Článek Rozhovor

DUKLA POKŘTÍ ALBUM STEJNÝ LEPŠÍ VE VYPRODANÉ MEETFACTORY

Své druhé album Stejný lepší pokřtí 9. dubna ve vyprodané MeetFactory pražská kapela Dukla. Ve srovnání s předchozí tvorbou jsou nové písně více taneční a propracované. Trio hrající ve složení Lukáš Vydra, Josef Hradilek a Jáchym Krohe do nich přeneslo spontánní radost ze společného tvoření, která se do výsledné podoby skladeb propsala v lehkosti, touze zkoušet nové věci, nástroje a postupy, ale také nadsázce a náznacích humoru. Další pražský koncert kapela přidala 30. dubna do klubu Bike Jesus.

Nové skladby Dukly jsou zabalené do klasické popové struktury, nejedná se však o žádné přímočaré nadbíhání mainstreamu. Svůj současný úspěch a rostoucí věhlas na nezávislé scéně si kapela doslova odmakala pravidelným vydáváním, neúnavnou koncertní aktivitou a neustálým hledačstvím osobitého výrazu, formy a zvuku. Hranice klubové scény se snažíme překračovat a neustále posouvat. Nechceme se ale prvoplánově zalíbit,“ říká frontman kapely Lukáš Vydra o albu Stejný lepší, které je inspirované současnou elektronikou i rapem.

Klip ke skladbě Prší třetí den:


Základy většiny písní vznikly přesně před rokem během jediného víkendového soustředění na chatě v Jizerských horách. Bylo to vůbec poprvé, co se celá kapela od počátku podílela na procesu tvorby nových skladeb. Nahrávání desky následně probíhalo ve studiu Dukly v prostorách kulturního centra Petrohradská kolektiv. Tam se už ale spíše aranžovalo a produkovalo, s cílem zachovat co nejvíce spontaneity spojené se vznikem skladeb, včetně některých vokálových freestylů.

Ten jediný víkend pro nás byl klíčový. Přijeli jsme na chalupu jen s balíčkem rychlých beatů a plánem napsat jedno či dvě dema. Po dvou dnech jsme odjížděli s dvanácti písničkami, ze kterých jsme měli obří radost. Přišlo nám to magické, a proto jsme chtěli co nejvíce náběrů zachovat. Došlo nám, že jsme dospěli do fáze kapely, kdy fungujeme jako jednotka, a chemie mezi námi je čím dál tím silnější,“ upřesňuje Josef Hradilek s tím, že skladeb se na desku i s jedním remixemnakonec dostalo devět. „I tak má album bezmála půl hodiny, což je na náš vkus dlouhé až až. Jedná se o naše nejkomplexnější dílo, na kterém jsme pracovali celý uplynulý rok,“ dodává.

Celkové ladění alba je spíše vážné, nostalgické. Hudba samotná je uvolněná, svižná a taneční. Ubylo kytar a typicky osmdesátkového syntezátorového zvuku, zůstaly výrazné melodie a basové linky a Lukášův letargicky naléhavý vokál, který je na nahrávce více rytmizovaný a míň zpěvný.Po textové stránce se jedná o desku osobní, tedy bez společenských komentářů, které Dukla do svých písní dříve tu a tam vkládala.

Texty odrážejí životní etapu, v níž jsem se minulé jaro nacházel. Pozvolný ale neodvratný krach dlouhodobého vztahu a s ním související ztráta jistot. Přichází obavy, pochyby a po čase i náznak smíření. Společenské události v době vzniku alba byly tak silné a naléhavé, že příklon k čistě osobní tématice byl v jistém smyslu únik,“ upřesňuje autor textů Vydra.

Visualizer k singlu Druhej břeh


Na albu se objevuje řada hostů, kteří jsou pro její vyznění zásadní. V prvním singlu Druhej břeh byl použit úryvek písně Oldřicha Janoty a svůj part v něm má František Převorovský z kapely Vellocet Roll. Na nahrávce je dále možné nalézt hlasy Tomáše Kučery alias TK27 z kapely 58G (Prší třetí den), Ely Tolstove (MZV) nebo Mariany Hradilkové alias maryland (Gripen). Remix k úvodní skladbě Tutto Passa připravil dné.

Album Stejný lepší vyšlol16. února 2024 digitálně a v březnu také na vinylu u labelu Bumbum Satori. Hlavní producentský podíl na desce má Lukáš Vydra. Na výsledném zvuku se postprodukčně podílel Ondra Mikula (Aid Kid), mix měl na starosti Tomáš Havlen a mastering Tomáš „Gaex“ Karásek. Autorkou vizuálu je fotografka Klára Kudláčková ve spolupráci s vizuálním umělcem Darjanem Hardim. Zároveň s albem vychází poprvé i vinylová verze předchozí desky Honza (2020). Po vydání desky Dukla vyrazila na obsáhlé jarní turné, jehož součástí jsou křty 9. dubna v Praze, 10. dubna v Brně a 11. dubna v Bratislavě. Na některých místech trio jako host doprovodí Anki, dné, Barbora Čiháková, Aid Kid, Tasya a kapela Tamara.

Ještě neodehrané jarní koncerty

9. 4. 2024 Praha, křest alba – Meetfactory

10. 4. 2024 Brno, křest alba – Kabinet múz

11. 4. 2024 Bratislava, křest alba – Fuga

12. 4. 2024 Znojmo – GaP

13. 4. 2024 Boskovice – Prostor

18. 4.2024 Plzeň – Anděl

19. 4. 2024 Liberec – Übergrund Linserka

20. 4. 2024 Vimperk – MKS

26. 4. 2024 Děčín – Le Garage Noir

27. 4. 2024 Ústí nad Labem – Národní dům

30. 4. 2024 Praha – Bike Jesus

17. 5. 2024 Vodňany – Slavnosti města

Další informace

https://dukla.bandcamp.com/


IG: https://www.instagram.com/duklavinohrady

FB: https://www.facebook.com/duklavinohrady

Rozhovor

8.4.2024 17:00

S kapelou Dukla si budeme povídat v pondělí 8. dubna v 17 hodin.

reklama
reklama
reklama