Článek Soutěž

FESTIVAL DIÁKY V BIU OKO LÁKÁ NA EXTRÉMNÍ DOBRODRUŽSTVÍ

Splněný sen v podobě páté nejvyšší hory světa, prvovýstupy v těch nejdivočejších podmínkách, třináct tisíc kilometrů stopem do Asie a dva měsíce offroad dobrodružství s dětmi na Blízkém Východě. Další sérii dechberoucích příběhů cestovatelů nabídne už čtvrtý ročník Diáky festivalu. Konat se bude ve dnech 20. až 21. února v kině Bio Oko v pražských Holešovicích.

Cyklus cestovatelských přednášek Diáky, které každý měsíc hostí pražské kino Bio Oko, nabídne po roce opět festival plný inspirace a nápadů, jak pojmout cestování „jinak“. Čtyři přednášky ve dvou festivalových dnech budou tematicky rozdělené do dvou okruhů a na své si tak přijdou jak obdivovatelé odlišných kultur, tak i milovníci dramatických přírodních scenérií.

V úterý nahoru na horu

Úterý 20. února se ponese v duchu zdolávání obtížně dostupných vrcholů. Horolezec Lukáš Jasenský bude od 18:00 vzpomínat na pět let trvající a strastiplnou cestu za vrcholem Makalu (8 485 m), páté nejvyšší hory světa. Velký sen se mu nakonec splnil v květnu 2023, kdy se mu vrcholu podařilo dosáhnout bez šerpů a bez kyslíku.

Alpinista Radoslav „Radar“ Groh pak od 20:30 vezme návštěvníky do vertikálního světa skal, ledu a velehor. Mluvit totiž bude o svých prvovýstupech na nejdivočejší hory světa. Dotkne se prvního zimního výstupu na ikonický Fitz Roy v Patagonii s Jindřichem Hudečkem, prvovýstupu na peruánskou horu Huandoy a také „Nebeské pasti“, prvovýstupu na Baruntse, kde museli s Markem Holečkem kvůli počasí bez jídla čekat několik dní na sestup.

Ve středu daleko na východ

Středa 21. únorazavede návštěvníky do Asie. Od 18:00 bude Šebestián Bok mluvit o tom, jak se v pouhých dvaceti letech vydal sám stopem Tureckem, Iráckým Kurdistánem, Uzbekistánem a Tádžikistánem. Na cestách strávil dva měsíce, vylezl na nejvyšší vrchol Iráku, projel 110 km Fanskými horami v Tádžikistánu a zažil nespočet dobrodružství za pouhých několik stovek dolarů.

Ve 20:30 se pak představí Jožo a Dana Arvayovi, kteří cestují se svými dvěma syny Jurkem (8) a Maťkem (5) v upraveném pickupu Toyota Hilux se dvěma střešními stany. Společně se loni vydali na dvouměsíční cestu do Gruzie – přes severní Irák, Írán a Arménii, během níž ujeli 14 tisíc kilometrů.

Návštěvníci si mohou zakoupit zvýhodněné celofestivalové i jednodenní permanentky stejně jako vstupenky na jednotlivé přednášky zvlášť. Lístky jsou k dispozici na pokladně kina Bio Oko nebo na webových stránkách Biooko.net/diaky.

O Diácích

Diáky jsou pravidelný cyklus cestovatelských přednášek v kině Bio Oko. Přináší životní příběhy poutníků, nomádů, couchsurferů, které spojuje anti-turistický přístup k cestování. Charismatičtí cestovatelé objevují svět novými způsoby. Jejich kroky vedou do neobvyklých míst, kreativních komunit a subkultur. O svých cestách píší knihy, točí filmy, besedují. Snaží se inspirovat druhé.

https://www.biooko.net/

Soutěž

Ve čtvrtek 15. 2. můžete soutěžit o dvě akreditace na festival.

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama