Článek

FESTIVAL KOMIKSU KOMA PROBĚHNE V BRNĚ

Mezinárodní komiksový festival KOMA 2023

Devátý ročník mezinárodního komiksového festivalu KOMA proběhne ve dnech 12.–15. 10. 2023 v Káznici v Brně. Milovníkům komiksu a ilustrace představíme to nejlepší, co nejen český komiks v současné době nabízí. Letošním tématem festivalu je Deadline.

Hlavní výstavní program představí množství českých a zahraničních komiksů a komiksových tvůrců. Komiks IOGI – příběhy zasazené do japonského prostředí, které ilustroval kolektiv autorů pod vedením Václava Šlajcha a scénáristy Jeana-Gasparda Páleníčka a oceněné v České Republice i Japonsku. Komiks Supro: Hrdinové na dluh zatím poslední dílo úspěšné autorky Štěpánky Jislové ocení nejen mladší publikum. Autorka také představí jiný komiks s názvem Srdcovka – osobní, autobiografické dílo plné ambivalence, něhy, ale i surové reality, všeho, co se točí okolo jedinečného tématu lásky. Lucie Lomová přiblíží svůj úspěšný komiks Každý den je nový, který získal letos Muriel v kategorii Nejlepší komiksová kniha za rok 2022. Komiks Back to the summer o vzpomínkách, ne vždy příjemné nostalgie, přerodu starého v současnost přiblíží jeho autorka Tereza Šiklová. Na festivalu uvidíte komiks Prázdniny od Tomáše Staňka či Frenka Meeuwsena  a jeho Zen bez mistra…

Letošní ročník festivalu KOMA nově představí rozšířený program pro děti a mládež se soutěží KOMÁČEK. Ta nabízí možnost prezentace komiksových příběhů mladším i nejmladším autorům. Vítězná díla pak budou vystavena a oceněna během festivalu. Soutěž je stále otevřená a to do 17. září. Ve spolupráci s brněnským kinem Scala pořádáme workshop klasické animace (nutná registrace), dále otevřenou výtvarnou dílnu, nebo street art pro začátečníky.

Festival KOMA dává prostor také začínajícím a šuplíkovým autorům. Festivalový Opencall vybral celkem šestnáct účastníků, jejichž tematické komiksy rozhodně stojí za vidění. 

KOMA ve svém doprovodném programu uvádí také storytelling – vypravěčsko-ilustrátorské představení v pohybu, a draw battle, kde budou mít diváci možnost sledovat vznik komiksového díla v přímém přenosu. Po celé konání festivalu probíhá populární benefiční malování. Vybraní autoři vytvoří díla do aukce, jejíž výtěžek festival věnuje do neziskové organizace Ratolest z.s., poskytující služby sociálně znevýhodněným dětem, dospívajícím i rodinám a který klade důraz na rozvoj dobrovolnictví. 

KOMA je i hudební program. O večerní koncerty se postarají Amelia Siba, noisově snová vycházející hvězda české nezávislé hudební scény, rapově-multižánroví DBKL x MNDT, či sólový projekt producenta Nichi Mleboma.

Hlavní festivalový program je díky podpoře Statutárního města Brna, Ministerstva kultury a Jihomoravského kraje zdarma. Symbolické vstupné je vybíráno na večerní doprovodný program. Všechny další informace, včetně přihlašování na workshopy apod., jsou postupně zveřejňovány na našem webu www.festivalkoma.cz a sociálních sítích.

reklama
reklama
reklama