinosálem, posilovnou a nestálými milostnými vztahy. Jak se stát lepší verzí sebe sama ve chvíli, kdy se ztrácíme ve vlastním životě? 

„Do filmu jsem vstupoval s tím, že budu mít plnou kontrolu nad tím, co v něm bude. Postupně jsem vlivem deprese a léků ztratil kontrolu nade vším a z filmu se stal záznam zápasu o přežití a pomalého hledání životní rovnováhy. Jsem rád, že jsem kontrolu nad vytvářením obrazu předal někomu tak empatickému jako je Martin,“ říká protagonista filmu Kamil Fila. „V průběhu natáčení jsem ztratil touhu kontrolovat vše, přišel o iluze o sobě samém i o schopnost prožívat věci naplno. Původně jsem chtěl z odstupu komentovat neblahý vliv akčních komiksových filmů na budování mužské identity, a postupně jsem cítil, že se stávám postavou existenciálního dramatu či tragikomedie.  Naštěstí to má celé aspoň drobný happy end.“

„Od začátku jsem si byl vědomý citlivého rozměru celého projektu a své zodpovědnosti vůči lidem před kamerou i budoucím divákům,“ říká režisér filmu Martin Mareček. „Vztah s protagonistou se postupně̌ vyvinul do podoby, kterou bych nazval kritickým přátelstvím. Kamilovi jsem dával najevo všechny své postřehy i pochybnosti, ale nikdy jsem ho nijak nesoudil a nevychovával.  Každý autor totiž točí především o sobě, o svém vidění světa s projekcí vlastních představ. Doufám proto, že předkládám verzi příběhu, která se rozhodně netýká jednoho konkrétního lidského osudu. I proto se film nejmenuje Fila, ale Síla.“

Snímek vznikl v produkci společnosti Vernes (Zdeněk Holý, Jana Brožková) a HBO Max (Tereza Polachová, Hana Kastelicová, Tereza Keilová).

Režisér Martin Mareček (1974) vystudoval Katedru dokumentární tvorby FAMU, na které od roku 2003 vede Realizační tvůrčí dílnu. Byl u zrodu několika společenských aktivit – Letokruh, Jednotka, Auto*Mat a působil i jako hudebník.  V roli dramaturga se podílí na řadě dokumentárních filmů svých kolegů. Je autorem pěti oceňovaných celovečerních filmů, držitel dvou Českých lvů a dalších cen: Hry prachu (2001) byly oceněny jako Nejlepší český dokument na MFDF Jihlava, kde získaly i Cenu diváků, a bodovaly i v zahraničí. Zdroj (2005), který je napínavou analýzou souvislostí těžby ropy v Ázerbájdžánu, získal přes dvacet mezinárodních ocenění. Auto*Mat (2009), osobní příběh aktivity pro zdravější a živější město, byl v roce 2010 v internetovém hlasování České televize a Jihlavského festivalu zvolen jako Dokumentární film desetiletí a soutěžil i na prestižním japonském festivalu v Jamagatě. 

Film Pod sluncem tma (2011) zachycuje křehká dobrodružství dvou českých rozvojových expertů v zambijské osadě, kterou elektrifikovali solárními panely. Film se stal nejúspěšnějším českým dokumentárním filmem roku 2011, vyhrál MFDF v Jihlavě, obdržel Cenu české filmové kritiky, Českého lva i Cenu Asociace českých filmových klubů. Mysteriózní roadmovie Dálava (2019), získala cenu Trilobit Fites, Cenu české filmové kritiky a Českého lva.

Více viz www.artcamfilms.cz

Soutěž

V úterý 4.1. můžete soutěžit o dva vstupy na premieru filmu Síla.

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

 

Herní řád →
reklama
reklama
reklama