Článek Soutěž

ETRAN DE L’AÏR V MEETFACTORY

Neděle 28. listopadu / 20:00 /  MeetFactory

Etran de L’Aïr – Pouštní blues ze severu Nigeru

Etran de L’Aïr jsou převážně svatební kapelou usazenou ve městě Agadez, což je obydlená městská část pouště na severu Nigeru. Toto město je známé svou hudební produkcí, obzvlášť v oblasti specifického soundu elektrických kytar a tzv. pouštního blues. Dalšími známými jmény pocházejícími z „města kytar“ Agadezu jsou Mdou Moctar nebo Bombino. Být saharským kytaristou znamená přijmout i určité společenské role. Hudebníci hrají na nejrůznějších slavnostech, jsou najímáni na svatby, křty, večírky nebo dokonce na politické události. Zvuk i repertoár kapely Etran de L’Aïr tvoří směs mnoha hudebních vlivů, spojuje je však snaha o udržení radostného soundu a plynule vnímavého dialogu, který mezi sebou elektrické kytary vedou.

Své album No. 1 nahrála kapela na mobilní telefon. Nahrávka postupně vycházela u Sahel Sounds v rámci série nazvané Music from Saharan WhatsApp jako vůbec první streamovaná deska na známé komunikační aplikaci. Tento experiment kapele pomohl nejen po finanční stránce, ale umožnil i široký dosah směrem k publiku – tvorba kapely se tak rozšířila do celého světa. Časopis New Yorker dokonce nahrávku No. 1 zařadil mezi svá oblíbená alba.

Etran de L’Aïr nejsou pouze hudební skupinou, jedná se spíš o rodinný klan. V roce 1995 kapelu v saharské poušti založil Aghaly Migi. Ten po léta učil své mladší bratry hrát na různé nástroje a postupně je zapojoval do kapelního provozu. Město Agadez bylo tehdy mnohem menší, i elektřina byla hůře dostupnější než dnes a vlastnit elektrickou kytaru nebylo vůbec obvyklé. Když hudebníci začínali, měli pouze jednu akustickou kytaru, rytmickou sekci tvořila dýňová tykev naplněná vodou, na kterou se hrálo sandálem. Když si zesilovače našli cestu i do Agadezu, hráči modifikovali zvuk akustické kytary pomocí mikrofonu. V posledních deseti letech si kapela rozšířila hudební vybavení o bicí sestavu a několik elektrických kytar. Jak se rozrůstala rodina, rozrůstala se i kapela. Dnes jsou všichni hudebníci v přízni, buď jako bratři nebo alespoň jako bratranci. Počet členů Etran de L’Aïr kolísá mezi třemi až devíti členy.

Info: https://rachot.cz/etran-de-lair/

https://www.facebook.com/events/288257056110426

Do 28. 10. stání / standing 200,– CZK, do 27. 11. stání / standing 250,- CZK

Vstupenky: rachot.cz

Soutěž

Ve středu 24.11. můžete soutěžit o dva vstupy na koncert.

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama