Článek

FESTIVAL BOSKOVICE 2024

Na festival Boskovice 2024 přijedou Katarzia, Kafka Band, Lazer Viking, Dušan Vlk, Ametyst a desítky dalších

Program Festivalu pro židovskou čtvrť Boskovice je již kompletní. Nechybí na něm zaběhlá jména české a slovenské alternativní hudební scény, ani nadějní nováčci. Bohaté zastoupení mají v programu i divadla, filmy, výstavy, přednášky a workshopy. 32. ročník festivalu proběhne od 4. do 7. července.

Během prvního červencového týdne se do jihomoravského města Boskovice s jedinečným geniem loci sjedou umělci nejen z Česka, ale i ze zahraničí.Jedním ze zvučných jmen letošního programu, které je uznávané nejen na domácí scéně, ale i za hranicemi, je Kafka Band. Sedmičlenná formace složená okolo výtvarníka Jaromíra Švejdíka, spisovatele Jaroslava Rudiše a Dušana Neuwertha přiveze do Boskovic své nejnovější album Proces, které uzavírá trilogii nahrávek inspirovaných dílem spisovatele Franze Kafky.

Jsme rádi, že nás Kafka Band poctí svou návštěvou zrovna letos, kdy si významného literáta Franze Kafku a jeho dílo připomínáme při příležitosti sta let od jeho smrti. A návštěvníci se mohou těšit i na další umělecké počiny jednotlivých členů ansámblu, třeba na autorské čtení Jaroslava Rudiše nebo komiksové stripy Jaromíra 99,“ říká jedna z hlavních organizátorek festivalu Jana Černá.

Z Times Square do Boskovic

V letním kině vystoupí kromě Kafka Bandu také slovenští indie popoví Tolstoys, kteří v minulosti předskakovali například Tomu Odellovi nebo Lole Marsh. Po vydání druhého alba s názvem Mirror Me se Tolstoys objevili na největším billboardu na Times Square v New Yorku. Další slovenskou interpretkou, která přijede do Boskovic, je Katarzia. Návštěvníkům představí své nejnovější album Šťastné dieťa, které bylo velice vřele přijato hudebními kritiky.

Sestavu vystupující v letním kině doplní Lazer Viking, jehož nejnovější deska Tunnel Vision získala cenu Apollo, lublaňská post punková kapela Lelee, indie rocková Krajina Ró a alternativní rockeři Manon Meurt či skupina Glyders z amerického Chicaga.

Indie, rap, jazz i metal – o pestrost nebude nouze

Hudba nejrůznějších žánrů bude znít i z dalších scén. Na UNI scéně v Panském dvoře se představí například nová alternativní skupina Ametyst, ve které spojili své síly členové Nejhodnějších Medvídků s Ventolinem, osobité rockové trio z Amsterdamu vystupující pod názvem Labasheeda, indie rocková Marjari, která loni vyhrála soutěž Startér Českého rozhlasu, či post metaloví Nuummite. Na Palouku se budou moci posluchači zaposlouchat do zhudebněné poezie Barbory Hory či se nechat strhnout divokou energií undergroundového rappera Dušana Vlka.

Skleník bude již tradičně patřit blues a jazzu. Německý basák Tom Götze přiveze do Boskovic svůj nejnovější projekt Glam One. A vystoupí zde také sextet HotPotFree, který se dal dohromady na minulém ročníku festivalu. „Jde o tři české a tři německé hudebníky, kteří se potkali loni na workshopu Güntera „Baby“ Sommera. Všichni se mimo jiné věnují improvizaci, a tak rychle našli hudební porozumění a zrodil se nápad na dlouhodobější spolupráci. Vždycky máme velkou radost, když se díky festivalu sejdou umělci, kteří by se třeba jinak ani nepotkali, a vznikne něco nového,“ říká Černá.

Boskovice nejsou jen hudba

Ačkoliv hudba tvoří velkou část programu, Festival pro židovskou čtvrť není pouze o hudbě. Na své si přijdou i příznivci divadla, výtvarného umění a filmu. Mladí nadějní divadelní tvůrci ze souborů Musaši Entertainment Company a 666 Entertainment přivezou do Boskovic netradiční loutkové inscenace Fabula Sylvestris a Ř.I.P. – na motivy klasické pohádky O velké řepě, a rodiče jistě ocení představení i pro ty úplně nejmenší diváky.

Nadšenci do výtvarného umění si zajisté nenechají ujít výstavy či instalace ve veřejném prostoru. Na plakátovacích plochách v Boskovicích si návštěvníci budou moci prohlédnout printy z komiksu Zámek od již zmíněného Jaromíra Švejdíka, které poslouží nejen jako umělecký zážitek, ale rovněž jako drobná připomínka kafkovského roku. 

Otřesné události loňského roku připomene série s názvem 7. října 2023. Její autorkou je izraelská umělkyně Zoya Cherkassky, která svým výrazným grafickým vizuálním stylem zobrazuje teroristické útoky na hudebním festivalu Nova nebo zajetí rukojmích. Výběr kreseb byl vystaven v Židovském muzeu v New Yorku bezprostředně po svém vzniku jako první ze série uměleckých instalací představujících způsoby, jakými umělci reagují na konflikty a války ze současné i historické perspektivy. Fotograf Karel Cudlín ve své výstavě Generace pouště x.0 naopak představí Izrael ze zcela odlišného pohledu, než jaký veřejnosti nabízí aktuální zpravodajství. Výběr obsahuje snímky z jeho posledních tří cest do Negevu, během nichž se autor zaměřil nejen na rozmanitou tvář a proměny negevské pouště, ale především na život komunit, které zde dnes sídlí.

Filmový program bude rovněž pestrý. Návštěvníci boskovického festivalu budou mít jako jedni z prvních příležitost zhlédnout nový dokumentární film Marka Najbrta Tatabojs.doc o skupině, jejíž hudební vývoj mohou sledovat od prvních ročníků. Dalším dokumentárním snímkem, který se částečně dotýká hudební scény je Dežo Hoffmann – Fotograf Beatles režiséra Patrika Lančariče, jenž v loňském roce obdržel cenu Slnko v sieti za nejlepší slovenský dokument. V rámci bloku Zločiny českých komunistů, zlodějů a vrahů se bude promítat např. Případ Modrý režiséra Romana Vávry. Organizátoři lákají také na filmy, které získaly Cenu Pavla Kouteckého za rok 2023– Serpentis (režie Sarah Lomenová) a Pongo Calling (režie Tomáš Kratochvíl) či na polozapomenuté zajímavé československé snímky z přelomu let 1989 a 1990.

Návrat ke kořenům

Ani po dvaatřiceti letech neopomíjejí organizátoři židovskou čtvrť, pro jejíž zachování a obnovu festival původně vznikl. „Letos pracujeme na tom, aby návštěvníci měli možnost i větší motivaci ve čtvrti setrvat, v poklidu si ji prohlédnout a načerpat zdejší jedinečnou atmosféru. A byli bychom rádi, kdyby prostor oživili třeba také pouliční umělci. Hrajete na kytaru? Věnujete se slam poetry? Nebojte se v židovské čtvrti vystoupit,“ vyzývá závěrem Černá.


Třicátý druhý ročník Festivalu pro židovskou čtvrť proběhne od 4. do 7. července. Vstupenky zakoupíte v předprodejních sítích GoOut a Smsticket. Lístky jsou dostupné také fyzicky v MIS Boskovice.

Všechna potvrzená jména programu se postupně objevují na festivalovém webu. Pro ty nejaktuálnější informace můžete sledovat sociální sítě festivalu –  Facebook a Instagram.

Festival pořádá Unijazz – sdružení pro podporu kulturních aktivit ve spolupráci s městem Boskovice. Za finanční podporu organizátoři děkují městu Boskovice, Ministerstvu kultury ČR, Státnímu fondu kultury ČR, Jihomoravskému kraji, Česko-německému fondu budoucnosti, Nadačnímu fondu obětem holocaustu a Nadaci Život umělce.

Hlavním mediálním partnerem festivalu je Česká televize.

reklama
reklama
reklama