Článek Rozhovor Soutěž Zpravodajství

FESTIVAL FRANCOUZSKÉHO FILMU ZAHÁJÍ MIKULÁŠOVY PATÁLIE

25. ročník Festivalu francouzského filmu se tradičně koná koncem listopadu. V Praze se na francouzské filmy můžete vydat od 24. do 30. listopadu do Kina 35 Francouzského institutu, do Lucerny, Světozoru a Edison Filmhubu. Festival se současně koná také v Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové a Ostravě. Letošní ročník se ponese v duchu oslav francouzské kinematografie, představí TOP 10 filmů posledních let, předpremiérové novinky, francouzskou klasiku, krátkometrážní filmy a nové filmy z festivalu v Cannes. 

Zpravodajství z Festivalu francouzského filmu a slevu se vstupenkou z festivalu vám přináší Bageterie Boulevard. https://www.bb.cz/

Festival bude slavnostně zahájen ve čtvrtek 24. 11. 2022 v kině Lucerna předpremiérou animovaného snímku Mikulášovy patálie: Jak to celé začalo, který získal hlavní cenu na letošním festivalu animovaného filmu v Annecy. Kultovní film Amélie z Montmartruzahájí festival v podvečer v kině Světozor, večerní projekce zde bude patřit snímku režisérky Maryam Touzani Modrý kaftan. Edison Filmhub uvede jako první film Nová hračka režiséra Jamese Hutha a následně uvede nejnovější film Arnauda Desplechina Bratr a sestra. V Kině 35 proběhne zahajovací projekce filmu Mikulášovy patálie: Jak to celé začalo určená pro veřejnost, druhá část večera bude patřit velikánovi francouzské kinematografie François Truffautovi a jeho filmu Konečně neděle s Fanny Ardant a Jean-Louis Trintignantem v hlavních rolích.

Festival francouzského filmu uvede 54 filmů během 159 projekcí.

Předpremiéry

Výběr předpremiérových titulů nabízí 14 celovečerních filmů, které uvádí festival v Praze
i v regionech, v čele s několika snímky uvedenými v hlavní soutěži letošního festivalu v Cannes:

– Režisérka a herečka Valeria Bruni-Tedeschi ve svém filmu Navždy mladí zachycuje bouřlivá osmdesátá léta ve slavné herecké škole Patrice Chéreaua Les Amandiers v Nanterre. V jedné z hlavních rolí tohoto dramatu se představí Louis Garrel, jenž ztvárnil významnou osobnost francouzského filmu a divadla Patrice Chéreaua. Do českých kin se snímek chystá v roce 2023 se společností Film Europe.

– Dalším předpremiérovým snímkem, který byl uveden v hlavní soutěži canneského festivalu, je drama Arnauda Desplechina o sourozenecké nenávisti Bratr a sestra s Marion Cotillard
a Melvilem Poupaudem v hlavních rolích. Snímek do kin uvede 20. 4. 2023 Film Europe.

– Nový snímek Louise Garrela Nevinný vychází ze skutečného příběhu Garrelovy matky, která se vdávala ve vězení. V této krimi komedii, uvedené letos v Cannes mimo soutěž, hrají hlavní role Roschdy Zem, Anouk Grinberg, Noémie Merlant a Louis Garrel. Film Europe se s Nevinným chystá do kin v roce 2023.

– Emocionálně silný portrét chlapeckého přátelství režiséra Lukase Dhonta Blízko získal na
75. festivalu v Cannes Velkou cenu poroty – Grand Prix. „Křehkost neznamená slabost,“ prohlásil dojatý režisér při přebírání ceny, kterou věnoval všem, kdo „mají odvahu dát přednost něze před strachem.“ Dojemný film o přátelství vzbudil hned po své premiéře v soutěži nadšené ohlasy. Do českých kin film vstupuje 5. 1. 2023 s Artcam Films.

Mikulášovy patálie: Jak to celé začalo je pozoruhodně a originálně zpracovaný příběh vzniku postavy malého Mikuláše, který zároveň vypráví osudy jeho tvůrců, Jean-Jacquesa Sempého a René Goscinnyho. Film je vtipnou hříčkou i dokumentem jedné epochy a potěší milovníky poetiky francouzského kreslíře Sempého. Do kin se na něj diváci mohou vydat od 8. 12. 2022 díky Aerofilms.

– Režiséři Laurent Charbonnier a Michel Seydoux do hlavní role přírodopisného dokumentu Srdce dubu obsadili dvě stě let starý dub a jeho nájemníky. Dokument přináší dechberoucí dobrodružství obyvatel jednoho stromu. Diváci se do kina na Srdce dubu mohou vydat od 1. 12. 2022 díky Bohemia Motion Pictures.

– Obnovená premiéra klasika francouzské kinematografie Jacquesa Rivetta Célina a Julie si vyjely na lodi je film o dvou dívkách na hraně mezi světem reality a fantazie. Fantazijní příběh uvádí do kin Film Europe 24. 11. 2022. 

Nová hračka režiséra Jamese Huthaje remake slavné komedie s Pierrem Richardem Hračka. V novém zpracování se představí Daniel Auteuil a Jamel Debbouze.  Do kin uvádí Film Europe 24. 11. 2022.

– V komedii A do kuchyně! ztvárnila hlavní roli Cathy skvělá Audrey Lamy. Cathy sní o vlastní restauraci, ale musí přijmout práci v jídelně domu pro nezletilé migranty. Komedii natočil režisér Louis-Julien Petit a do kin vstupuje 8. 12. 2022 se společností Bohemia Motion Pictures.

– Komedie Sestry v sedle režiséra Laurenta Tirardavypráví příběh skupiny jeptišek, které se rozhodly zachránit chátrající domov důchodců dokonce i za cenu toho, že se zúčastní cyklistického závodu, který nabízí prémii pro vítěze. Jediný problém je, že jim to na kole moc nejde. Premiéra
v ČR je 16. 2. 2023 díky Bohemia Motion Pictures.

Julie, co by bylo kdyby… je snímek režiséra Oliviera Treinera. Odehrává se v Paříži v roce 2052, Julii je 80 let, má za sebou bohatý život a přemýšlí o rozhodnutích a okolnostech, které jí mohly změnit život. Českou premiéru plánuje na rok 2023 společnost Bohemia Motion Pictures.

– Do snímku Mladí milenci režisérka Carine Tardieu obsadila Fanny Ardant a Melvila Poupauda. Citlivě natočený snímek vypráví příběh lásky sedmdesátileté nezávislé ženy a o třicet let mladšího, ženatého muže. Do kin se snímek chystá 27. 7. 2023, uvede ho distribuční společnost Film Europe.

Svět včerejška je drama z prostředí francouzských prezidentských voleb. Do hlavních rolí režisér Diastème obsadil Léu Drucker a Denise Podalydèse. Premiéra v ČR: 23. 3. 2023. Distributorem
v ČR je Film Europe.

– Snímek Hrdina nikoho režiséra Alaina Guiraudie byluveden na Berlinale 2022 a staví hlavního hrdinu, který zažil teroristický útok v centru města, před těžké rozhodnutí. Zachová se soucitně vůči příteli nebo dá přednost své touze prožít milostný románek? Film Europe chystá snímek do kin
v roce 2023. 

Oficiální sekce festivalu

Soutež Výběr české kritiky

Pražská část přehlídky nabídne v soutěžní sekci šest filmů, které nebyly dosud zakoupeny do české kinodistribuce a které budou soutěžit o cenu diváků TV5MONDE. Diváci se tak mohou těšit například na Deník chvilkové známosti Emmanuela Moureta či na nejnovější film Céline Sciammy Maminka. Dalšími snímky z této sekce jsou Znovu Paříž Alice Winocour, intimní studie o vyrovnávání s následky teroristických útoků v roce 2015 nebo příběh o lásce a přízracích Falcon Lake Charlotte Le Bon. Na letošním festivalu v Cannes byli uvedeni také Naši bratři  Rachida Bouchareba. Snímek Evženie Grandetováje posledním dílem režiséra Marca Dugaina.

TOP 10

Festival u příležitosti svého jubilea oslovil české filmové distributory, aby ze své nabídky vybrali nejlepší francouzský film posledních 25 let. Sekce TOP 10 zahrnuje oceňované filmové hity jak ve Francii, tak v zahraničí jako jsou Slavíci v kleciŽivot AdèlePortrét dívky v plamenechCo jsme komu udělali?, Yves Saint Laurent, I dva jsou rodina, Lola, Žaluji!, Samba a Climax.

Pocta François Truffautovi, 100 let Alaina Resnaise a Večer krátkých filmů

Festival připravil poctu významnému francouzskému tvůrci, klasikovi francouzské nové vlny François Truffautovi, od jehož narození letos uplynulo 90 let. V rámci této pocty bude uvedeno pět zásadních snímků z jeho tvorby Nikdo mě nemá rád,  Jules a JimUkradené polibkyPoslední metro a Konečně neděle! Dílo François Truffauta přijede do Prahy uvést prezident Unifrance Serge Toubiana. Zvláštním uvedením kultovního snímku Loni v Marienbadu festival divákům připomene 100 let od narození Alaina Resnaise. Projekci osobně uvede šéfredaktor Cahiers du Cinéma Marcos Uzal. Na programu nebude chybět ani oblíbený Večer krátkých filmů připravený ve spolupráci s Unifrance.

Fokus Maryam Touzani 

Letošní Fokus je věnován režisérce Maryam Touzani, festival uvede oba její celovečerní filmy.Maryam Touzani se narodila v marockém Tangeru, začínala jako scenáristka a režisérka krátkých filmů a dokumentů. V roce 2019 měl v sekci Un Certain Regard na festivalu v Cannes premiéru její celovečerní debut Adam, který byl marockým kandidátem na Oscara. Ve stejné sekci měl letos premiéru i její druhý celovečerní snímek Modrý kaftan, který zde získal cenu filmových novinářů FIPRESCI. Oba snímky budou uvedeny na festivalu. Do české distribuce Adam vstupuje 1. 12. 2022, Modrý kaftan 9. 2. 2023 díky společnosti Artcam Films.

Zvláštní uvedení

Vizuál 25. ročníku Festivalu francouzského filmu vychází ze slavného filmu Amélie z Montmartru, od jehož uvedení uběhlo dvacet let. Film získal řadu prestižních ocenění, viděly ho miliony diváků po celém světě a stal se nadlouho symbolem francouzského filmu. Festival francouzského filmu se rozhodl film opět připomenout a divákům ho nabízí za symbolické vstupné 100 Kč.

Filmy 2020–2021

Sekce Filmy 2020–2021 divákům nabídne výběr filmů, které se na plátnech českých kin objevily v poslední době, jedná se o filmy Ztracené iluze, Benedetta, Poslední střih, Test, Pacifiction,
Notre-Dame v plamenech
a Událost.

Výstava: Tváře Festivalu francouzského filmu v Galerii 35

Součástí letošního festivalu je výstava fotografií Evy Kořínkové, která portrétuje hosty festivalu posledních 10 let. „Ráda si spojuji tváře tvůrců a film, který na festival přivezli. Častokrát fotografie vznikaly rychle, v jednom prostředí, s nedostatkem světla, mezi rozhovory s novináři, jak už to tak
u reportážních portrétů bývá, a tehdy mě baví improvizovat.  Portrétovaní umělci byli vždy vstřícní a otevření, za což jsem moc ráda a tímto jim děkuji,“
 říká autorka portrétů francouzských tvůrců, které můžete vidět v Galerii 35 Francouzského institutu od 10. do 30. listopadu. 

Hosté festivalu

Zahájení festivalu se zúčastní Amandine Fredon, režisérka animovaného filmu Mikulášovy patálie: Jak to celé začalo. Dalším významných hostem festivalu bude režisér Michel Seydoux, který uvede snímek Srdce dubu v Kině 35 v pátek 25. 11. v 18h v Kině 35 a 26. 11. v 16h30 v Lucerně. Režisér James Huth a scenáristka Sonja Shillito divákům představí svůj snímek Nová hračka ve čtvrtek
24. 11. v 19h v kině Edison. Herci Micha Lescot a Clara Bretheau z filmu Navždy mladí předstoupí před diváky v pátek 25. 11. ve 20h v Lucerně. Prezident Unifrance Serge Toubiana uvede zrestaurovaný film Ukradené polibky v pátek 25. 11. v 17h v Edisonu a ve stejný den v 18h15 ve Světozoru divákům představí film Jules a Jim. Marcos Uzal, šéfredaktor Cahiers du Cinéma uvede obnovenou premiéru snímku Célina a Julie si vyjely na lodi ve středu 30. 11. v 19h v Lucerně a poté ve 20h v Kině 35 uvede film Loni v Marienbadu. Obou Večerů krátkých filmů (29. 11. v 18h30 v Kině 35 a 30. 11. v 17h30 ve Světozoru) se zúčastní Geordy Couturiau, režisér krátkého filmu Lucienne ve světě bez samoty. Režisérka Céline Sciamma osobně uvede dvě projekce svého filmu Maminka, a to v pátek 25. 11. v 18h ve Světozoru a v sobotu 26. 11. v 18h v Kině 35, na který naváže úvod snímku Portrét dívky v plamenech. Režisérka přicestuje do Prahy ve spolupráci s FAMU, kde povede třídenní mentoringový program. Céline Sciamma se také zúčastní kulatého stolu, který se bude konat v sobotu 26. 11. v 16h na téma postavení žen ve filmovém průmyslu. Debaty se rovněž zúčastní Lucia Kajánková a Julie Záčková. Kulatý stůl se koná v rámci francouzsko-německého programu FEM2:2, který se věnuje problematice rovnosti žen a mužů.

Všechny filmy jsou uváděny v původním znění s českými titulky nebo s českým dabingem. 

Vstupné na festivalové projekce je 140 Kč.

Oficiální internetové stránky festivalu: www.festivalff.cz

Facebookové stránky festivalu: www.facebook.com/festivalff

Zpravodajství

Radio 1 nabídne zpravodajství z Festivalu francouzského filmu

Radio 1 bude v rámci 25. ročníku Festivalu francouzského filmu vysílat zpravodajský servis o festivalových novinkách a uváděných filmech. Pořad se bude na Radiu 1 vysílat v průběhu konání festivalu od 24. do 29. listopadu, vždy v 11 a 16 hodin.

Zpravodajský servis na Radiu 1 přinese aktuální informace z dění na festivalu, pozvánky na filmy a doprovodné akce. Vysílat se bude vždy v premiéře (v 11:00) a v repríze (v 16:00). Denně bude také od 11 hodin k dispozici jako podcast na platformách Spotify a Apple nebo na adrese: https://www.spreaker.com/show/festivalove-zpravodajstvi-radia-1.

Rozhovor

21.11.2022 14:00

Rozhovor o festivalu proběhne v pondělí 21.11. ve 14 hodin. Naším hostem bude Anna Mitéran, projektová manažerka festivalu. 

Soutěž

V pátek 18.11. a v pondělí 21.11. můžete soutěžit o 3×2 vstupenky a merch festivalu.

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

Herní řád →
reklama
reklama
reklama