Článek

FESTIVAL BESEDA LÁKÁ NA IRSKÉ THE MURDER CAPITAL

Festival BESEDA ohlašuje dvě třetiny programu, láká na irskou senzaci The Murder Capital

Dramaturgové třicátého ročníku festivalu BESEDA pokročili do další fáze výběru kapel a hlásí potvrzené dvě třetiny programu. Mezi nově potvrzenými položkami je irská post punková senzace The Murder Capital a britští O. Tradičně nejsilněji bude 4. a 5. srpna 2023 v Tasově u Veselí nad Moravou obsazená česká a slovenská nezávislá scéna. Dříve ohlášená jména doplnili Kalle, FDK, Mat213, Tábor, badfocus, Hothouse, Meowlau x Val, Toyota Vangelis nebo Dušan Vlk. 

Headlinerem letošní BESEDY je dublinská pětice The Murder Capital, která je proslulá svými strhujícími nahrávkami i koncerty. Už po vydání debutu When I Have Fears (2019) ji deník The Irish Times označil za nejlepší rockovou skupinu roku. A nová deska Gigi’s Recovery jejich kvality potvrdila. 

„Neznám nikoho, kdo by uměl nespoutanou živelnost s křehkostí kombinovat tak působivě jako The Murder Capital,“ říká ředitel festivalu Pavel Uretšlégr o kapele, která je společně s kapelami Fontaines D.C., Idles a Shame řazena do nové post punkové vlny a aktuálně míří se svým novým albem na vrchol své kariéry.

Dalším potvrzeným zahraničním zástupcem na festivalu je mladé londýnské duo O. tvořené saxofonistou Josephem Henwoodem a bubenicí Tash Keary. Jejich kvality potvrzuje fakt, že si je na své evropské turné jako support vybrala jedna z nejvýraznějších kapel současné britské scény black midi. „Baví nás hledat mezi teprve vycházejícími hvězdami. Dvojice O. nás svými frenetickými koncerty okamžitě přesvědčila,“ dodává dramaturgyně festivalu Kač Fišer.

Z české a slovenské scény do Tasova kromě už ohlášených jmen přijede experimentálně popový slovenský projekt Meowlau x Val, za kterým stojí Laura Jašková a Valentina Vlková. Undergroundovou rapovou scénu ovlivněnou punkovým prostředím zastoupí prešovský hudebník Dušan Vlk, z akademické půdy naopak vycházejí performerka Kateřina Konvalinová a sochařka Erika Velická, které jako lobbyboy&saab900turbo nesmlouvavě střílí do všudypřítomného sexismu a nevlídné reality prekarizovaného života. 

Syrový post punk oživený trubkou a noiseovými kytarami zahraje v Praze usazený mezinárodní projekt Hothouse, absolutní upřímnost a sebeztrapňující humor obnaží aktuální objev cen Vinyla – digitální písničkář Mat213. Rovněž ve Vinyle se svými písněmi ukutými do podoby hypnotických rockových masivů už před dvěma lety uspěla kapela Tábor

S novým albem se na Slovácko dále chystají oceňovaní Kalle, comeback oslavující post metaloví FDK a v intimnějších vodách operující producent a multiinstrumentalista badfocus. Chybět nebude ani vynálezce elektronických hudebních nástrojů Toyota Vangelis, který ve vlastní tvorbě pod vrstvou autotunu hledá rozhraní mezi člověkem a strojem, či přednáška historičky a teoretičky umění Martiny Freitagové o spojení hudby a architektury. Ti všichni doplnili už dříve ohlášená vystoupení Coals, Bert & Friends, Bez ladu a skladu, Aiko, Berlin Manson, Nina Kohout, Dukla, Ima Teva, Nina Pixel, Orient, Protijed, Besna, Ondřeje Galušky nebo dvojice Šimanský Niesner.

Třicátý ročník BESEDY (u Bigbítu) proběhne 4. a 5. srpna 2023 v Tasově u Veselí nad Moravou. Na třech scénách se představí více než pět desítek účinkujících. Své zástupce na festival doveze i Startér Radia Wave a další umělci vystoupí v rámci ostatních programových bloků, Soutěže písničkářů a tzv. Apollónovy návštěvy.

Předprodej probíhá v sítích smsticket a Goout.

DALŠÍ INFO: https://besedaubigbitu.cz/, https://www.facebook.com/besedaubigbitu

UDÁLOST: https://www.facebook.com/events/462346495484945

reklama
reklama
reklama