Rozhovor

FESTIVAL ARENA NA SMÍCHOVSKÉ NÁPLAVCE

Letošní festival ARENA s nabitým programem začíná 21. června opět na smíchovské náplavce

ARENA Divadla bratří Formanů, festival divadla, nového cirkusu, hudby a současné vizuální tvorby

Od 21. června do 2. července se v Praze na smíchovské náplavce uskuteční pátý ročník open air festivalu ARENA Divadla bratří Formanů. Letošní hlavní program nabízí sedm představení, mezi nimi nové počiny od souborů Rasposo a Cirkus Ronaldo, autorskou one-man show od člena populárního souboru Cirque Trottola s živým překladem Petra Formana přímo na jevišti či velkolepou venkovní show od francouzských Les P´tits Bras s lákavou vzdušnou akrobacií. Novinkou jsou víkendové divadelní pohádky pro nejmenší. Chybět nebudou ani umělecké dílny, hudební program či speciální den ukrajinských umělců. I letos je vstup do areálu festivalu zdarma.

Od úterý 21. června až do soboty 2. července ožije zrekonstruovaná náplavka na Smíchově v rytmu festivalu ARENA. V parku na Hořejším nábřeží uvítá diváky francouzský soubor Rasposo s představením „Oraison“ plným akrobatů, létajících nožů a s tajemným bílým klaunem. Hned vedle rozloží stan belgický Cirkus Ronaldo s novým představením o střetu cirkusových generací „Sono io?“. Pod širým nebem budou létat artisté ze souboru Les P’tits Bras ve výjimečném představení o životě v zákulisí – „Bruits de Coulisses“. Přímo na nábřeží přistane kosmonaut Juri se svou malou kosmickou lodí. Na lodi Tajemství se na pár večerů usadí Bonaventure Gacon, jeden z členů souboru Cirque Trottola, s autorským představením „Par le Boudu“, ve kterém vám tento sympatický drsňák doslova zaleze pod kůži. Vystřídají jej Arman Kupelyan se svým „Playground of the Unconscious Self“ a Antonie Formanová a Cécile Da Costa v představení „Nothing else, Mothers“.

Festival ARENA je od počátku spojen s vodou, konkrétně s řekou Vltavou. A letos mi ještě více asociuje spojení klidného přístavu v neklidné době,“ říká Petr Forman, umělecký ředitel festivalu. „Připravujeme se na něj intenzivně poslední rok a jeho rozmanitost je letos veliká. Divákům nabídneme největší výběr souborů ze všech uplynulých ročníků. Zároveň jsem rád, že účast přijali i ukrajinští umělci a skrze jejich představení můžeme nahlédnout i do jejich kultury. Věřím, že si ARENU 2022 i v této pohnuté době společně užijeme,“ dodává Petr Forman.

Letos festival nově nabídne také víkendové pohádky pro nejmenší. Speciálním dnem na podporu ukrajinských umělců je pak pátek 1. července, kdy návštěvníci v areálu festivalu mohou vidět několik představení ukrajinských souborů a zároveň okusit něco z ukrajinské kuchyně.

Spolu s představeními českých i zahraničních souborů, hudebními koncerty a dílnami pro malé i velké si návštěvníci festivalu mohou užít krásné výhledy na Prahu spolu s dobrým jídlem a pitím. K dispozici k tomu budou mít nedaleko kotvící loď Tajemství, samotnou náplavku či prostor ve vyvýšeném parku na Hořejším nábřeží. Stejně jako každý rok je vstup do areálu festivalu zdarma.

Festival ARENA podporujeme už od jeho počátku a každý rok je pro nás zvládnutou výzvou. Věřím, že tomu tak bude i letos. Návštěvníkům přeji, ať si vychutnají atmosféru smíchovské náplavky. Divadelní program zajistí organizátoři festivalu. Na to, aby bylo o návštěvníky postaráno případně i po zdravotní stránce, myslíme my a po dobu festivalu a jednotlivých představení máme na starosti zdravotnický dozor,“ říká Aziz Jahić, marketingový ředitel zdravotnické skupiny EUC.

Open air festival ARENA Divadla bratří Formanů

Open air festival ARENA založený Divadlem bratří Formanů se poprvé uskutečnil v roce 2017. Jeho vlajkovou lodí bylo nové představení z produkce bratří Formanů „DEADTOWN“. Režijní rukopis Matěje a Petra Formanových se však objevil v každém na festivalu realizovaném představení.

ARENA je festivalem divadla, nového cirkusu, hudby a současné vizuální tvorby. Cílem festivalu je vytvořit další prostor v centru Prahy, který mohou návštěvníci využít ke kulturním zážitkům i k relaxaci. Festival se neopírá pouze o jeden svět nebo žánr. Vedle tzv. nového cirkusu si dává za cíl představit i jiné formy divadla, které odpovídají posunu doby a vzniku nových médií, potřebám tvůrců mladé generace i nárokům publika. Letos festival reaguje i na situaci vzniklou kvůli ruské agresi na Ukrajině a nabízí prostor kumštýřům, kteří byli nuceni opustit svoji vlast a svá jeviště.

Více informací o festivalu naleznete na www.festivalARENA.cz a facebookovém profilu festivalu.

Rozhovor

20.6.2022 14:00

v pondělí 20. června si ve 14 hodin budeme povídat o festivalu ARENA. Jako hosté dorazí Petr Forman a Bonaventure Gacon.

reklama
reklama
reklama