Článek Rozhovor

FESTIVAL MLADÍ LADÍ JAZZ 9. ZÁŘÍ NA KARLOVĚ NÁMĚSTÍ

Karlovo náměstí na začátku září ovládne jazz

Festival Mladí ladí jazz vysekne 9. září poctu jazzu v mnoha jeho podobách Open Air koncertem na pražském Karlově náměstí. Zdarma přístupný program bude nejen oslavou jazzu, ale veškeré hudby, která má v sobě radost, tvořivost, energii a nápaditost.  Do Prahy zamíří hvězdní britští Portico Quartet či irská hvězda inteligentního hip hopu Alex Gough, dále vystoupí Kateřina Steinerová & Her Swing Boys, česko-slovensko-americký projekt Zorba Že Ja Buddha nebo big band Cotatcha Orchestra. Přímý přenos z koncertu nabídne ve svém vysílání stanice Český rozhlas Vltava a bude streamován na facebookovém profilu Mladí ladí jazz i stanice Vltava.

Festival Mladí ladí jazz u nás každoročně připomíná Mezinárodní den jazzu, který je vyhlášen na 30. dubna. Tradiční Open Air se tak letos uskuteční s několikaměsíčním zpožděním. „Jsme rádi, že se nám podaří letos navzdory okolnostem Mezinárodní den jazzu oslavit. Jak říká jeho ambasador Herbie Hancock ‚K naším životům patří překážky. A teprve jejich překonáním objevíme ten pravý klíč ke štěstí.‘ Pevně věřím, že si o to více náš Open Air všichni užijeme,” říká za pořadatele ředitel festivalu Jan Gregar. Programem budou provázet Marta Kloučková, David Brada, Sára Vondrášková a Jan Gregar. Koncert začne v 15.00 hod a je přístupný zdarma. Festivaloví příznivci však mohou přispět dobrovolným vstupným. Více informací je k dispozici na www.mladiladijazz.cz.

Open Air otevře Kateřina Steinerová & Her Swing Boys, kteří Karlovo náměstí promění v taneční garden party 20. a 30. let minulého století, a to se vším, co k tomu patří. Zorba Že Ja Buddha, projekt baskytaristy Ondřeje Hausera a slovensko-americké zpěvačky Ashley Abrman, přinese originální směs alternativního jazzu, elektroniky a hip hopu. K jeho kvalitě a popularitě přispěl nejen v rodném Irsku také mladý bubeník, raper a producent Alex Gough, jehož debutové EP 80% posbíralo milióny zhlédnutí. Mezinárodně uznávaný big band Cotatcha Orchestra, založený trumpetistou Jiřím Kotačou, je dalším uskupením, které suverénně dokáže překračovat žánrové hranice a bez problémů spolupracovat se špičkovými interprety u nás i v zahraničí. Program Open Airu uzavře ve večerních hodinách přední formace britské alternativní scény Portico Quartet. Ansámbl, pro nějž je typický zvuk i u nás populárního rytmicko-melodického instrumentu zvaného hang, vytváří originální obrazotvorný mix ambientu, minimalismu a elektroniky, aniž by zapomněl na své evropské kořeny.

Portico Quartet

Instrumentální jazzově ambientní čtveřice z Londýna zkoumá už víc než patnáct let ty nejalternativnější zákoutí elektronické i akustické nástrojové hudby. S dominujícím tajemně krásným zvukem melodicko perkusivního hangu si koncert užijí ti, co rádi meditují i ti, co prostě mají rádi originální a skvěle zahranou muziku. Hned jejich debutové album jim vyneslo nominaci na prestižní Mercury Prize.

Alex Gough

Svěží vítr ostrovního rapu? Spíš rovnou uragán! Není jediná věc, kterou by irský rapper a bubeník dělal podle zaběhlých pořádků a jeho tvorba i vystupování se vyznačuje velmi okouzlujícím „no bullshitismem.“ Například je Alex prvním rapperem, který otevřeně přiznává, že o sobě pochybuje, což je v toxicky maskuliní subkultuře, jakou je hip hop skutečný pokrok. Jazz se v Goughově tvorbě projevuje především přístupem k rytmu a aranži, ale „jazzový“ je už samotný Alexův celkový přístup.

Cotatcha Orchestra

Bigband a elektronika? Zdánlivě nesourodé hudební světy tahle parta skvěle ladí dohromady. Pod pokličkou skladeb legendárních světových i českých tvůrců i spolupráce se zahraničními jmény jako třeba Ilja Reijngoud, Mar Vilaseca či Geraldyne Schnyder se v Cotatcha Orchestra postupně uvařil velmi silný a originální repertoár, který nemá na české bigbandové scéně příliš velkou konkurenci.

Zorba Že Ja Buddha

Prago Union a The High Corporation ladí jazz. Je to skutečně tak, jejich hudba je divoká, tvárná, žánrově těžce zařaditelná, ale přesto prodchnutá specifickým soundem. Zorba Že Ja Buddha dokáží postupně vtáhnout diváka a přimět ho zapojit se houpavými pohyby v rytmu téhle magické a magneticky přitažlivé seance.

Kateřina Steinerová

Hudba pro všechny, kteří si chtějí zaswingovat, ale repetitivní beat eletroswingu jim otevírá kudlu v kapse. Přesně pro takové zahraje Kateřina Steinerová se svými Swing Boys. S kapelou se společně protančí melodiemi 30., 40. i 50. let a mohou prošoupat i víc než jeden pár bot. Tahle hudba dává zapomenout na ledabylý smotek a pivko v kelímku, k téhle muzice patří dlouhá cigaretová špička ze slonoviny a vzácných dřevin a šampaňské!

Rozhovor

6.9.2021 14:00

V pondělí 6. září si ve 14 hodin budeme povídat o festivalu Mladí ladí jazz. Naším hostem bude hlavní organizátor Jan Gregar.

reklama
reklama
reklama