Článek Rozhovor Soutěž

FAMU SLAVÍ 75. VÝROČÍ VZNIKU SPUŠTĚNÍM VLASTNÍHO FILMOVÉHO PORTÁLU

Pražská FAMU spustila, jako první filmová škola v Evropě, vlastní VOD platformu nazvanou FAMU Films, kde zpřístupnila veřejnosti filmy svých absolventů a studentů od počátku vzniku po současnost. Stalo se tak u příležitosti 75. výročí od založení školy. V nejvyšší kvalitě a na jednom místě na www.famufilms.cz je možné zhlédnout studentské či absolventské snímky tvůrců, jako jsou Věra Chytilová, Jan Němec, Jan Svěrák, Jan Hřebejk, Helena Třeštíková nebo Jan Prušinovský. FAMU Films nabízí i nejaktuálnější filmy, mezi nimi studentským Oscarem oceněnou Dceru nebo krátké snímky Rudé boty (uvedeno na festivalu v Cannes) či Příběh hrůzostrašné Eliz, oba právě nominované na Ceny filmové kritiky a na Českého lva. Trailer k portálu FAMU Films zde: https://youtu.be/UQApFVP4pcg

„Studentské filmy z FAMU, v zahraničí často oceňované, se k divákům mnohdy dostávají obtížně. FAMU Films nabízí možnost prezentace filmařů a jejich tvorby směrem k veřejnosti, pedagogům či uchazečům o studium. Postupně budeme přidávat snímky veškerých studentů a profilovat se jako další distribuční kanál,“ říká Alexandra Hroncová, vedoucí distribučního oddělení FAMU a autorka koncepce filmového portálu, na jehož realizaci se podíleli také studující několika kateder. FAMU je jednou z významných institucí v rámci české audiovize, co do počtu jsou její filmy nejvíce zastoupené a oceňované i na mezinárodních festivalech, statisticky je tak nejúspěšnějším filmovým producentem v České republice. Od počátku je FAMU otevřená i studentům ze zahraničí, vystudovali ji například světově proslulí režiséři Agniezska Holland nebo Emir Kusturica. Tři čeští absolventi Miloš Forman, Jiří Menzel a Jan Svěrák získali Oscara. Rozvoj online distribuce, digitalizace a zpřístupňovaní starších snímků, a to například i z 60. až 70. let, je tak logickým trendem ve vývoji této filmové školy, která vstoupila do 75. roku existence.

FAMU Films představuje nejen studentské filmy napříč žánrovým spektrem od hraných filmů přes dokumenty a animaci po experimentální filmy, ale nabízí i videa shrnující principy studia, v nichž vystupují například Petr Jarchovský, pedagog katedry scenáristiky a dramaturgie, nebo vedoucí katedry režie Bohdan Sláma. V současné době portál nabízí více než 200 filmů, mezi nimi například snímky členů divadla Sklep, jako jsou Tomáš Vorel, Ondřej Trojan nebo Milan Šteindler, přes rané snímky Věry Chytilové či Drahomíry Vihanové, ale i Karla Vachka, Karla Kachyni, Filipa Renče, Juraje Jakubiska, Jiřího Menzela, Dušana Kleina či Vojtěcha Jasného. Nechybí ani snímky zahraničních absolventů, škála filmů sahá až k současné generaci tvůrců, jejímiž zástupci zde jsou například Olmo Omerzu, Jakub Jirásek, Terézia Halamová, Kateř Tureček, David Semler, Nora Štrbová, Kateřina Karhánková, Eliška Cílková či Adam Martinec. Některé z filmů, jako například studentské snímky Heleny Třeštíkové, budou k vidění historicky zcela poprvé. K vidění zde budou i snímky Ještě nespíš? Davida Paynea a Postup práce Luna Sevnika aktuálně nominované v rámci Českého lva na Cenu Magnesia za nejlepší studentský film. Už v tomto roce FAMU Films nabídne tematické filmové kolekce, a to například k výročím jednotlivých osobností či kurátorské výběry od tuzemských osobností z filmového průmyslu. Nyní je portál přístupný jen divákům v České republice s českým obsahem a s možností zapnutí anglických titulků, v budoucnu bude spuštěna anglická verze. Předplatné lze zvolit buď ve výši 80 korun za měsíc nebo 800 korun za rok, poplatek zahrnuje náklady na digitalizaci a licence k uveřejněným dílům a další náklady spojené s autorskými právy.

Existenci a rozvoj jedinečného evropského VOD portálu zaměřeného na studentskou tvorbu lze podpořit v rámci donátorství a stát se tak členem klubu I Love FAMU Films. Součástí členství může být předplatné zdarma, čestná vstupenka na FAMU Fest či přehlídku FAMU v kině a další.

„Portál FAMU Films je součástí strategie otevřenosti školy vůči kulturní obci i celé společnosti, díky němuž můžeme ukázat veřejnosti tvorbu našich talentovaných studujících a jim zároveň umožnit širší a odlišnou reflexi jejich děl,“ poznamenává děkanka FAMU Andrea Slováková. 

FAMU má v současné době dvanáct kateder, jako poslední byla otevřena v tomto akademickém roce katedra herního designu, jejíž tvorba bude také umísťována na FAMU Films. Současnou děkankou je Andrea Slováková, v pořadí dvacátá první děkanka a historicky první žena ve vedení fakulty. Mezi její hlavní priority patří propojování studujících se současnou světovou kinematografií. V rámci mentoringového programu tak od léta 2020 fakultu navštívily oceňované osobnosti světového filmu: režiséři Albert Serra (Smrt Ludvíka XIV., Honor de cavalleria), Carlos Reygadas (Naše doba, Post Tenebras Lux), Yorgos Lanthimos (Humr, Favoritka), Pedro Costa (Vitalina Varela, Mládí vpřed), Béla Tarr (Turínský kůň, Muž z Londýna) či kameraman Rodrigo Prieto (Vlk z Wallstreet, Zkrocená hora).

Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze (FAMU) byla založena 28. listopadu 1946, vedle DAMU a HAMU je jednou ze tří fakult Akademie múzických umění. Aktuálně na FAMU studuje 435 českých a 94 zahraničních studentek a studentů. Za 75 let existence chodbami prošly tisíce studujících z více než sedmdesáti zemí světa. Portál FAMU Films vznikl za podpory Ministerstva kultury České republiky.

Rozhovor

20.1.2022 17:00

Ve čtvrtek v 17:00 si budeme ve studiu Radia 1 povídat s Alexandrou Hroncovou, vedoucí distribučního oddělení FAMU a autorkou koncepce filmového portálu FAMU Films.

 

Soutěž

V pondělí 24.1. můžete soutěžit o přístup na VOD portál www.famufilms.cz na rok.

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama