Článek Soutěž

EMOCIONÁLNÍ SNÍMEK BLÍZKO PŘICHÁZÍ DO KIN

B L Í Z K O: emocionální snímek o výjimečném přátelství a jeho ztrátě 

Dojemný film o přátelství vzbudil hned po své premiéře v soutěži nadšené ohlasy. Snímek doslova zlomil srdce diváků i kritiků, kteří o něm psali jako o „něžném heartbreaku“ (The Hollywood Reporter), „jednom z nejsilnějších filmů v Cannes“ (Deadline), „tiše zdrcujícím“ (Screen Daily) a „hluboce procítěném snímku“ (Variety). 

Festivalový hit, křehký, ale silný portrét klukovského přátelství BLÍZKO režiséra Lukase Dhonta, získal na letošním 75. festivalu v Cannes Velkou cenu poroty – Grand Prix, byl 5x nominován na Evropské filmové ceny a je vyslancem Belgie do oscarového klání, stejně jako předchozí Dhontův film Dívka.

O FILMU:

Hlavní hrdinové filmu, Léo a Rémi, jsou si blízcí. Prožívají spolu chlapecká dobrodružství, sdílí spolu celý svět a skoro každý moment. Dostávají se ale do věku, kdy věcem začínáme dávat jména. Co mezi nimi vlastně je? Hluboké přátelství, nebo láska? Po bezstarostných prázdninách přicházejí školní dny a s nimi i všetečné otázky a ironické poznámky spolužáků. Rémi si jich zdánlivě nevšímá, ale pro Lea znamenají stále víc pochyb. Touží zapadnout do klukovského kolektivu. Drobné ústupky se sčítají a jedinečná blízkost mizí. Dětství končí, dospělost do dříve bezstarostného světa obou kamarádů vtrhne neúprosně.

Drama Blízko vyniká civilností, uměřeností, neobvyklou empatií a fenomenálními hereckými výkony debutantů Edena Dambrineho a Gustava De Waele. Snímek je druhým filmem talentovaného belgického režiséra Lukase Dhonta. Ten na sebe upozornil už svým silným debutem Dívka – tento autentický film o trans dívce si z festivalu v Cannes v roce 2018 odnesl Zlatou kameru pro nejlepší debut.  V ženských rolích se ve filmu Blízko představí oblíbené francouzské herečky Émilie Dequenne (debutovala v roce 1999 ve filmu Rosetta bratří Dardennů) a Léa Drucker (cena César za film Střídavá péče).

Předpremiéry:

Snímek má distribuční premiéru 5. ledna, ještě před tím se ale představí na přelomu prosince a ledna roku ve vybraných kinech v Praze, Brně a Olomouci. Předpremiérové projekce proběhnou v úterý 27. 12. v pražském biu Oko, ve středu 28.12. v brněnské Scale, prostějovském kině Metro70 a v pražském Světozoru. Poslední předpremiérová projekce bude na Nový rok v pražském kině Aero.

Premiéra: 5. 1. 2023

BLÍZKO | Artcam Films

Soutěž

V úterý 3.1. můžete soutěžit o dva vstupy na premiéru filmu Blízko (5.1.,20,30,Bio Oko Praha).

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama