Článek Rozhovor

FESTIVAL NULTÝ BOD 2021 – UMĚNÍ A EMOCE NAŽIVO

13. ročník mezinárodního festivalu Nultý bod proběhne již od 10. do 15. července 2021.

Festival v Praze pravidelně představuje zajímavá a objevná představení současné zahraniční i české tvorby na poli cross-over projektů se zaměřením na taneční, loutkové a vizuální divadlo. Letošní rok s sebou nese poselství – díla tematizující a legitimizující lidské pocity, které nám nejsou zprvu úplně sympatické, ale jsou součástí každé osobnosti.

Festival proběhne v divadelních prostorách i na netradičních lokalitách. Budete moci prozkoumat utajená zákoutí Studia ALTA a zahradu Invalidovny, Divadlo X10 a také opuštěná místa Rohanského nábřeží.

Program festivalu proběhne zcela zdarma. Kompletní program najdete na stránkách www.nultybod.cz.

„Program letošního ročníku představí projekty, které jsme začali připravovat už v minulých dvou letech. Mám radost, že se nám podařilo navázat nové zahraniční spolupráce a nyní je můžeme představit českým divákům. Zároveň můžeme pokračovat v projektech, které získaly u nás uměleckou rezidenci v minulém roce, a podpořit mladé české umělce.“ dodává ředitelka festivalu Ludmila Vacková.

Letošní ročník festivalu zahájí svůj program pohybovou instalací dánský  kolektiv dadadans. Jejich projekt Circus Loneliness bude pocitovou procházkou v utajených zákoutích přízemí Studia ALTA v Invalidovně. Celkem 7 performerů nechá diváky nahlédnout do svého světa samoty, který zkoumají a v několika hodinách prožívají ve své imaginaci či náladě.Do instalace mohou přicházející pozorovatelé volně vcházet a odcházet během celého víkendu vždy v podvečerních hodinách.

Festivalový program bude probíhat také v partnerském prostoru, Divadle X10. V naší společné koprodukci se vrátí do fyzického prostoru událost vytvořená s berlínským cyklem Montag Modus. Sdílené prostředí Y Events: The Ecology of Attention nabídne prostor, ve kterém ještě stále můžeme být křehcí a zranitelní – což nutně nemusí znamenat slabost, ale naopak výsadu, která pomáhá reformovat možnosti bytí (opět) spolu. Vystupujícími performery budou Julian Weber (DE) a Trigger Collective (CZ).

Ukrytá panelová cesta Rohanského nábřeží se stane dějištěm site specific verze představení Alice Minar: EXPLOSION. Taneční kousek pro čtyři performery, pohádkový svět obrazů; hněv a  fyzická energie, která se hromadí, výbuch je tedy nasnadě.

Francouzsko německá performerka Pauline Payen uchopí moment truchlení a vyzve ke znovunalezení vysněné budoucnosti ve svém novém projektu iniciovaném kurátorem Petrem Dlouhým, Grieving for Post-Pandemic Future(s). Tato kolektivní meditačně situační performance proběhne ve východní zahradě Invalidovny.

Třešničkou v programu letošního ročníku festivalu je skupina L’insolite Mecanique se svým projektem Je brasse de l’air (“Vířím vzduch”), který se odehraje celkem 6x opět v prostorách Divadla X10.

Představení je procházkou autorky Magali Rousseau a diváků v nekonečném vesmíru osídleném stroji, které střídavě vstupují do světla a ožívají. Její mechanismy jsou jemné, inteligentní, poetické a bravurně vytvořené. Obývají určitou oblast naší představivosti živenou našimi nadějemi i strachy. Každý tak může spatřit kousek svého světa nebo jen nahlédnout a nechat se udivovat touto jemnou a propracovanou poetikou. Představení je určeno pro všechny generace (od 6 let).

Kromě Divadla X10 se další objekty Magali Rousseau ocitnou také na výstavě “V akváriu jsou ptáci” ve Studiu ALTA, kde budou k vidění a rozpohybování od 13. do 25.července.

Na úplný konec festivalu Nultý bod se představí hudební produkční platforma a mikrolabel Antimother se svým OC/DC Cabretem, který je jakýmsi showcasem spřízněných projektů a producentů a zároveň křtem dvou nových kazet.

Program bude opravdu bohatý a ne jedno představení je jazykově bezbariérové.

Některé akce jsou volně přístupné bez omezení a u některých (vzhledem k omezenému počtu diváků) doporučujeme rezervaci přes GoOut.

Všechna představení jsou letošní ročník ZDARMA.

Více informací na www.nultybod.cz

Facebook: fb.com/nultybod

Rezervace vstupenek je na některé projekty nutná: www.goout.cz

PROGRAM NULTÝ BOD 2021

performancedatum a časmísto
DADADANS: CIRCUS LONELINESS [DK/CZ/SK/FR]10.7. 18:00 – 21:00 BEZ REZERVACE 11.7. 18:00 – 21:00 BEZ REZERVACESTUDIO ALTA – ZÁPADNÍ KŘÍDLO INVALIDOVNY
NITISH JAIN & COLLECTIVE: LŽIČKA POD NOS11.7. od 16:00, 17:00, 18:00 REZERVACE GOOUTZÁPADNÍ KŘÍDLO INVALIDOVNY (ZAHRADA)
Y EVENTS: ECOLOGY OF ATTENTION, MONTAG MODUS12.7. 18:30 – 23:00  BEZ REZERVACEDivadlo X10
V AKVÁRIU JSOU PTÁCI [FR] – zahájení výstavy mechanických objektů Magali Rousseau13.7. 18:00  – zahájení výstavy BEZ REZERVACESTUDIO ALTA – ZÁPADNÍ KŘÍDLO INVALIDOVNY, EVENT ROOM – SPODNÍ CHODBA
V AKVÁRIU JSOU PTÁCI [FR] – výstava mechanických objektů Magali Rousseau14.7.  – 25.7. 2021 výstava bude otevřena vždy 14:00 – 21:00 BEZ REZERVACESTUDIO ALTA – ZÁPADNÍ KŘÍDLO INVALIDOVNY, EVENT ROOM – SPODNÍ CHODBA
ALICA MINAR & COLLECTIVE [SK/DE]: EXPLOSION13.7. 20:00 BEZ REZERVACE / KAPACITA OMEZENARohanské nábřeží
L’INSOLITE MÉCANIQUE [FR]: JE BRASSE DE L’AIR – VÍŘÍM VZDUCH14.7. v 16:00, 17:30, 19:30 15.7. v 16:00, 17:30, 19:30 REZERVACE GOOUTDivadlo X10
PAULINE PAYEN [FR/DE]: GRIEVING FOR POST-PANDEMIC FUTURE(S)14.7. v 20:00 REZERVACE GOOUTSTUDIO ALTA – VÝCHODNÍ KŘÍDLO INVALIDOVNY (ZAHRADA)
ANTIMOTHER: OC/DC CABARET15.7. od 19:00 – 23:00 REZERVACE GOOUTSTUDIO ALTA – ZÁPADNÍ KŘÍDLO INVALIDOVNY (ZAHRADA)
Hotel Europa [PT/CZ]: EASTERN LOVES – prezentace práce15.7. od 18:00 BEZ REZERVACESTUDIO ALTA – ZÁPADNÍ KŘÍDLO INVALIDOVNY

Rozhovor

8.7.2021 17:00

Ve čtvrtek 8. července si v 17 hodin a budeme povídat o festivalu. Našimi hosty budou Helle Bach a Ludmila Vacková, ředitelka festivalu Nultý bod.

reklama
reklama
reklama