Článek Soutěž

DRZÁ A ODVÁŽNÁ CÍSAŘOVNA SISSI VE FILMU KORZET

Drzá a odvážná císařovna Sissi se představuje v traileru k filmu Korzet

Císařovna Sissi je legendou, která svým šarmem i pohnutým osudem láká tvůrce k filmovým adaptacím. Alžběta Bavorská však již dávnou není ostýchavou princeznou, jak ve svém snímku Korzet dokazuje rakouská režisérka Marie Kreutzer. Její císařovna je svéhlavá, nespoutaná, odvážná žena, která vždy říká to, co má právě na mysli. Nový a osvěžující pohled na tradiční habsburský mýtus s lucemburskou herečkou Vicky Krieps (Nit z přízraků) v hlavní roli sklidil skvělé ohlasy na festivalu v Cannes, kde premiéroval v sekci Un Certain Regard. Film sledující Alžbětin život v období kolem jejích 40. narozenin, kdy se rozhodla oprostit se od konvencí a vzít osud do vlastních rukou, je unikátním portrétem ženy v nepřátelském prostředí i ódou na její vnitřní sílu. Korzet vstupuje do kin pod hlavičkou distribuční společnosti Aerofilms 9. února.


Pod tíhou krásy

Už samotný název filmu odkazuje k Alžbětině svazujícímu společenskému postavení, je ale až děsivé nakolik můžeme ve filmu nalézat paralely i s dnešní dobou. „Dodnes je krása ženy vnímána jako její nejdůležitější a nejcennější rys. Navzdory ženskému hnutí ani emancipaci na tom historický pokrok nic nezměnil,“ popisuje univerzální témata filmu režisérka Marie Kreutzer. Její prvotní impuls a fascinace Sissi právě začala až spolu se rešerší o její zralém období, kdy se přestala ukazovat na veřejnosti. „Je naprosto fascinující si uvědomit, že jim v podstatě zmizela přímo před očima,“ popisuje Kreutzer důvod, proč se nakonec rozhodla ztvárnit období kolem císařovniných čtyřicátých narozenin.

Kdo byl ale postavou Alžbety Bavorské fascinován jako první, je Vicky Krieps, která se to role doslova převtělila. „Těsné sevření v korzetu mělo obrovský vliv na moje emoce. Když jsem si ho oblékla a zašněrovala, okamžitě jsem posmutněla,“ popisuje svůj imerzivní herecký zážitek.

Nová šance pro dějiny

Korzet není historicky doslovným snímkem, ale naopak se snaží si domýšlet hluché momenty v dějinách. První verzi scénáře předcházely hluboké rešerše týkající se nejen císařovny samotné, ale i chování na vídeňském dvoře. „Jako vždy pro mě bylo důležité znát pravidla, abych je mohla porušit. Nikdy jsem nechtěla natočit úhledný životopisný film,“ popisuje svůj umělecký záměr Marie Kreutzer. Šance, aby Sissi znovu ožila na filmovém platně, vybízela tvůrkyně k odvážným rozhodnutím. „Během natáčení jsem si často říkala: „Dávám jí šanci dělat všechno to, co tehdy nemohla. Kouřit, poslat někoho do háje, ostříhat si vlasy,“ dodává ke své roli její představitelka.

https://www.aerofilms.cz/korzet

Soutěž

Ve čtvrtek 9.2. můžete soutěžit o dva vstupy na film (11.2.od 12,00 hod, Bio Oko Praha).

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama