Článek Rozhovor

FESTIVAL AKCENT V ARŠE

Festival AKCENT v Arše zahájí inscenace Perché non io/Proč ne já? vyprávějící autentické příběhy mladých umělců z chudé východní části Neapole.

Dvanáctý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárního divadla AKCENT v Divadle Archa zahájí ve středu 16. listopadu první uvedení inscenace Perché non io? / Proč ne já? o devíti mladých umělcích z východní, chudé části Neapole. Diváci se tak mohou těšit na devět autentických osobních příběhů v silných metaforických obrazech. Konceptu i režie se zhostila divadelní režisérka Jana Svobodová. 

Inscenace vznikla v koprodukci Divadla Archa (Praha), Teatro Nest a Campania Teatro Festival (Neapol), Fondazione Campania dei Festival, za podpory Českého centra Řím a Italského kulturního institutu v Praze a zároveň zahájí oslavy 100. výročí založení Italského kulturního institutu. Spolupráce započala v prosinci 2021, kdy režisérka Jana Svobodová přijela na pozvání italského festivalu Campania Teatro Festival, aby vedla dílnu v malém divadle NEST ve východní části Neapole. Setkala se zde s nadšeným týmem divadla, silnými tvůrčími osobnostmi, mladými umělci, kteří byli ochotní sdílet na jevišti své osobní příběhy. Divadlo NEST po roce příprav a úzké spolupráce festivalu Campania Teatro Festival, Českého centra Řím a Italského kulturního institutu v Praze dorazí na festival AKCENT, kde vystoupí vedle souboru divadla CAMPO z Gentu, divadla Home z Manchesteru a místních souborů, které se věnují dokumentárnímu divadlu. Premiéra inscenace Perché non io? /Proč ne já? tak řadí divadlo NEST do rodiny etablovaných evropských divadel. 

„Alessandra pracuje v baru, Domenico brousí karoserie aut v rodinné firmě, Daniela kasíruje do noci v pizzerii, Luigi učí na gymplu ekonomii, Lorenzo hraje fotbal za peníze, Alessandro dělá dýdžeje na diskotéce. Touží se však stát profesionálními herci, napsat divadelní hru, být básníky. Chtějí obstát, chtějí být nejlepší, chtějí být vidět. Devět mladých performerů, kteří mají za sebou castingy do Sorrentinových filmů, role v seriálech pro Netflix či italského Oscara za krátký film. Chtějí žít svůj velký sen. V současném světě, kde je svoboda zpochybňována nejen válkou na Ukrajině, ekonomickou krizí, ale i nezastavitelnými klimatickými změnami či existenciálními otázkami typu, jak bude vypadat náš konec, chtějí být ve svém rozhodování svobodní,“ přibližuje inscenaci Svobodová. 

Perché non io? / Proč ne já? je dle autorky a režisérky o osobní síle jedince. Všech devět herců prošlo na začátku práce její dílnou založenou na „extrémním naslouchání“. „Je to metoda, která vede umělce k samostatné tvorbě na principu vzájemného respektu. Text vznikal formou rozhovorů. Herci na scéně sami ovládají světla a zvuk, sami rozhodují o momentu, kdy promluví,“ vysvětluje Svobodová.  Na scéně zazní italština a neapolský dialekt, diváci v Praze uvidí představení s českými a anglickými titulky.

„Neapolská společnost nese ve svých formách komunikace, a to i té každodenní, zřetelné stopy staletého a mnohotvárného dědictví divadelní kultury. Jde o pokladnici zkušeností, které se nikdy neztratily a které stále dodávají mnoho tvůrčích podnětů, jimiž je Neapol proslulá,“ říká ředitel Italského kulturního institutu v Praze Fabrizio Iurlano.Jasným důkazem toho je práce divadla NEST, které si uvědomuje, jak důležitá a užitečná je divadelní činnost na městské periferii, a v němž česká režisérka Jana Svobodová našla vhodného partnera pro rezidenční a performativní projekt Perché non io? / Proč ne já?, který z metodologického hlediska patří do oblasti dokumentárního asociálně-specifického divadla. Projekt příkladným způsobem ukazuje, jak divadlo na jedné straně nabízí jednotlivcům i společnosti možnost „mluvit“, a na straně druhé je pro obě strany nástrojem růstu, transformace a emancipace,“ dodáváIurlano. 

„Po roční intenzivní práci Jany Svobodové s divadlem NEST přijíždí neapolský ‚vulkán‘ do Prahy. Má energii a pokoru. Představení Perché non io?/ Proč ne já?  je příkladem mezinárodního dialogu nejen z lidského hlediska, ale i institucionálního. Našli jsme pochopení a zázemí a tytéž hodnoty se snažíme předávat dál,“ říká Petra Březáčková, ředitelka Českého centra Řím. 

Během posledních dvou let se z regionálního projektu Quartieri di Vita stal mezinárodní festival sociálního divadla mající za cíl napomáhat znevýhodněným skupinám v jihoitalském regionu Kampánie. Římský a neapolský cluster EUNIC přichází do Kampánie s nejlepšími divadelními režiséry Evropy a České centrum Řím je za evropské instituty lídrem projektu a ideátorem jeho mezinárodní verze. Zatímco minulý rok byl projekt primárně soustředěný na divadelní workshopy vrcholící otevřenou zkouškou, od letošního roku se začíná zabývat i vzděláváním profesionálů v oboru (workshopy na univerzitách). 

Druhá premiéra inscenace Perché non io/Proč ne já? proběhne v neapolském Teatro NEST 25. 11. 2022.  

Letošní AKCENT se koná pod heslem nebe/peklo/ráj, které je vyjádřením absurdity současného světa. Po dvou uvedeních inscenace Perché non io? / Proč ne já?, 16. a 17. listopadu, bude následovat unikátní první uvedení textu ukrajinské autorky Anastasie Kosodii, Osm krátkých skladeb ze života Ukrajinců pro západní publikum o „obyčejných životech“ v krvácející zemi. Dále inscenace Zbytečnosti, Kůrovec, Out of the Blue / Zčistajasna, The End / Konec. Festival potrvá do 27. listopadu, více informací na: https://festivalakcent.cz/cz/

Rozhovor

14.11.2022 14:00

O festivalu Akcent v Arše si budeme povídat v pondělí 14. listopadu ve 14 hodin. Naším hostem bude režisérka Jana Svobodová.

reklama
reklama
reklama