Článek Rozhovor

FESTIVAL NEXT WAVE 2021

Příští vlna angažovaná a v ulicích

Již 28. ročník festivalu …příští vlna/next wave… s podtitulem Z ulit do ulic! se uskuteční 22. září – 3. října v Praze a 8.–10. října v Brně. Letošní ročník, jak již podtitul napovídá, nabídne pouliční projekty a také angažované, protestní a revoluční umění. A aby byla česká alternativa dostupná opravdu všem, vybraná představení budou zdarma.

Ve dvou dramaturgických linkách představíme umění, které vyšlo na veřejná místa – tedy na náměstí, nábřeží, schodiště, zastávky, do parků, kopců, kašen a řek. Hlavními tématy festivalových projektů jsou politická zvůle, ekologická úzkost, sociální nejistoty a deprese, což možná zní nevábně, věřím ale, že diváky tato díla přimějí k zamyšlení a mnohdy – možná nečekaně – i pobaví, říká o letošním festivalu jeho umělecká kurátorka Lenka Dombrovská.

Autorkou linorytu, který vidíte na letošních vizuálech, je Tereza Bartůňková. Společně s Annou Klimešovou, Mikolášem Zikou a dalšími pro festival vytvořila také křehkou audio-vizuální instalaci Voliéra. Diváci ji budou moci navštívit první dva dny v nově vzniklém kulturním centru Planeta Za. Světelnou a zvukovou instalaci, tentokrát spojenou i s taneční performancí Duende, připravil na míru kavárny divadla Komedie Petr Krusha.

Pandemický rok ovlivnil celou společnost a odráží se také v tématech některých inscenací. Skupina výtvarníků PES5 diváky pozve na happening Zvoňte, jsme doma!, který je situován na Smetanovo nábřeží a je v něm s nadsázkou až příliš úzkostlivě dodržována vzdálenost mezi diváky a účinkujícími. Hana Frejková a Lenka Dombrovská chystají pro prostor Skautského institutu na Staromáku nostalgické kavárenské monodrama a výtvarnou instalaci Konec dobrých starých časů o komunikaci a osamělosti, kde se střetává minulost s dneškem. Le Cabaret Nomade diváky přivede do karavanu, kde bydlí Mila, jež představuje všechny, kteří se kvůli vládním nařízením ocitli v extrémní samotě. Izolace od přátel a rodiny ovlivnila i site-specific projekt K.O.city od Kláry Hajdinové a Lindy Straub odehrávající se v ulicích Smíchova. Tématem deprese a důležitosti mezilidské komunikace se bude na závěr festivalu zabývat slovenský umělec Tomáš Procházka v dlouhometrážní bytové performanci Večer, chvíle předtím, než jsem spáchal sebevraždu. Tento projekt je přístupný pro diváky od 18 let.

Opravdu revoluční notu pak nastolí inscenace Teatra Novogo Fronta a performera Tomáše Rullera Kvílení, jejímž inspiračním zdrojem je stejnojmenná báseň od Allena Ginsberga a nemožnost protestu a svobody projevu v některých zemích. Na státní svátek 28. září festival uvede performanci Bez křídel bos spolku FysioART. Pod metronomem divákům ukáže „kopečkáře“, recidivisty, vizionáře, kteří se po roce 1948 opakovaně snažili uprchnout přes hranice na Západ. Na první říjnový den svolává Tomáš Loužný demonstraci Za svobodu komunikace! Bude se konat na Staroměstském náměstí. Přijďte a bude vám také umožněno projevit nesouhlas.

Festival pozve návštěvníky také na procházky a vandry. Návštěvu pražských a brněnských vodníků v jejich domácím prostředí zprostředkuje spolek bazmek entertainment a zvány jsou i děti! Na výlet se dostanete i díky exteriérové inscenaci SOLE: a Měsíc tančí od My:tré kolektiv.

Festival opět přiveze inscenaci Prešovského národního divadla. Oceňovaná slovenská režisérka Júlia Rázusová v Kramerová vs. Kramer (Amor Fati) nahlíží na nové modely rodičovství a partnerství skrze ikonický příběh ze 70. let minulého století. Využívá nejen jazyka činohry, ale i promítání sekvencí z filmu a streamování záběrů kamery přítomné na jevišti. Hudba je tvořena kombinací sekvencí předtočených na čtyřstopý kazetový přehrávač a náhodnými notami generovanými přístrojem, který reaguje na dotyky herců na jevišti.

Nedílnou součástí festivalu je Udílení Poct za alternativní umění, které se uskuteční v sobotu 25. září v sále divadla Komedie. Ikonické masky od Petra Nikla bude letos předávat loňská Osobnost roku Jakub Čermáka jeho umělecký gang Depresivní děti touží po penězích. Lenka Dombrovskáo tomto slavnostním udílení řekla: Rozhodli jsme se již nyní zveřejnit letošní nominace v kategorii Objev roku a také ony umělce na festivalu představit. Je to ka3ka3, která vytvořila performanci SOUNDiště pro schody divadla Komedie a HaDivadla, a soubor Akolektiv Helmut, který uvede dvě premiéry S čaganem lamag nohy a Lidé v situaci.

…příští vlna/next wave… letos nabízí deset premiér a čtyři projekty, které vznikly exkluzivně pro festival a jejich další reprízy nejsou plánovány. Domnívám se, že letošní Nextku v Praze jen těžko minete, její projekty budete moci potkat na dvaceti různých místech a mnohé budou přístupné zdarma. Vyjděte s námi ze svých ulit a pojďte za uměním do ulic (i jinam)!, dodává Dombrovská.

http://nextwave.cz

Rozhovor

22.9.2021 14:00

Ve středu v 14:00 si na Radiu 1 budeme povídat s dramaturgyní festivalu Lenkou Dombrovskou.

reklama
reklama
reklama