Článek

DS LANDSCAPE ARCHITECTS NA AKCI KRA/JINÁ

O inkluzi a biodiverzitě v krajinářské architektuře na přednášce s názvem Pohledem zvířat aneb kdo je naším zákazníkem?

Přednáškový večer z cyklu Kra/jiná bude patřit dvojici architektů krajinářského studia z Nizozemska, DS Landscape Architects, která se věnuje biodiverzitě a práci s vodou v krajině. Ve společné přednášce se představí zakladatelka kanceláře krajinářská architektka Maike van Stiphout a krajinářský architekt a specialista na výsadbu ve městech Fred Booy. Ve svých projektech zohledňují nejen potřeby lidí, ale i zvířat a rostlin, a jejich návrhy tak podporují rozmanitost druhů. Na přednášce představí inkluzivní nástroje pro navrhování na příkladech realizací v Rotterdamu, Haagu a Amsterdamu.

Vedoucí kanceláře Maike van Stiphout je krajinářskou architektkou s bohatou praxí v oblasti architektury a tvorby veřejných prostorů a plánování větších celků. Renomované návrhy jsou založeny na ohledu k přírodě, jsou v souladu s udržitelným rozvojem a kulturním dědictvím. Maike van Stiphout jako svou vlastní iniciativu založila společně s architektem Matthiasem Lehnerem webovou platformu nextcity.nl, která se věnuje rozvoji a sdílení znalostí prostřednictvím výzkumu, praxe a vysokoškolské výuky. V roce 2019 byla publikována jejich první kniha, příručka pro architekty o navrhování s ohledem na přírodu „First Guide to Nature Inclusive Building.Fred Booy je specialistou na pěstování rostlin, klíčení a kultivaci nejrůznějších druhů, které pěstuje ve školce v městě Boskoop. Vypěstované rostliny následně využívá ve své práci s ateliérem DS Landscape Architects. Zaměřuje se na tři hlavní pilíře: biodiverzitu, odolnost druhů a inovace.

Při navrhování městských ekosystémů bohatých na biodiverzitu je nutné se zaměřit na prospěch všech druhů. Jednotlivé druhy rostlin nebo zvířat prosperují za specifických přírodních podmínek i v koexistenci s námi v místech našich obydlí. Biodiverzita v současnosti ve městě klesá pomaleji než v okolí měst a na venkově. Potrava je zde snadno dostupná a město nabízí mnoho úkrytů ve srovnání s venkovskými oblastmi. Tato fakta jsou důležitá pro urbanistické plánování, morfologii architektury, reliéf krajiny ale i pro tvar každého objektu” doplňuje k přednášce vedoucí kanceláře Maike van Stiphout.

DS Landscape Architects z Nizozemska je kancelář specializující se na krajinářskou architekturu, která se zaměřuje na výzkum a navrhování veřejných prostorů a krajinných celků různých velikostí. Vytváří nové krajiny pro všechny, nejen pro lidi, ale i pro rostliny a zvířata. Věnují se biodiverzitě, její aplikaci, nadčasovému navrhování a inovacím v oboru. Nizozemsko patří v současnosti mezi země s velkým rozvojem progresivních přístupů ke krajinářské architektuře.

Přednáška nizozemské architektky a vedoucí DS Landscape Architects Maike van Stiphout a specialisty na výsadbu rostlin Freda Booye se uskuteční ve čtvrtek 7. března 2024 od 19h30 ve velkém sále kina Světozor. Přednáška bude probíhat v anglickém jazyce. Základní vstupné na akci je 150 Kč a za zvýhodněnou cenu pro studenty nebo seniory za 130 Kč. Vstupenky lze zakoupit v síti kina Světozor.

Spolek KRUH se věnuje osvětě v architektuře již od roku 2001. Hlavním cílem je snaha představit veřejnosti kvalitní a současnou architekturu, otevřít ji pro smysluplnou diskusi a umožnit dialogy mezi autory a obyvateli měst a obcí. Kruh pořádá celoroční cykly přednášek se světovými i místními architekty, ale i celorepublikový festival Den architektury a filmový festival Film a architektura.

Akce jsou pořádány v centru metropole a jsou určeny pro profesionály i veřejnost se zájmem o architekturu a veřejný prostor. Přednášky se zahraničními hosty probíhají v anglickém jazyce, vybrané z nich budou tlumočeny do češtiny.

WEB: kruh.info | FB: facebook.com/kruhspolek | IG: instagram.com/kruh_cz

reklama
reklama
reklama