Článek Soutěž

FESTIVAL INDICKÉHO FILMU TRADIČNĚ V PRAŽSKÉM SVĚTOZORU

19. ročník Festivalu indického filmu – Aamir i Forrest jeden jest… 

Indický kandidát na filmového Oscara, remake slavné filmové klasiky a další zajímavá díla indické kinematografie se budou promítat v rámci 19. ročníku Festivalu indického filmu. Festival proběhne od 12. do 15. října tradičně v pražském Světozoru. 

„Když jsme před devatenácti lety poprvé promítli pět bollywoodských filmů českému publiku, tím tehdy nejpopulárnějším žánrem byly tzv. masala movies,“ říká Radim Špaček, režisér a umělecký ředitel festivalu. Jak je všeobecně známo, masala znamená směs různých koření a zmíněným filmům se tak říkalo, protože obsahovaly všemožné ingredience – romanci, napětí, humor, písničky s tanečními čísly i povinný happyend. „Někomu to možná připadalo jako dort od pejska a kočičky, ale zároveň byly ty filmy neuvěřitelně pestré a nepodobaly se ničemu jinému po celém světě,“ dodává s úsměvem Špaček. „Po téměř dvou dekádách se změnil samotný Bollywood, změnil se i způsob, jakým se k nám filmy dostávají a jak je vnímáme. Dalo by se říct, že se oklikou vracíme k principu masaly – nabídka našeho současného festivalu je rozmanitá, jako kdysi bývávaly ty nejúspěšnější bijáky,“ pokračuje. Během existence festivalu se totiž v programu napevno usadily i filmy jiných žánrů a regionů – např. dokumenty, experimentální, artové, queer, sociálně kritické, bengálské, tamilské, nepálské, dokonce i pákistánské.

Náš festival je jako bonboniéra – nikdy nevíš, co ochutnáš, ale u nás si vybere každý,“ uzavírá svou pozvánku jeden ze zakladatelů festivalu. Tímto spojením se také odkazuje na jeden z festivalových hitů – těšit se totiž můžete na zbrusu nový bollywoodský remake Forresta Gumpa (Laal Singh Chaddha)! Kromě hvězdy Aamira Khana, který se představí v hlavní roli, se ve svých filmech dále představí i další bollywoodské hvězdy, jako například Alia Bhatt, Amitabh Bachchan, Rajkumar Rao nebo Ayushmann Khurrana a další. Velkým hitem bude jistě i indický kandidát na cenu za Nejlepší cizojazyčný film nadcházejících Oscarů (Poslední filmové představení).

Atmosféru Indie bude po dobu konání festivalu doprovázet například indické jídlo nebo nabídka tradičního nápoje „masala chai“. K indické kultuře neodmyslitelně patří tanec, proto v pátek 14. října proběhne tradiční Bollywood party ve Futurum Music Club v centru Prahy.

Festival má také facebookovou událost, kam se s blížícím se termínem přispívají zajímavosti a detaily k filmům: www.facebook.com/events/3141233872806549

Festival indického filmu

12. – 15. 10. 2022

Praha, Kino Světozor, www.kinosvetozor.cz

www.bollywood.cz      

Soutěž

V pátek 7.10. můžete soutěžit o dvě vstupenky na film Romance v rytmu zumby ( Světozor Praha,14.10.).

Telefonní číslo do studia je 210 323 919. Cenu získá ten, kdo se jako první dovolá se správnou odpovědí.

 

 

Herní řád →
reklama
reklama
reklama